Trwa ładowanie...

Spójrz, jak twoje dziecko uczy się przez zabawę, a wiele się o nim dowiesz

Płatna współpraca z marką LEGO® DUPLO®
Spójrz, jak twoje dziecko uczy się przez zabawę, a wiele się o nim dowiesz
Spójrz, jak twoje dziecko uczy się przez zabawę, a wiele się o nim dowiesz

W trakcie zabawy maluch wytrwale szuka brakujących elementów? A może szybko wpada w złość, gdy klocki do siebie nie pasują? Wbrew pozorom ma to duży związek z etapem rozwoju dziecka. Zobaczmy, co sposób, w jaki konstruuje budowlę z klocków, mówi o jego osobowości i jak poprzez zabawę można kształtować różne cechy charakteru.

Zabawa klockami o różnych kształtach, rozmiarach i kolorach daje mnóstwo frajdy. Niektóre maluchy wprost nie mogą się doczekać, kiedy zbudują wymarzony domek czy samochody. Inne z kolei lubią łączyć elementy, które pozornie do siebie nie pasują i konstruują to, co podsuwa im wyobraźnia. Niezależnie od wybranego sposobu zabawy, warto obserwować poczynania dziecka. Kto wie, może dzięki temu lepiej poznamy jego charakter? Faktem jest, że dzieci uczą się poprzez zabawę, ale to, w jaki sposób konstruują budowle, daje nam możliwość reagowania, a w razie potrzeby nawet modyfikowania pewnych zachowań. Oto na co warto zwrócić uwagę, gdy maluch…

Buduje zgodnie z instrukcją

Zobacz film: "Pomysły na rodzinną aktywność fizyczną"

Trudno w to uwierzyć, ale niektóre dzieci już od najmłodszych lat są skrupulatne i pedantyczne. Po wejściu do domu układają buciki równo przy szafie, a w wieku przedszkolnym same chcą decydować o wyborze ubranka. Dla takich malców również w zabawie muszą panować ściśle określone zasady – kiedy budują np. "Wielofunkcyjny Domek" LEGO DUPLO, wszystko musi wyglądać dokładnie tak, jak przedstawia to rysunek na pudełku. Jeśli dziecko zaprosi nas do zabawy, pomóżmy mu odtworzyć scenki z głównego obrazka – nie próbujmy zakłócić tej koncepcji. Ustawmy gitarę w sypialni rodziców obok łóżka, a pluszowego misia w pokoju dziecięcym. Na dole powinna znaleźć się oczywiście kuchnia połączona z salonem, a także stół, przy którym cała rodzina jada wspólnie posiłki. Uroczym pupilem domowników jest kot, a w wolnym czasie pociecha może pobujać się na koniu na biegunach.

Jeśli maluch bawi się klockami tylko według jednego schematu i ściśle trzyma się instrukcji, warto zaproponować mu spontaniczną zabawę, która wzmocni jego kreatywność i otwartość na nowe rozwiązania. Zwróćmy uwagę na to, że domek można skonstruować również na inne sposoby – w wersji pionowej lub jako jednopiętrową rezydencję. Pokażmy również dziecku, że domek zbudowany w inny sposób też będzie wyglądać wspaniale. Albo to wcale nie musi być domek – równie dobrze możecie z dostępnych elementów wybudować szkółkę, biuro lub centrum handlowe. W razie czego zawsze możecie wrócić do pierwowzoru.

Łączy ze sobą różne zestawy

Dzieci uwielbiają budować, ale jeszcze bardziej cieszą się z faktu, że mogą tworzyć wciąż nowe konstrukcje. Zaletą klocków jest to, że można łączyć je na wiele sposobów, co szczególnie pobudza wyobraźnię. Jeśli dziecko uwielbia mieszać ze sobą różne zestawy klocków i oczyma wyobraźni zamiast jednego pociągu widzi cały skład łącznie z dworcem kolejowym, pomóżmy mu urzeczywistnić jego wizję. Z zestawów "Pociąg z cyferkami" i "Stadnina i kucyki" LEGO DUPLO możemy np. stworzyć miasteczko w sielskim klimacie. Zróbmy miejsce w pokoju i zbudujmy dworzec kolejowy z dostępnych elementów. Będzie to główny punkt przyjazdów i odjazdów. Tam motorniczy i jego pomocnicy będą mogli ładować towar do wagonów, a są nim oczywiście kolorowe "skrzynie" oznaczone cyframi. Zostały umieszczone tam nie bez powodu – z nich pomocą maluch zapamiętuje cyfry i pomału oswaja się z matematyką.

