Trwa ładowanie...

Rozwój podstawowych umiejętności u dzieci w wieku 1–3 lata – na co zwrócić uwagę i jak wspierać swojego malucha?

Płatna współpraca z marką LEGO® DUPLO®
Rozwój podstawowych umiejętności u dzieci w wieku 1–3 lata – na co zwrócić uwagę i jak wspierać swojego malucha?
Rozwój podstawowych umiejętności u dzieci w wieku 1–3 lata – na co zwrócić uwagę i jak wspierać swojego malucha?

Każdy rodzic pragnie, aby jego pociecha dobrze radziła sobie w nauce, ładnie pisała długopisem czy umiała jeździć na rowerze. Wszystkie te sprawności wiążą się z motoryką małą, którą dzieci nieustannie ćwiczą przez pierwsze lata swojego życia. Czym ona jest i w jaki sposób możemy ją wspierać?

Małą motoryką określamy wszystkie te czynności, które wykonywane są za pomocą dłoni oraz palców. Umiejętność ta nie jest wrodzona, a to oznacza, że trzeba ją wykształcić, a następnie doskonalić. Warto zaznaczyć, że jest ona niezwykle ważna dla ogólnej sprawności dziecka. Mięśnie dłoni ulegają szybkiemu rozwojowi, a w trakcie ćwiczeń manualnych tworzą się właściwe połączenia neuronalne, umożliwiające precyzyjne chwytanie oraz koordynację oko-ręka. Jeżeli proces ten przebiega prawidłowo, dziecku łatwiej uczyć się czytać, pisać czy orientować w przestrzeni. Motoryka mała wpływa również na motorykę dużą, która odpowiada za sprawność całego ciała. Co ciekawe, pola ruchowe w naszym mózgu położone są blisko pól ruchowych języka – pracując ręką, wpływamy zatem również na prawidłowy rozwój mowy. Skoro wiemy, że motoryka jest tak ważna dla rozwoju dziecka, warto ją wspierać.

Jak ćwiczyć umiejętności motoryczne?

Maluchy uwielbiają wszelkie zajęcia, podczas których można dać upust swojej kreatywności. Do takich należy np. rysowanie, malowanie czy lepienie z plasteliny. Przygotujcie dużą kartkę papieru i odpowiednie narzędzia plastyczne, np. farby. Kiedy maluch zacznie pracować nad swoim "dziełem", na początku mogą to być zwykłe kolorowe plamy. Z czasem jednak nauczy się malować na mniejszych kartkach i zacznie zwracać uwagę na szczegóły. Możecie też wykorzystać patyczki laryngologiczne i pojemnik po jajkach – zaznaczcie na nim kolorowe kółeczka i zróbcie dziurki. Zadaniem dziecka będzie dopasowanie kolorowych patyczków do odpowiednich miejsc. Jeśli chcemy wykorzystać zabawki do rozwoju małej motoryki, nie ma lepszego sposobu niż kolorowe klocki. Dzięki nim maluch ćwiczy nie tylko mięśnie dłoni, ale również precyzję, zręczność i kreatywność.

Zabawa klockami wspiera rozwój dziecka

Chyba nie ma osoby, która nie lubiła w dzieciństwie bawić się klockami. Maluchy wprost kochają budować, a możliwość samodzielnego konstruowania jest dla nich okazją do wszechstronnego rozwoju. Zaletą klocków jest to, że usprawnią pracę mięśni i palców, a do tego rozwijają wyobraźnię przestrzenną oraz zdolności matematyczne. Chwytanie kolorowych elementów, a następnie ich łączenie i rozdzielanie pomaga dziecku ćwiczyć koordynację oko-ręka. Dobrym wyborem dla najmłodszych są klocki z serii LEGO DUPLO, np. zestaw "Moje pierwsze samochodziki". Dzięki niemu szkrab może łączyć podwozie z pozostałymi częściami i konstruować przeróżne auta, np. ciężarówki. W trakcie zabawy tworzy również ciekawe historie i wciela się w role. Co więcej, zabawa ta uczy nie tylko zręczności, ale jest też fantastycznym sposobem na zdobywanie wiedzy o otaczającym go świecie.

Jak bawić się z maluchem, by wspierać rozwój mowy?

Już na etapie niemowlęcym dzieci zaczynają gaworzyć, czyli wydawać przypadkowe dźwięki. Pierwsze świadomie wypowiedziane słowa pojawiają się dopiero około pierwszych urodzin. Wtedy pociecha zapamiętuje wypowiadane przez nas wyrazy i próbuje je powtarzać. Najlepszym sposobem na rozwój mowy jest jak najczęstsze mówienie do dziecka, ale tę umiejętność warto też stymulować w trakcie zabawy. Z pomocą zestawu LEGO DUPLO "Domek wielofunkcyjny" smyk może zbudować miejsce podobne do tego, które otacza go w rzeczywistości. Wśród klocków znajdziemy meble kuchenne, łazienkowe, do salonu i sypialni, a także sprzęty i akcesoria np. otwieraną lodówkę. Nie brak także lokatorów, którzy na co dzień wykonują rozmaite czynności. Na przykład tata może grać na gitarze, mama piec pyszne ciastka, a pociecha bujać się na kucyku lub zajmować zwierzakami. Wieczorem cała rodzina może zasiąść na kanapie przed telewizorem i zjeść pyszny posiłek. Nie zapomnijmy także o pozostałych przyjaciołach, czyli uroczym psie i pluszowym misiu. Zaletą tej zabawy jest to, że nasze dziecko inscenizuje różne sytuacje, tworzy dialogi między bohaterami, a tym samym poznaje nowe słownictwo i uczy się mówić.

Klocki mogą zachęcić dziecko do poznawania cyfr

W nauce logicznego myślenia pomóc może z kolei zestaw LEGO DUPLO "Pociąg z cyferkami". Z nim szkrab szybko opanuje cyfry i podstawy matematyki, a przy tym będzie miał masę frajdy! Dzięki dużym, kolorowym elementom można zbudować wagoniki, które są przyczepiane do lokomotywy. Gdy pociąg rusza w drogę, przewozi załadunek, a są nim oczywiście cyferki. To doskonała zachęta do poznawania matematyki – klocki można ułożyć nie tylko poziomo, ale i pionowo, np. w wysoką wieżę od 0 do 9. Maszynista, pasażer i wesoły piesek mogą przemierzać różne trasy, obserwować świat, a nawet zawitać na farmę czy targ, gdzie mieszkają bohaterowie z innych zestawów LEGO DUPLO. Wszystkie klocki są ze sobą kompatybilne, dzięki czemu pociecha może rozbudowywać swoje konstrukcje. A to jeszcze bardziej zachęca ją do kreatywności, i najważniejsze – pomaga szlifować zdolności manualne, które jak widać, są kamieniem milowym w rozwoju dziecka.

Płatna współpraca z marką LEGO® DUPLO®
Polecane dla Ciebie