Systematyczność, pewność siebie, empatia… Zabawa klockami LEGO® DUPLO® rozwija w dzieciach wiele pozytywnych cech charakteru
Klocki nie są wyłącznie popularną zabawką, ale też wspaniałym narzędziem, które rozwija dziecko. Dowiedz się, jak za pomocą kultowych zestawów LEGO DUPLO kształtować pozytywne cechy charakteru malucha, a przede wszystkim radośnie spędzać z nim czas!
Charakter, a mówiąc inaczej temperament, to coś, z czym przychodzimy na świat. Wpływa zarówno na nasze myśli, jak i zachowanie czy relacje z innymi ludźmi. Wyróżniamy cztery podstawowe temperamenty: choleryk, sangwinik, melancholik oraz flegmatyk – zwykle stanowimy połączenie dwóch, a nawet trzech cech typów, z których jeden jest wyraźnie dominujący. Każdy z tych charakterów ma zarówno swoje wady, jak i zalety. Przykładowo, choleryk będzie pewny siebie i przebojowy, za to może wybuchać złością lub podejmować pochopne decyzje. Z kolei melancholik wydaje się osobą wrażliwą na innych, ale jego rozmyślania nierzadko powstrzymują go przed działaniem. Wiedząc, jakie jest nasze dziecko, łatwiej nam stosować różne metody dyscypliny i motywacji. Lecz czy możemy kształtować charakter pociechy? Okazuje się, że tak, a najlepiej robić to poprzez zabawę np. klockami LEGO DUPLO, które oprócz tego, że rozwijają motorykę i zdolności manualne, uczą także…
…systematyczności
Nie zawsze wszystko wychodzi nam od razu, czy to w wykonywaniu obowiązków, czy podczas zabawy. Bywa, że dzieci wychowywane w poczuciu bezwzględnego geniuszu nie potrafią pogodzić się z tym, że czegoś nie potrafią. Z tego powodu szybko się zniechęcają, a motywacja ze strony rodziców nie przynosi dobrych skutków. Jak mówi znane powiedzenie: ćwiczenie czyni mistrza. Pokażmy dziecku, że warto być wytrwałym w dążeniu do celu. Jeśli łatwo się niecierpliwi i zniechęca do zabawy, wykorzystajmy klocki o prostej konstrukcji, np. zestaw LEGO DUPLO "Pociąg z cyferkami". Kolorowe elementy są duże, dzięki czemu łatwo je łączyć i rozdzielać nawet 1,5-rocznym maluchom, a dodatkowo oswoją się one z cyferkami od 1 do 9. Pomóżmy dziecku posortować klocki, a następnie ułożyć je w odpowiedniej kolejności. Jeśli maluchowi nie uda się zbudować pociągu, zachęcajmy go, by spróbował jeszcze raz. Jeśli woli zainstalować lokomotywę z tyłu zamiast z przodu, nic nie szkodzi. Ważne, by konsekwentnie próbował zbudować cały pociąg, W końcu się uda, a satysfakcja będzie ogromna.
…cierpliwości
To ważna cecha charakteru, która przydaje się w życiu. Niestety, z cierpliwością się nie rodzimy, trzeba się jej nauczyć. Dzieci potrafią złościć się z różnych powodów, a nam – rodzicom trudno je zrozumieć, bo często uważamy ich emocje za przesadzone i natychmiast każemy maluchowi się uspokoić. Zamiast tego, warto dostroić się do stanu dziecka, otworzyć na jego przeżycia i zadawać pytania: jak się czuje, co wywołało taką reakcję? Jeżeli zauważymy, że w trakcie zabawy maluchowi brakuje cierpliwości, bo np. jeden klocek nie zgadza się kolorystycznie z drugim, spróbujmy pomóc. Wyjaśnimy, że wystarczy poszukać właściwych elementów, które pasują do siebie. Zestaw LEGO DUPLO "Wielofunkcyjny domek" ma bardzo ciekawe i realistyczne wyposażenie, które zachęca do zabawy w dom i budowania – już samo łączenie klocków uczy zręczności i opanowania. Możemy wspólnie z maluchem umeblować salon, sypialnię czy kuchnię i wraz z mieszkańcami odgrywać różne scenki z życia codziennego. Dodatkowe figurki w postaci mamy, taty, dziecka, psa, misia czy konika na biegunach będą umilać całej rodzinie czas spędzony w tym uroczym domku.
…pewności siebie
Aby dziecko stało się aktywne i umiało podejmować coraz to nowe wyzwania, musi wierzyć we własne siły. Poczucie wartości kształtuje się w pierwszych latach życia, głównie na podstawie opinii, jakie na temat dziecka wypowiadają rodzice. Dlatego starajmy się podkreślać zalety malucha poprzez działanie, np. w trakcie zabawy klockami. Spróbujmy wspólnie z dzieckiem zbudować kilka pojazdów – pomoże nam w tym zestaw LEGO DUPLO "Samochody wyścigowe" Wykorzystajmy dostępne w nim akcesoria, takie jak flaga czy pachołki i ustawmy tor rajdowy. Figurki kierowców będą przydatne w zorganizowaniu zawodów, a wcielając się w daną postać, dziecko będzie mogło uczestniczyć w wyścigu samochodowym i przekonać się, że może zostać mistrzem. Na koniec wręczmy małemu rajdowcy zwycięski puchar. Dzięki temu nabierze wiary we własne możliwości i poczuje się jak zwycięzca. Oczywiście wyścig może zakończyć się wygraną również ze strony rodzica – wtedy wyjaśnimy dziecku, żeby nie przejmowało się zbytnio błędami. Przypomnijmy, jak wiele rzeczy już się nauczył i zachęćmy do poszukiwania lepszych rozwiązań.
…wrażliwości
Zdolność rozumienia cudzych emocji ma ogromny wpływ na nasze relacje z ludźmi. To, jak komunikujemy się z innymi, zależy m.in. od tego, jak bardzo jesteśmy wrażliwi na uczucia i potrzeby innych. Badania pokazują, że osoby z rozwiniętą empatią są bardziej lubiane i chętnie zapraszane do współpracy – wiedzą bowiem, jak radzić sobie w sytuacjach konfliktowych. Kilkulatek powinien wiedzieć, że choć nie zawsze trzeba wszystkim ustępować, to nie należy nikogo obrażać. Dobrym sposobem na naukę wrażliwości jest obcowanie ze zwierzętami. Jeśli nie prawdziwymi, to przynajmniej tymi ze świata zabawek. Zestaw LEGO DUPLO "Stadnina i kucyki" zawiera wszystko to, czego mali miłości zwierząt potrzebują do opieki nad kucykami. Aby pokazać dziecku, jak się karmi konie, wykorzystajmy dostępne akcesoria takie jak marchewki, zbiornik z wodą czy siano o realistycznej teksturze. W trakcie zabawy uczmy pociechę, jak dbać o innych i wczuwać się w ich potrzeby. Gdy konik jest smutny – można go zabrać na przejażdżkę, a gdy zmęczony – warto zrobić mu posłanie i pogłaskać przed snem jak mama.