Trwa ładowanie...

"Stacyjkowo: Zadanie dostarczanie" oraz "Stacyjkowo: Pomocne ciuchcie" - recenzja DVD

"Stacyjkowo" to seria bajek o radosnych lokomotywach, którą oglądają dzieci nie tylko w Polsce, ale też na całym świecie. Głównymi bohaterami są trzy ciuchcie, które uczą się, jak zostać prawdziwymi pociągami. Koko - szybka lokomotywa pasażerska, która lubi się ścigać, Wilson - wielofunkcyjny pociąg, który uwielbia się bawić i Bruno - pociąg do przewozu ciężkich ładunków, który jest bardzo ciekawy świata. Poza nimi w Stacyjkowie mieszka dużo innych ciuchci, z których każda pełni jakąś ważną funkcję.

10 maja 2017 r. premierę miały dwie nowe płyty DVD wydane przez Galapagos Film. Na każdej z nich jest 5 bajek.

Pierwsza płyta “Stacyjkowo: Zadanie dostarczanie” to odcinki:

  1. Patrol Cormaca
  2. Dostawczy pojedynek
  3. Koko Express
  4. Szef Stu i dźwig parowy
  5. Błysk Florka

Na drugiej płycie “Stacyjkowo: Pomocne ciuchcie” znajdziemy:

  1. Ratownik pierwszego kontaktu
  2. Akcja ratunkowa
  3. Obóz treningowy
  4. Przewodnik Hektor
  5. Szef patrolu

O czym są powyższe odcinki?

1. Patrol Cormaca

Cormac bardzo lubi pracować. W porcie jednak jest awaria i nie ma żadnych ładunków do przewożenia, więc strasznie się nudzi. Patrol torowy jedzie na trening w góry. Trenują zaginięcie, więc Wilson wyłącza komunikator i ukrywa się, a reszta ma go szukać. Nadchodzi burza i Jackam, Asher oraz Kaja zostają uwięzieni między górami. Cormac, nadal szukając sobie zajęcia, słyszy wezwanie ratowników o pomoc i sam rusza na ratunek. Ma jednak problem z usunięciem skał swoim widłowym podnośnikiem. Wreszcie uruchamia dźwig, który stoi w pobliżu, kruszy skały i uwalnia ciuchcie.

2. Dostawczy pojedynek

W Stacyjkowie jest pełno ładunków do dostarczenia, więc Cormac i Pit od samego rana ciężko pracują. Cormac wyzywa starą ciuchcię na pojedynek dostawczy i jest pewny swojego zwycięstwa. Bierze wszystkie ciężkie wagony naraz i startuje. Pit wychodzi z założenia, że spieszyć się trzeba powoli, więc najpierw rozplanowuje działanie i powoli po kolei rozwozi towar. Cormac szybko się męczy i zostawia część ważnego ładunku dla monterów na bocznicy, a później o nim zapomina. Kiedy wraca do centrum dowodzenia, Pit gratuluje mu wygranej, ale okazuje się że to on wygrał, bo Cormac nie wykonał swojego zadania należycie. Razem dostarczają resztę ładunku - tym razem powoli i z rozmysłem.

3. Koko Express

Hanzo musi jechać do warsztatu, więc Koko trenuje z Gońcem dostawy paczek. Uczy się, że trzeba uważać i powoli zajmować się dostawami. Goniec powtarza “szybkość i czujność to jest klucz”. Koko ma za zadanie odebrać przesyłkę z portu z częścią dla Hanza. Jest jednak tak szybką, że zabiera z taśmy nie ten ładunek, co trzeba. Pit odbiera jej ładunek, a ona wraca znowu do portu. Wypytuje spotkane ciuchcie o paczkę, ktrórej jednk nikt jej nie widział. Znajduje ładunek dopiero, gdy zwalnia i powoli się rozgląda. Dostarcza część do warsztatu, a Hanzo i Goniec są z niej bardzo zadowoleni.

Po raz kolejny więc oglądające bajkę dziecko może nauczyć się tego, jak ważne jest logiczne myślenie i dokładność.

4. Szef Stu i dźwig parowy

W porcie Ross wypływa w podróż statkiem, a szef Stu zostaje z resztą przewoźników i sprawnie rozładowują inne statki. Cormac z Pitem przygotowują ciężkie szyny, które trzeba będzie załadować na statek. Podczas pracy psuje się dźwig, a Edzio z Hugiem niestety nie mogą go od razu naprawić. Szef Stu jest załamany, bo statek ma zaraz odpłynąć, ale nie poddaje się. Znajdują stary dźwig parowy, który udaje się uruchomić. Z pomocą m.in. Pita w ostatniej chwili załadowują szyny na statek.

5. Błysk Florka

Od samego rana ciuchcie mają wiele pracy. Ogień zniszczył latarnię, a do tego trzeba dostarczyć elementy do budowy mostu i wymienić tory, które popękały przez mróz. Zack z Tiną i Brunem zajmują się torami, a resztę zadań bierze na siebie Florek. Dostawa elementów sprawnie idzie dzięki eskorcie patrolu torowego i naprawa latarni też ma pójść szybko. Niestety Florek tak się spieszy, że upuszcza dach do morza. Ma niewiele czasu do powrotu Zacka i denerwuje się, że zawiedzie Jego zaufanie. Na szczęście Cormac i Pit znajdują w jednym z wagonów duży magnes, dzięki któremu Florkowi udaje się wyciągnąć dach z wody. Kiedy Zack wraca, latarnia już działa.

Przyjaźń i wspólne przemyślane działanie pozwala na opanowanie trudnej sytuacji i wybrnięcie z problemów.

6. Ratownik pierwszego kontaktu

W Stacyjkowie każdego dnia dzieje się coś ciekawego. W patrolu torowym ratownikami są m.in. Jackman, Asher, Kaja i Wilson. Wszyscy są wzywani do różnych zadań, tylko Kaja ciągle nic nie dostaje. Bardzo się martwi, że nie ma jeszcze konkretnej specjalizacji. Po jednej z akcji, w której zawiódł kontakt z zespołem, Jackman postanawia urządzić egzamin na torze szybkiego ruchu, aby wybrać ratownika pierwszego kontaktu. Kaja boi się, że nie ma szans, żeby konkurować z Asherem, bo nie potrafi korzystać z turbo napędu. Rzeczywiście w tej konkurencji z nim przegrywa, ale za to z kategorii wiedzy na temat ratowania nikt jej nie może dorównać. Dzięki temu wygrywa i zostaje ratownikiem pierwszego kontaktu.

7. Akcja ratunkowa

Wilson trenuje z Kają obsługę różnych ratunkowozów. Dobrze mu idzie z wciągarką i dmuchawą, ale musi dłużej poćwiczyć z siatką asekuracyjną. W tym samym czasie Bruno z Tobą i Zackiem uczy się kłaść tory, a później ma czas na zabawę starymi szynami. Jedzie więc do starego koryta rzeki. Wilson postanawia do niego dołączyć. Podczas ćwiczeń osuwa się grunt i w niebezpieczeństwie jest Bruno. Wilson rzuca mu pod koła siatkę, a później dzięki instrukcjom kolegi wciąga go na tory. Kiedy znajdują ich Kaja, Florek i Zack, jest już po wszystkim i Wilson jest szczęśliwy, że nauczył się obsługi nowego ratunkowozu.

8. Obóz treningowy

Koko, Wilson, Bruno, Nutka i Buczek mają mieć obóz treningowy. Cormac przygotował dla nich wagony z potrzebnymi rzeczami do budowy trzech zadaszeń, dwóch dla ciuchci i jednego dla pojazdów maszynowych. Mają czas do wieczora, a skontrolują ich Tina i Skylar. Ciuchcie dzielą się wagonami, ale Buczek i Nutka jak zwykle się kłócą i zapominają o jednym wagonie. Ciuchcie wspólnie budują jedną wiatę, ale mają problem z budową reszty, bo brakuje im części.

Udaje im się zrobić szkielety ze znalezionych kloców drewna, a Buczek i Nutka zakładają jeden dach. W tym czasie Cormac przywozi wieżę ciśnień, którą Koko, Wilson i Bruno po złożeniu napełniają wodą z pobliskiej rzeki. Brakuje jeszcze jednego zadaszenia, więc Nutka i Buczek jadą coś znaleźć do kopalni. Kiedy robi się ciemno i zaraz ma być kontrola, a ciuchcie nie wracają, reszta jedzie ich szukać. W drodze powrotnej znajdują brudny materiał, który myją w wodzie z wieży ciśnień i zakładają na wiatę. Tym sposobem wszystko jest gotowe, a Tina i Skylar dają ciuchciakom najwyższą ocenę. Egzamin zostaje zaliczony.

9. Przewodnik Hektor

Hektor ma mieć egzamin na przewodnika, który ma polegać na wzięciu pasażerów i egzaminatora Hanzo w ulubione miejsca w Stacyjkowie. Nie wie jednak, gdzie zakończyć wycieczkę… Najpierw wybiera z podziemnego magazynu wagony na egzamin, które ma odnowić Danbar. Jest on jednak zapracowany, więc Hektor pomaga i zawozi transport do krytego mostu. Po drodze dopytuje przyjaciół, gdzie mógłby skończyć egzamin, ale każdy radzi mu coś innego.

Cormac przejmuje transport i prosi go, żeby zawiózł przesyłkę do kamieniołomu. Kiedy zostawia wagon, postanawia zobaczyć, co kryje się w tunelu i wjeżdża do kopalni soli. Jest tam straszny hałas i kurz, a do tego Hektor gubi drogę. W wydostaniu się pomaga m Zack i prosi w zamian o dostarczenie soli na plac przeładunkowy. Hektor chce szybko się umyć i jechać na egzamin, ale myjnia jest zajęta, więc jedzie brudny. Na myjnię przyjeżdża wraz z pasażerami, później jadą do magazynu podziemnego, kopalni soli i kończą na placu przeładunkowym. Hanzo i pasażerowie są zachwyceni, że zobaczyli, jak wygląda powszedni dzień w Stacyjkowie i Hektor zostaje przewodnikiem wycieczek.

10. Szef patrolu

W Stacyjkowie jest wielki mróz, więc z samego rana szef Jackman budzi Ashera, Wilsona i Kaję do odmrażania torów. W tym samym czasie w porcie przewoźnicy chcą zawieźć do bazy serwisowej paliwo, ale uniemożliwiają im to oblodzone tory. Po odmrożeniu torów w okolicy Stacyjkowa ciuchcie postanawiają uzupełnić zapasy paliwa, ale niestety go brakuje.

Jackman zbiera resztki z różnych miejsc i wraz z ochotnikami, czyli Koko, Wilsonem, Pitem, Olgą i Asherem wyruszają do doków. Wszystko idzie dobrze dopóki nie dojeżdżają do stromej górki. Jackman wpada w poślizg i nie może się zatrzymać. Ratuje go Asher, a później wszystkie ciuchcie łączą się i powoli, rozpylając odmrażacz, zjeżdżają z góry do portu. Przewoźnicy pomagają im przewieźć paliwo do bazy serwisowej.

11. Podsumowanie

Bohaterowie każdego odcinka radzą sobie z różnymi, często trudnymi, wyzwaniami. Nauka bycia dorosłą ciuchcią może nie zawsze jest łatwa, ale czasem może być zabawna i na pewno bardzo ciekawa. Ciuchcie uczą się nowych umiejętności, współpracy ze sobą i zdają sobie sprawę, że najważniejsza w życiu jest prawdziwa przyjaźń. To jest podstawowa wartość, jaka wypływa dla każdego oglądające bajkę dziecka. Maluchy utożsamiają się z bohaterami serialu i dlatego tak bardzo lubią go oglądać.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.