Trwa ładowanie...

Święta prawosławne. Kiedy wypadają?

 Agnieszka Gotówka
15.10.2021 23:56
Święta prawosławne. Kiedy wypadają?
Święta prawosławne. Kiedy wypadają?

Święta prawosławne nie są obchodzone tego samego dnia, co święta katolickie. W Rosji i na Ukrainie nieco inaczej też wygląda ich celebracja. Kiedy obchodzi się dwanaście wielkich świąt Kościoła prawosławnego?

spis treści

1. Święta prawosławne. Co trzeba o nich wiedzieć?

Święta prawosławne obchodzone w cerkwi są bardzo uroczyste. W ich trakcie wiernym przypomina się wydarzenia z przeszłości.

W religii prawosławnej, trzeciej co do wielkości chrześcijańskiej wspólnocie wyznaniowej, święta dzieli się na wielkie, średnie i małe. Wśród tych pierwszych znajduje się dwanaście wielkich świąt Kościoła prawosławnego, które dzieli się na osiem świąt poświeconych Jezusowi, oraz cztery – Bogurodzicy.

Zobacz film: "Pomysły na rodzinną aktywność fizyczną"

Większość świąt to święta nieruchome. Termin trzech pozostałych określa się w oparciu o datę Zmartwychwstania Pańskiego.

Co ciekawe, święto Zmartwychwstania nie zalicza się do dwunastu wielkich świąt Kościoła prawosławnego dlatego, że swoją rangą je przewyższa ("Święto Świąt i uroczystość nad uroczystością").

Wiele świat prawosławnych to nie tylko uroczyste nabożeństwa w świątyni, ale też obchodzenie dnia przedświątecznego (z wyjątkiem Wjazdu Chrystusa do Jerozolimy, Pięćdziesiątnicy i Zwiastowania Bogurodzicy) oraz poświątecznych.

Narodzenie Chrystusa i Chrzest Pański to święta, których obchodzenie poprzedza kilka dni przygotowawczych.

2. Prawosławne Boże Narodzenie

W prawosławiu Boże Narodzenie obchodzone jest 6 stycznia (w kościele katolickim tego dnia wypada dzień Objawienia Pańskiego popularnie nazywany Świętem Trzech Króli). Pierwszego dnia jest wigilia, a trzy kolejne dni to dni świąteczne.

Z czego wynika ta różnica w datach? Hierarchowie kościoła prawosławnego nie przyjęli reformy kalendarza, którą wprowawdził papież Grzegorz XIII. Święta obchodzą według kalendarza juliańskiego.

W styczniu wypadają jeszcze inne święta:

  • Nowy Rok (13 stycznia)
  • Obrzezanie Pańskie oraz dzień Świętego Bazylego Wielkiego (14 stycznia)

Okres Bożego Narodzenia kończy Święto Chrztu Pańskiego, które w kościele prawosławnym obchodzone jest 19 stycznia. Jest to niezwykle ważna uroczystość. Połączona jest z Epifanią (Objawieniem Pańskim). Święto poprzedza uroczysta wigilia.

W religii prawosławnej obchody Bożego Narodzenia wyglądają nieco inaczej niż w kościele rzymsko-katolickim. Nie śpiewa się kolęda, nie ma szopki, rodzina i przyjaciele nie dzielą się opłatkiem.

W prawosławiu przy składaniu życzeń dzieli się prosforą, czyli chlebem eucharystycznym, który symbolizuje Chrystusa. Dekoruje się też ikonę, która przedstawia narodzenie Jezusa. Na świątecznym stole nie może zabraknąć kutii i czosnku.

Boże Narodzenie w prawosławiu poprzedza post, który trwa 40 dni.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze