Trwa ładowanie...

Sprawy związane ze zdrowiem dziecka załatwisz wygodnie dzięki IKP

Avatar placeholder
24.10.2023 09:39
Materiał sponsorowany przez Centrum e-Zdrowia
Sprawy związane ze zdrowiem dziecka załatwisz wygodnie dzięki IKP
Sprawy związane ze zdrowiem dziecka załatwisz wygodnie dzięki IKP (materiały partnera)

Internetowe Konto Pacjenta (IKP) i aplikacja mojeIKP pozwalają rodzicom w prosty i szybki sposób zarządzać różnymi sprawami związanymi ze zdrowiem swojego dziecka. Dzięki nim rodzice mogą m.in. odbierać jego e-recepty czy e-skierowania, zapisać dziecko na szczepienie przeciw HPV czy złożyć wniosek o EKUZ, a to wszystko zdalnie – bez konieczności wizyt w przychodni! IKP to nie tylko wygoda, ale również oszczędność czasu, który można przeznaczyć na wspólne chwile z rodziną.

Dzięki IKP rodzice mogą m.in. pobierać e-recepty czy e-skierowania swoich dzieci, mają możliwość wyboru i zmiany lekarza POZ. Mogą również przeglądać historię leczenia, szczepień czy też wyniki badań, jeżeli zostały wpisane przez pracownika medycznego do systemu. Co więcej, IKP pozwala upoważnić inne osoby do wglądu do danych dziecka. A to wszystko bez konieczności wychodzenia z domu i umawiania wizyty w przychodni. Poszczególne funkcje dostępne są po zalogowaniu do IKP lub w aplikacji mojeIKP.

Z aplikacją wygodniej

Rodzice mogą zarządzać sprawami zdrowia dzieci za pomocą IKP lub poprzez aplikację na smartfony mojeIKP. Dane dziecka widoczne są po zalogowaniu na swoje IKP w zakładce „Uprawnienia” > „Konta Twoich Dzieci” i kliknięciu polecenia „Zobacz Profil”. W przypadku korzystania z aplikacji możliwość przełączenia na konto dziecka powinna być dostępna po naciśnięciu pola „Moje konto”. W polu „Lista opiekunów” możemy znaleźć wykaz osób, które mają dostęp do danych naszego dziecka. Jeżeli oboje rodzice chcą mieć dostęp do konta dziecka w swoim IKP, właśnie z tego poziomu rodzic, który zgłosił dziecko do ubezpieczenia w ZUS, może nadać uprawnienia drugiemu rodzicowi.

IKP już od 16. roku życia

Internetowe Konto Pacjenta posiada każde dziecko, któremu nadany został numer PESEL. Jednak aż do momentu uzyskania pełnoletności, pełny dostęp do tego konta mogą mieć wyłącznie rodzice lub prawni opiekunowie. Młodzież w wieku 16. i 17. lat może sprawdzać historię swojego leczenia, ale nie ma dostępu do wszystkich funkcji konta.

Rodzic uzyskuje dostęp do danych dziecka poprzez zgłoszenie go do ubezpieczenia w ZUS – np. u swojego pracodawcy lub samodzielnie w przypadku prowadzenia przez rodzica indywidualnej działalności gospodarczej. W przypadkach, kiedy po dokonaniu zgłoszenia dane dziecka pozostają w aplikacji niewidoczne dla rodzica, należy skontaktować się ze swoim oddziałem wojewódzkim NFZ w celu weryfikacji zgłoszenia.

W momencie ukończenia przez dziecko 18. roku życia uzyskuje ono pełne prawo do korzystania ze swojego IKP, a uprawnienia rodziców automatycznie wygasają.

Materiał sponsorowany przez Centrum e-Zdrowia
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze