Sposoby nagradzania niemowlaka
Niemowlę uczy się wyrażać swoje emocje poprzez obserwowanie innych. Gdy wykonane przez niego zadanie spotyka się z entuzjazmem mamy i taty, rozumie, że osiągnął prawdziwy sukces. A to pomaga mu pokonywać kolejne trudności.
Człowiek dorosły nie zastanawia się nad pewnymi czynnościami. Precyzyjne chwytanie, postawienie kilku kroków, ruch w rytm muzyki – robimy to automatycznie i bezrefleksyjnie. Nie pamiętamy, że kiedyś musieliśmy się tego nauczyć. A nie była to prosta lekcja!
Niemowlę każdego dnia uczy się czegoś nowego. Obserwuje bliskich, ale też samo podejmuje wyzwania. By to zobrazować, można posłużyć się przykładem grzechotki: na początku zabawka jest przez dziecko obserwowana. Maluch skupia na niej swój wzrok i spogląda na nią uważnie.
Po jakimś czasie jednak orientuje się, że można spróbować jej dotknąć. I choć na początku przypomina to raczej trącanie, jest już coraz bliżej celu. I ten niebawem zostanie osiągnięty. Niemowlę chwyta grzechotkę i nią potrząsa. Mały człowiek może być z początku nieco onieśmielony wydobywającym się z niej dźwiękiem, ale już za chwilę sprawia mu on prawdziwą przyjemność. To jednak nie koniec! Zabawkę można przecież wziąć do buzi lub… nią rzucić.
1. Zainteresowanie rodzica najlepszą nagrodą
Rodzice najczęściej zauważają kolejne etapy w rozwoju dziecka. Często widzą też szczegóły, choćby te wcześniej przywołane, które budzą ich prawdziwy zachwyt. I trudno się dziwić, wszak ich pociecha z każdy dniem staje się coraz bardziej świadoma swojego ciała.
Gdy mama lub tata chce pochwalić osiągnięcie swojej pociechy, najczęściej po wykonanym zadaniu bije mu brawo. Niemowlę szybko orientuje się, że uśmiech na twarzy rodzica oraz klaskanie w dłonie oznaczają, że zauważono jego starania i sukces. To niezwykle ważne, bo dziecko potrzebuje takiego wsparcia.
2. Zabawka, która motywuje
System nagradzania wyróżnia też niektóre dobrej jakości zabawki, np. matę edukacyjną Interaktywna mata BeBo. Dedykowana jest ona dzieciom od 9. do 36. miesiąca życia. Można się nią bawić na wiele różnych sposobów.
Niemowlęta mogą na niej ćwiczyć sprawność ruchową. Kolorowe światełka i delikatne dźwięki zachęcają dziecko do poruszania się po powierzchni maty. Gdy dotrą do właściwego miejsca, są nagradzane – specjalny czujnik ruchu uruchomi pełne entuzjazmu zdanie „Udało się”. To mobilizuje malucha do jeszcze większego wysiłku.
Starsze dziecko z kolei może na macie uczyć się literek, kształtów, kolorów i cyferek. I będzie to na pewno nauka przyjemna, bo wiązać się będzie z zabawą.
3. Patrz, co potrafię!
Warto zauważyć, że maluch nieustannie domaga się uwagi rodzica. Chce być blisko mamy czy taty, nie tylko dlatego, że czuje się wówczas bezpiecznie. Istotne jest również to, że bardzo ważne jest dla niego to, że ktoś widzi i docenia jego starania. Dzięki temu będzie próbować wykonywać coraz to trudniejsze zadania.
A zatem niemowlę warto doceniać niemal na każdym kroku. Nie zawsze trzeba entuzjastycznie bić brawo, czasem wystarczy wypowiedziane delikatnym głosem zdanie, szeroki uśmiech na twarzy lub przytulenie dziecka. Ono każdą taką reakcje zrozumie właściwie. Będzie wiedzieć, że mama i tata są z niego dumni.