Setki tysięcy przedszkolaków po raz kolejny uczą się dbać o ząbki z Akademią Aquafresh

Epidemia próchnicy w przedszkolach? To fakt!

Prawie 90% sześciolatków w Polsce ma próchnicę!* Nadal jesteśmy w czołówce krajów z najwyższym odsetkiem dzieci chorujących na próchnicę! Zmiana tego stanu rzeczy możliwa jest tylko poprzez wykształcenie w dzieciach nawyku dbania o zęby od najmłodszych lat.

Ważne jest tutaj nie tylko mówienie o tym, że zęby należy myć, ale również podkreślanie faktu konieczności regularnych wizyt u stomatologa. To właśnie jest celem Akademii Aquafresh – największego w Polsce programu edukacyjnego poświęconego higienie jamy ustnej u dzieci.

Mycie zębów jak mówienie „dzień dobry”!

Na wysoki odsetek dzieci chorujących na próchnicę składa się wiele czynników. Jedni mówią, że główną przyczyną jest duża zawartość cukru w pożywieniu, inni twierdzą, że zębów mlecznych nie należy leczyć bo i tak wypadną, a dopiero o zęby stałe trzeba dbać.

Jednak pamiętajmy, że „czego Jaś się nie nauczy, tego Jan nie będzie umiał”. Zatem jeżeli nie nauczymy dbania o zęby dziecka, to możemy być niemal pewni, że jako dorosły również nie będzie o nie dbał. Pamiętajmy, że to rodzice i opiekunowie są odpowiedzialni za wykształcenie prawidłowych nawyków higienicznych, w tym mycia zębów, przez dzieci. Powinno stać się to normą! Tak jak uczymy dzieci mówić „dzień dobry” tak powinniśmy uczyć ich dbania o zęby!

Profilaktyka + edukacja = Akademia Aquafresh

Akademia Aquafresh to program, który już szósty raz prowadzony jest w przedszkolach w całej Polsce. W ramach akcji przedszkola otrzymują bezpłatne pakiety materiałów edukacyjnych, na podstawie których prowadzone są zajęcia z dziećmi.

Program rozpoczął się w 2011 roku, kiedy po raz pierwszy dystrybutor marki Aquafresh® postawił na działania profilaktyczne mające na celu zmniejszenie skali próchnicy wśród dzieci. W akcję zaangażowane zostały dzieci w wieku przedszkolnym.

Tegoroczna edycja programu obejmuje zasięgiem 4000 przedszkoli a w nich około 380 000 dzieci. Edukacja obejmuje także rodziców! I tak, od 2011 roku w Akademii uczestniczyło około 75% przedszkoli w całej Polsce, trzy czwarte przedszkolaków z całej Polski w czasie zajęć edukacyjnych dowiedziało się, dlaczego trzeba dbać o ząbki. Aby akcja odniosła sukces edukacja została połączona z zabawą.

Postacie trzech Pastusiów – Milky, Lilly i Billy instruują najmłodszych jak należy odpowiednio szczotkować ząbki, ile razy dziennie należy to robić, jak uchronić się przed spotkaniem z Robaczkiem Próchniaczkiem, który jest czarnym charakterem programu. Dodatkowo w ramach programu organizowane są konkursy dla przedszkoli, dzieci i rodziców, gdzie do wygrania są nagrody o łącznej wartości prawie 40 000 zł!

Tysiące kontrolnych badań stomatologicznych

Akademia Aquafresh to nie tylko teoria, to również działania praktyczne! Od 2012 roku w program zaangażowani zostali stomatolodzy, którzy realizują bezpłatne zajęcia edukacyjne w przedszkolach uczestniczących w Akademii Aquafresh oraz wykonują dzieciom kontrolne badania stomatologiczne. Dodatkowo takie spotkania dzieci ze stomatologiem mają na celu przełamanie strachu przed wizytą w gabinecie dentystycznym.

W programie Akademii Aquafresh dedykowanym gabinetom stomatologicznym bierze udział ponad 1500 stomatologów z całej Polski, którzy od 2012 roku odwiedzili ponad 1000 przedszkoli docierając do ponad 80 000 dzieci w przedszkolach w całej Polsce.

Na stronie www.akademia-aquafresh.pl umieszczone zostały wszelkie informacje dotyczące programu. Dla rodziców jest to doskonałe źródło wiedzy w zakresie higieny jamy ustnej wśród najmłodszych.

CHPL/CHAQU/0065/16

Redakcja parenting.pl, 6 miesięcy temu

Bibliografia

  • *źródło: raport "Monitorowanie stanu zdrowia jamy ustnej populacji polskiej w latach 2010-2012" przygotowany przez Ministerstwo Zdrowia, Warszawa, 2010 r.
Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Patronaty
Patronaty

Problemy bliźniąt na ekranie

Problemy bliźniąt na ekranie

"Bliźnięta w tarapatach" Film dokumentalny o ciążach bliźniaczych "Bliźnięta w tarapatach' - 3 sierpnia o godz. 14.00. Ciąża bliźniacza Zapraszamy do ogladania filmu emitowanego na kanale CBS Reality 3 sierpnia o godz. 14.00. Podwójna radość - podwójne...

Patronaty

Śniadaniowa Klasa

Śniadaniowa Klasa

Program edukacyjny "Śniadaniowa Klasa" ma na celu propagowanie zdrowego odżywiania. W konkursie "Śniadanie się opłaca" można wygrać atrakcyjne nagrody.

Patronaty

Dzień Dziecka w Multikinie

Dzień Dziecka w Multikinie

Patronat Parenting.pl Czy Dzień Dziecka może trwać dłużej? W Multikinie na pewno! Aż 4 dni doskonałej zabawy i wiele atrakcji.

Patronaty

Targi rodzinne

Targi rodzinne

Organizatorzy Targów Rodzinnych przygotowali coś ciekawego dla dzieci i ich rodziców.

Patronaty

"Niezwykłe lekcje rytmiki"

"Niezwykłe lekcje rytmiki"

Płyta z lekcjami rytmiki 10 piosenek, 10 podkładów karaoke oraz 10 lekcji rytmiki na jednej płycie.