Przejdź na WP

Szansa na życie bez wyniszczających ataków. 16-miesięczna Iza czeka na operację usunięcia ogniska padaczki

Iza Chrostowska ma niespełna 1,5 roku. Choruje na stwardnienie guzowate i padaczkę lekooporną. Leczenia dziewczynki podjęli się lekarze z Kliniki Schön w Niemczech. Przed Izunią kolejny etap terapii — operacja usunięcia ogniska padaczki, dzięki której będzie mogła prowadzić normalne życie. Koszt zabiegu to prawie 300 tys. zł.

Zobacz film: "Pierwsza pomoc przy napadzie padaczkowym"

Zobacz, jak powinieneś zachować się w przypadku ataku padaczkowego osoby z otoczenia ⬇

1. Diagnoza

Zmiany, które uprawniają do włączenia leczenia przeciwpadaczkowatego, stwierdzono u Izy, gdy skończyła 3. tydzień życia (diagnozą postawiono po pierwszym badaniu EEG — zapisie bioelektrycznej aktywności mózgu). Ponadto główka dziewczynki jest wypełniona guzami. Ich liczba zszokowała wielu lekarzy. Ataki, których doświadcza, to wynik dysplazji korowej – uszkodzenia komórki pod jednym z guzów.

We wrześniu 2016 roku Iza została zoperowana po raz pierwszy.

Izę czeka operacja usunięcia ogniska padaczki
Izę czeka operacja usunięcia ogniska padaczki (siepomaga.pl)

- Przeprowadzono kraniotomię w części skroniowo-ciemieniowo-potylicznej prawostronnej (czyli operację otwarcia czaszki w celu uzyskania dostępu neurochirurgicznego do mózgowia), a także usunięto guza korowego tej okolicy z śródoperacyjnym badaniem bioelektrycznym. Byłam przygotowana na to, żeby ją kochać i dbać o moje największe szczęście. Piekło, które rozegrało się w tych miesiącach, było ponad moje siły, a przecież walczyć musiała ona, moja córeczka – tak ten okres wspomina mama Izy.

Co na temat zdrowia dziecka można powiedzieć w chwili jego urodzenia?
Co na temat zdrowia dziecka można powiedzieć w chwili jego urodzenia? [4 zdjęcia]

Wiadomość o ciąży wiąże się najczęściej ze zmianą dotychczasowego trybu życia – stawiamy na lepsze jakościowo...

zobacz galerię

Niestety po operacji wyładowania nie ustąpiły, a każdy kolejny atak powodował ubytek w mózgu dziewczynki.

2. Nadzieja na normalne życie

Okazało się jednak, że istnieje sposób, aby Iza mogła prowadzić normalne życie. Dzięki zbiórce pieniędzy możliwa była konsultacja z lekarzami z Klinice Schön w Vogtareuth w Niemczech, która dała rodzicom dziewczynki nadzieję na to, że córka będzie zdrowa. Podczas 14-dniowego nieustannego EEG udało się wskazać miejsce w mózgu, od którego zaczyna się atak.

Iza Chrostowska w szpitalu
Iza Chrostowska w szpitalu (siepomaga.pl)

Iza ma szansę na życie bez niszczących napadów. Barierą jest ogromna suma, jaką trzeba zapłacić za usunięcie ogniska padaczki, która wynosi prawie 300 tys. zł (obejmuje 10-dniową diagnostykę inwazyjną i zabieg).

Przeczytaj koniecznie

Osoby, które chcą pomóc Izie powrócić do zdrowia, mogą dowolnej wysokości kwoty wpłacać za pośrednictwem strony siepomaga.pl. Zbiórka potrwa do sierpnia 2017 roku. Liczy się każda złotówka!

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.