Trwa ładowanie...

Seks oralny a rak gardła. Badania wykazały, że najbardziej narażone są osoby, które rozpoczęły współżycie przed 18 rokiem życia

 Maria Krasicka
25.05.2021 20:12
Seks oralny a rak gardła. Badania wykazały, że najbardziej narażone są osoby, które rozpoczęły współżycie przed 18 rokiem życia
Seks oralny a rak gardła. Badania wykazały, że najbardziej narażone są osoby, które rozpoczęły współżycie przed 18 rokiem życia (getty images)

Badanie amerykańskich naukowców wykazało, że osoby, które zaczęły uprawiać seks oralny przed 18 rokiem życia, mogą być bardziej narażone na wystąpienie nowotworu jamy ustnej i gardła.

spis treści

1. Wirus HPV a rak gardła

Powszechnie wiadomo, że wirus brodawczaka ludzkiego HPV jest przyczyną powstania raka szyjki macicy. Jednak jest on również odpowiedzialny za powstanie zmian nowotworowych w takich obszarach ludzkiego ciała, jak jama ustna i gardło.

Ryzyko wystąpienia nowotworu jamy ustnej spowodowanego HPV rośnie wraz z liczbą partnerów seksualnych w ciągu całego życia. Badania opublikowane w czasopiśmie Cancer wykazały jednak, że ryzyko zwiększa się o 80 proc. jeśli do oralnych kontaktów seksualnych doszło przed 18. rokiem życia i jest to niezależne od liczby partnerów.

"Wirus HPV jest najpowszechniejszą infekcją przenoszoną drogą płciową na świecie. Według ustaleń CDC, jest tak powszechna, że wszystkie osoby aktywne seksualnie w pewnym momencie zarażą się wirusem - powiedziała autorka badań dr Virginia Drake z Johns Hopkins University. - Dlatego ważne jest, aby przyjrzeć się czynnikom, które sprawiają, że tylko niektóre osoby są podatne na infekcję".

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 2"

Badania zostały przeprowadzone wśród 163 pacjentów z rakiem jamy ustnej i gardła wywołanym wirusem HPV i 345 osób bez tej choroby. Obie grupy były podobne pod względem wieku, rasy i płci. Nie wiadomo jednak, dlaczego ludzie, którzy zaczęli uprawiać seks oralny wcześniej lub z większą intensywnością, byli bardziej narażeni na raka.

Dr Drake zauważa, że jeśli organizm jest najpierw narażony na HPV przez usta, a nie przez genitalia, odpowiedź immunologiczna może być słabsza. Jak dodaje, potrzebne są jednak dalsze badania, aby zrozumieć tę zależność.

2. Szczepienia przeciw HPV

Dr Virginia Drake zauważa, seks oralny jest bezpieczniejszy niż stosunek płciowy, jeśli chodzi o ryzyko zarażenia chorobami przenoszonymi drogą płciową. Mimo to nie gwarantuje on 100 proc. ochrony. Dlatego najlepszym sposobem na zmniejszenie ryzyka jest szczepionka przeciwko HPV.

CDC (Amerykańskie Centrum Kontroli i Prewencji Chorób) zaleca szczepienia przeciwko wirusowi HPV dla wszystkich dziewcząt i chłopców, między 9. a 12. rokiem życia. Jeżeli w tym okresie nie uda się zaszczepić, istnieje możliwość szczepienia do 26. roku życia.

Według CDC każdego roku w Stanach Zjednoczonych diagnozuje się raka jamy ustnej i gardła związanego z HPV u około 3,5 tys. kobiet i 16,2 tys. mężczyzn.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze