Trwa ładowanie...

Światowy Dzień Wcześniaka już 17 listopada!

17 listopada na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Wcześniaka. To ważna data dla wielu rodziców, których dzieci urodziły się wcześniej niż zaplanowała natura.

Światowy Dzień Wcześniaka
Światowy Dzień Wcześniaka

Światowy Dzień Wcześniaka obchodzony jest 17 listopada!

zobacz galerię

Jednak jest to również święto, o którym nie mówi się zbyt wiele, tak jak nie mówi się o neonatologii i problemie wcześniaków.

Szpital Ujastek oraz Szpital Uniwersytecki w każdego dnia podejmują walkę o najmniejszy pacjentów prowadząc oddziały neonatologiczne o najwyższym, III stopniu referencyjności.

To w tych szpitalach każdego roku lekarze opiekują się w sumie 2000 wcześniaków. Często waga tych małych szkrabów nie przekracza nawet 1 kilograma.

Z raportów wynika, że liczba patologicznych ciąż i liczba wcześniaczych narodzin wzrasta. Na oddziałach patologii ciąży będzie coraz więcej kobiet. Na oddziałach neonatologicznych będzie przebywać zdecydowana większa liczba dzieci, czy to urodzonych zbyt wcześnie czy to ze zmianami w fizjologii organizmu.

Problem jest duży. Świadomość społeczeństwa niezwykle mała.

Międzynarodowy Dzień Wcześniaka odbędzie się 15 listopada w Operze Krakowskiej (ul. Lubicz 48 w Krakowie). Organizatorami są: Szpital Uniwersytecki, Szpital Ujastek, Stowarzyszenie Wcześniaków UJASTEK oraz Fundacja Neonatus.

Patronat nad wydarzeniem objął Prezydent Majchrowski oraz Marszałek Województwa Marek Sowa.

Portal parenting.pl patronuje Wydarzeniu.

Więcej informacji na stronie szpitala UJASTEK.

Zapraszamy!

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.