Wszystko gotowe? Czas ruszać w drogę! Oczywiście do budowli z zestawu LEGO DUPLO "Stadnina i Kucyki". Tam nasza pociecha będzie mogła zajmować się troskliwie zwierzątkami, czyli czesać je, poić i karmić. Co ciekawe, "Pociąg z cyferkami" LEGO DUPLO może przewozić sianko, marchewkę dla koni czy sprzęt gospodarczy, które są w wyposażeniu stadniny. Zaletą tej zabawy jest to, że niesamowicie rozwija wyobraźnię dziecka – im więcej akcesoriów do dyspozycji, tym większe możliwości tworzenia i wymyślania ciekawych historii.

Ma własny pomysł na klocki

Kreatywność małych dzieci nie zna granic. Jedne budują to, co widzą na obrazku, inne znajdują dla klocków zupełnie inne zastosowania. W takich chwilach kolorowe elementy stają się źródłem niesamowitej inspiracji. Jeśli zauważymy, że dziecko ma ochotę wykorzystać klocki np. do stworzenia laboratorium małego chemika, pozwólmy mu na to. Zadbajmy jednak o bezpieczeństwo i przygotujmy niezbędne akcesoria. Zaletą klocków LEGO DUPLO jest to, że mają odpowiedniej wielości elementy oraz wysoką jakość, dzięki czemu sprawdzają się nawet w kontakcie z wodą. Zaproponujmy dziecku przeprowadzenie doświadczenia.

Przygotujmy kilka słoiczków z wodą i rozpuścimy w nich kilka kropel farby – czerwoną, niebieską, żółtą, zieloną itp. Za pomocą pipety wpuśćmy małe kropelki kolorowej substancji do odpowiednich kolorystycznie wypustek w klockach. Nasz mały chemik będzie zachwycony! Kto wie, może odkryje w sobie miłość do nauk ścisłych? Ta zabawa uczy nie tylko zapamiętywania barw, ale także cierpliwości i staranności – przelewanie kolorowej wody do klockowych otworów wymaga bowiem dużej precyzji oraz zaangażowania w wykonywaną pracę. Niby taka prosta zabawa, a jednak wpływa na rozwój naszego małego naukowca.

Robi kilka rzeczy jednocześnie

Dzieci, zwłaszcza w wieku przedszkolnym, często zmieniają zainteresowania. Nie ma w tym nic złego – wręcz przeciwnie. Zmienność oznacza przecież ewoluowanie, a tym samym odkrywanie wciąż nowych zagadnień. Jednak to, że dzieci robią wiele rzeczy naraz, może też oznaczać problemy z koncentracją. Jeśli nasz maluch bawi się ulubionymi maskotkami, a po chwili bierze się za rysowanie, po czym znów sięga po klocki, to może warto skupić jego uwagę na jednej rzeczy? Zapytajmy, czy możemy dołączyć do zabawy i angażujmy scenki z udziałem zabawkowych przyjaciół.

W roli pomocnika świetnie sprawdzi się zestaw LEGO DUPLO "Wyścigi samochodowe", który uczy malucha zdrowej rywalizacji i angażuje uwagę. Dzieci uwielbiają wygrywać, więc urządźmy rajd samochodowy i przekonajmy się, kto zdobędzie zwycięski puchar. Jeżeli dziecko nie będzie potrafiło czegoś zbudować lub znaleźć właściwej części, zaproponujmy, że posortujemy elementy według koloru. W ten sposób na pewno łatwiej będzie znaleźć brakujący element. Oprócz pucharu wśród akcesoriów tego zestawu znajdziemy także flagę i dwie figurki mężczyzny i kobiety w kaskach. Po dotarciu na metę kierowcy mogą udać się na myjnię i sprawdzić stan pojazdów. Tego rodzaju zabawa rozwija zdolności społeczne, a przy okazji pomaga skupić uwagę na wykonywaniu jednej czynności.

Płatna współpraca z marką LEGO® DUPLO®
Polecane dla Ciebie