Trwa ładowanie...

Sposób na szybkie śniadanie. Tostery do 150 złotych

Avatar placeholder
Tatiana Naklicka 30.11.2018 09:38
Na podgrzanych w tosterze grzankach możemy położyć ulubione składniki
Na podgrzanych w tosterze grzankach możemy położyć ulubione składniki (123rf.com/belchonock)

Ciepłe, chrupkie pieczywo, kakao i twarożek z rzodkiewką to przepis na pyszne śniadanie, dzięki któremu będziemy mieli energię na cały dzień. Myślisz, że jego przygotowanie będzie czasochłonne? Nic podobnego. Wystarczy wyposażyć się w dobry toster. Wybraliśmy modele w przystępnej cenie i bezpieczne dla najmłodszych domowników.

spis treści

1. Czym się różni toster od opiekacza?

Podstawową, a zarazem bardzo mylącą kwestią, jest rozróżnienie tradycyjnego tostera od opiekacza, nazywanego także sandwicherem. Oba urządzenia różnią się budową oraz sposobem działania. Opiekacz służy do przygotowywania kanapek na ciepło w pozycji poziomej. Górna klapa urządzenia jest otwierana do góry, a produkty bezpośrednio stykają się ze ściankami sprzętu.

Z tostera pieczywo wyskakuje pionowo. W tosterze przygotowuje się grzanki z chleba tostowego lub tradycyjnego. Na specjalnych podnośnikach można również zapiec bułki.

Zobacz film: "Walka płci w kuchni. Kto gotuje lepiej - kobiety czy mężczyźni?"

2. Toster – najważniejsze parametry

Najważniejszym parametrem, od którego zależy jakość zapieczonego chleba, jest moc tostera. W warunkach domowych sprawdzą się urządzenia ze średniej półki cenowej, które mają 600-1500 W. Liczba szczelin to kolejny wyróżnik, na który warto zwrócić uwagę.

Tradycyjne tostery zostały zaopatrzone w 2 komory, do których wkładamy kromki. Po ustawieniu temperatury na pokrętle znajdującym się z przodu lub z boku urządzenia ustawiamy czas (1-2 minuty). Gorące grzanki wyskakują z tostera automatycznie, co umożliwia dedykowana dźwignia podnosząca chleb. Dzięki temu nie musimy wkładać rąk pomiędzy grzałki. W tosterach możemy zakończyć proces opiekania w dowolnym momencie — w ten sposób uratujemy grzanki przed przypaleniem, kiedy pójdziemy się kąpać lub szykować dzieci do szkoły.

Obudowa, z której zostało wykonane urządzenie to następny parametr, na który należy zwrócić szczególną uwagę. Toster zrobiony z metalu lub plastiku wysokiej jakości nie będzie się przegrzewał ani odkształcał. Wszystkie urządzenia służące do zapiekania chleba są wyposażone także w system izolujący, więc dotykając tostera, nie poparzymy się.

A może potrzebujecie tostera z funkcją rozmrażania bądź z szufladką na okruchy ułatwiającą czyszczenie urządzenia? W tym przypadku idealny będzie widoczny powyżej toster Bosh.

3. Toster – jak przyrządzić śniadanie dla malucha?

Dzieci uwielbiają kolorowe sprzęty, a kiedy na jedzeniu pojawiają się ciekawe wzorki, są wprost zachwycone. Z myślą o najmłodszych fanach tostów, producenci przygotowali tostery z możliwością podpieczenia chleba, na którym pojawia się uśmiechnięta buzia czy słoneczko.

Wybierając takie urządzenie, zachęcimy nawet największego niejadka do skosztowania zdrowej kanapki. Oczywiście, maluchy mogą same robić kanapki, jednak jedynie pod czujnym okiem rodziców czy dziadków.

4. Jak wybrać najlepszy toster dla dużej rodziny?

Dużej rodzinie będzie potrzebny odpowiedni toster o większej mocy, który jednorazowo przygotuje więcej niż dwie grzanki. Najlepiej sprawdzi się urządzenie 4- lub 6-komorowe. Dzięki temu nie będziemy musieli czekać na śniadanie.

A co zrobić w sytuacji, kiedy każdy z członków rodziny wychodzi z domu o innej porze? W tym przypadku pomocna będzie funkcja wykorzystania tylko dwóch z czterech czy sześciu szczelin. Tym bardziej że w niektórych modelach obiema komorami można sterować niezależnie.

Rodzinie przyda się 4-komorowy toster
Rodzinie przyda się 4-komorowy toster (123rf.com/Wavebreak Media Ltd)

Jak czyścić toster? To kolejny dylemat, z którym postanowili zmierzyć się producenci. Nowoczesne tostery zostały wyposażone w specjalne tacki zbierające okruchy, które myjemy po każdorazowym użyciu urządzenia.

Jeśli jednak okruszki nadal zalegają w szczelinach, możemy postawić toster na ręczniku papierowym, a następnie za pomocą szczoteczki do zębów zwilżonej wodą dokładnie umyć komory. Pamiętajmy jednak, by nie korzystać z tostera przez kilka godzin, tak aby zdążył wyschnąć.

Polecane dla Ciebie