Trwa ładowanie...

"Stany nagłe u dzieci" - zasady pierwszej pomocy

Avatar placeholder
04.12.2017 14:32
pierwsza pomoc u dzieci
pierwsza pomoc u dzieci (mat. prasowe)

Interwencje podejmowane przez osoby pracujące w zespołach ratownictwa medycznego – ratowników medycznych i pielęgniarki – wobec chorych lub poszkodowanych dzieci różnią się od działaniach ratunkowych u dorosłych. Dlatego książka pt. "Stany nagłe u dzieci" przekazuje niezbędne informacje jak udzielać pomocy najmłodszym pacjentom w stanach nagłych.

Doktor Jacek Kleszczyński we wstępie do książki „Stany nagłe u dzieci” wskazuje cztery główne różnice – powody, które sprawiają, że pomoc dzieciom może wiązać się dla zespołów ratownictwa medycznego ze stresem:

  1. trzeba znać normy rozwojowe u dzieci, aby móc ocenić stan małego pacjenta – dzieci charakteryzują się zróżnicowanymi warunkami anatomicznymi czy wartościami parametrów życiowych w zależności od wieku rozwojowego,
  2. możliwości stosowania poszczególnych leków i ich dawkowanie są ściśle związane z wiekiem dziecka,
  3. symptomatologia poszczególnych schorzeń u dzieci jest inna niż u dorosłych, a pewne jednostki chorobowe czy stany nagłe są właściwe tylko dzieciom,
  4. wykonywanie niektórych procedur medycznych u dzieci wymaga od ratowników medycznych pielęgniarek szczególnej precyzji i sprawności manualnej.
Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 2"

Z tego powodu książka poza zagadnieniami teoretycznymi przekazuje wiele praktycznych informacji dotyczących przede wszystkim pomocy przedszpitalnej dzieciom. Rozdziały zostały uzupełnione o fotografie, ryciny i krótkie opisy przypadków z prawdziwych akcji ratunkowych, aby jak najskuteczniej przekazać niezbędną wiedzę.

W "Stanach nagłych u dzieci" w praktyczny sposób opisano takie zagadnienia jak: anatomia i fizjologia wieku dziecięcego, wstrząs, niewydolność oddechowa i krążeniowa u dzieci, zaburzenia rytmu serca, zabiegi resuscytacyjne u dzieci i niemowląt, farmakoterapia, urazy głowy i kręgosłupa szyjnego, układu kostno-stawowego, klatki piersiowej i jamy brzusznej, oparzenia, urazy wielonarządowe, zespół dziecka maltretowanego, zespół niespodziewanej i nagłej śmierci niemowląt, zatrucia, hipotermia, choroby z gorąca, ostre schorzenia jamy brzusznej i neurologiczne, tonięcie, anafilaksja, pierwsza pomoc okulistyczna a także zasady bezpiecznego transportu dziecka w stanie zagrożenia życia.

Jak podkreśla dr Kleszczyński nie można też zapomnieć o aspekcie psychologicznym działań ratunkowych i konieczności zapewnienia wsparcia oraz stworzenia odpowiednich warunków udzielania pomocy w zależności od okresu rozwoju pacjenta. Osoby udzielające pomocy medycznej znajdą w książce 16 krótkich i jasnych zasad kontaktu z dzieckiem.

Udzielając pomocy dziecku trzeba też pamiętać o współpracy z rodzicami czy opiekunami małego pacjenta, a także o specyficznych ramach prawnych takiej współpracy. Książka omawia więc prawne aspekty postępowania z dzieckiem w stanie nagłym.

"Stany nagłe u dzieci" to opracowanie, które jest napisane przez polskich praktyków. Większość dotychczas dostępnych podręczników z tego zakresu to tłumaczenia publikacji zagranicznych. Brakowało książki, która będzie dostosowana do polskich realiów – "Stany nagłe u dzieci" mają tę lukę wypełnić.

Treść książki jest też dostosowana do aktualnych wytycznych ERC 2015 oraz Rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 20 kwietnia 2016 w sprawie MCR i świadczeń zdrowotnych innych niż MCR które mogą być udzielane przez ratownika medycznego.

Informacja prasowa

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze