Trwa ładowanie...

Szkoła inna niż wszystkie. W Zespole Szkół w Łęknicy możesz uściskać nauczyciela albo z nim zatańczyć

Relacje między nauczycielem a uczniami bywają skomplikowane. To efekt metod nauczania, które stawiają pedagoga w opozycji do grupy. W niektórych szkołach okazuje się, że nauczyciel może być przyjacielem ucznia, a wystarczą do tego proste drobne gesty.

Zobacz film: "Apel prześladowanej 10-latki"

1. Nietypowe przywitanie z nauczycielem

W zagranicznych szkołach można zauważyć to, czego wielu polskim placówkom brakuje: luźne, choć niepozbawione szacunku relacje na linii nauczyciel - uczeń. W Polsce, w Łęknicy jedna z nauczycielek wprowadziła powitalny rytuał, który szybko podbił serca podopiecznych.

Zespół Szkół Publicznych w Łęknicy podzielił się tym niezwykle pozytywnym zwyczajem na swoim facebookowym profilu. W filmie widać, jak uczniowie kolejno wchodząc do klasy, mogą wybrać jeden z kilku symboli: serduszko, dłoń lub nutkę. Oznaczają one kolejno: uścisk, przybicie "piątki", wspólny taniec z panią. Każda osoba może wybrać swój ulubiony indywidualny sposób.

To znany m.in. z brytyjskich szkół sposób na poranne powitanie uczniów z pedagogiem. Rodzice są zachwyceni, a osoby, które mają dzieci w innych placówkach, piszą, że z przyjemnością widziałyby podobne metody również w pozostałych szkołach.

Wiele badań dowodzi również, że przytulanie korzystnie wpływa na zdrowie zarówno fizyczne, jak i emocjonalne. Badania wykazały też, że podobne zachowanie poprawia relacje z nauczycielem, a te z kolei rzutują na wyniki na nauce.

Rita Person, amerykańska nauczycielka, uważa, że każdemu dziecku należy okazywać uwagę i traktować jak prymusa. Wprowadzanie dobrych relacji i nagradzanie nawet najdrobniejszych osiągnięć przekłada się na dobre relacje, budowanie zaufania w grupie i lepsze wyniki w nauce.

Metody Rity Person porównuje się do samospełniającej się przepowiedni, gdyż dzieci, które są traktowane jak najlepsi uczniowie, zaczynają z czasem uzyskiwać lepsze wyniki nie tylko w nauce, ale nawet w testach na inteligencję.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.