Trwa ładowanie...

Szkoła inna niż wszystkie. W Zespole Szkół w Łęknicy możesz uściskać nauczyciela albo z nim zatańczyć

Avatar placeholder
19.09.2019 16:09
Zespół Szkół w Łęknicy wyznacza nowe standardy w kontaktach między nauczycielami a uczniami
Zespół Szkół w Łęknicy wyznacza nowe standardy w kontaktach między nauczycielami a uczniami (facebook)

Relacje między nauczycielem a uczniami bywają skomplikowane. To efekt metod nauczania, które stawiają pedagoga w opozycji do grupy. W niektórych szkołach okazuje się, że nauczyciel może być przyjacielem ucznia, a wystarczą do tego proste drobne gesty.

1. Nietypowe przywitanie z nauczycielem

W zagranicznych szkołach można zauważyć to, czego wielu polskim placówkom brakuje: luźne, choć niepozbawione szacunku relacje na linii nauczyciel - uczeń. W Polsce, w Łęknicy jedna z nauczycielek wprowadziła powitalny rytuał, który szybko podbił serca podopiecznych.

Zespół Szkół Publicznych w Łęknicy podzielił się tym niezwykle pozytywnym zwyczajem na swoim facebookowym profilu. W filmie widać, jak uczniowie kolejno wchodząc do klasy, mogą wybrać jeden z kilku symboli: serduszko, dłoń lub nutkę. Oznaczają one kolejno: uścisk, przybicie "piątki", wspólny taniec z panią. Każda osoba może wybrać swój ulubiony indywidualny sposób.

To znany m.in. z brytyjskich szkół sposób na poranne powitanie uczniów z pedagogiem. Rodzice są zachwyceni, a osoby, które mają dzieci w innych placówkach, piszą, że z przyjemnością widziałyby podobne metody również w pozostałych szkołach.

Zobacz film: "Apel prześladowanej 10-latki"

Wiele badań dowodzi również, że przytulanie korzystnie wpływa na zdrowie zarówno fizyczne, jak i emocjonalne. Badania wykazały też, że podobne zachowanie poprawia relacje z nauczycielem, a te z kolei rzutują na wyniki na nauce.

Rita Person, amerykańska nauczycielka, uważa, że każdemu dziecku należy okazywać uwagę i traktować jak prymusa. Wprowadzanie dobrych relacji i nagradzanie nawet najdrobniejszych osiągnięć przekłada się na dobre relacje, budowanie zaufania w grupie i lepsze wyniki w nauce.

Metody Rity Person porównuje się do samospełniającej się przepowiedni, gdyż dzieci, które są traktowane jak najlepsi uczniowie, zaczynają z czasem uzyskiwać lepsze wyniki nie tylko w nauce, ale nawet w testach na inteligencję.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze