Rola prawidłowego snu w rozwoju niemowlęcia
Noworodki śpią od 14 do 17 godzin na dobę, niemowlaki – od 12 do 15 godzin, a osoby starsze już tylko 7–9 godzin. Im człowiek starszy, tym mniej snu wymaga. Organizm sam dostosowuje jego długość do swoich potrzeb. Dlaczego dzieci powinny spać więcej niż osoby dorosłe? Jaką rolę pełni sen w ich życiu?
1. Co dzieje się w czasie snu?
Sen to czas, kiedy nasz organizm odpoczywa i regeneruje się. Dla dziecka jest on wyjątkowo ważny ze względu na kluczowe dla jego rozwoju procesy, które zachodzą właśnie wtedy. Szczególnie istotny jest sen nocny. Jego jakość i długość mają ogromne znaczenie dla prawidłowego rozwoju dziecka.
W trakcie snu dziecięcy organizm wydziela hormony wzrostu, dlatego tak często słyszymy, że maluszki rosną, gdy śpią. Ponadto następuje regeneracja mięśni, tkanek i narządów wewnętrznych.
Podczas snu mózg zajmuje się przetwarzaniem informacji pozyskanych w danym dniu. Odrzuca te, które są niepotrzebne, a utrwala pozostałe. Jedne komórki nerwowe odpoczywają, a inne intensywnie pracują, tworząc nowe połączenia. Dzięki temu dziecko uczy się i zapamiętuje nowe czynności, które poznało w ciągu dnia.
2. Skutki niedoboru snu u dzieci
Zbyt krótki lub przerywany sen maluszka jest problemem nie tylko dla rodziców, ale przede wszystkim dla dziecka. Zazwyczaj chcemy, by dziecko ładnie i długo spało, bo mama w tym czasie może zrobić coś dla siebie lub po prostu przygotować obiad czy posprzątać. Tymczasem powinniśmy pomyśleć nie tyle o sobie, ile o potrzebach organizmu malutkiego dziecka.
Noworodek, niemowlę, a nawet starsze dzieci muszą spać, by prawidłowo się rozwijać. Jeśli tego snu jest zbyt mało lub jest on nieefektywny, przerywany, trwa w nieodpowiednich warunkach, pojawiają się problemy, o których nawet nie myśleliśmy.
Kłopoty ze snem u dzieci przyczyniają się do trudności w zapamiętywaniu oraz koncentrowaniu się. Maluchy nie panują nad swoimi emocjami, są rozdrażnione, marudne i płaczliwe. Nie potrafią funkcjonować w grupie, a nawet mogą stać się agresywne.
Brak odpowiedniej ilości snu sprawia, że dzieci ciągle są senne. Brakuje im wtedy koordynacji ruchów, co może skutkować częstymi upadkami i zranieniami. Ponadto maluchy stają się mniej odporne i bardziej podatne na przeziębienia. Sen zmniejsza ryzyko otyłości, więc dzieci, które mają go za mało, mogą częściej zmagać się z nadmierną masą ciała.
3. Jak zadbać o zdrowy sen niemowlaka?
Jeśli niemowlę źle sypia (przez długi czas, a nie tylko okresowo, np. przy ząbkowaniu czy infekcji), twierdzenie, że z tego wyrośnie, może niestety nie sprawdzić się w przyszłości. Okazuje się, że problemy ze snem u maluszków mogą utrzymywać się dużo dłużej, a nawet pozostać do wieku dorosłego. Z tego względu rodzice powinni pochylić się nad snem dziecka nieco bardziej i zadbać o to, by czas ten był dla niego jak najbardziej efektywny.
W pierwszej kolejności powinniśmy wykluczyć zdrowotne przyczyny problemów ze snem. Dlatego też należy udać się do pediatry, który wykluczy je lub skieruje na szczegółowsze badania albo do odpowiedniego specjalisty. Jeśli okaże się, że problem nie jest natury zdrowotnej, koniecznie zadbajmy o właściwy rytm snu i aktywności u maluszka. Wbrew pozorom nie jest to trudne. Wystarczy nieco uwagi, a przede wszystkim – wytrwałości we wprowadzaniu codziennej rutyny.
Zacznijmy przede wszystkim od rytuału przed snem. Zazwyczaj u niemowlęcia jest to wieczorna kąpiel, karmienie i tulenie. Bardzo ważne jest to, by zawsze przygotowanie do snu wyglądało tak samo. Powtarzalność wpływa na niemowlę wyciszająco, daje mu poczucie bezpieczeństwa. Z czasem maluszek rozpoznaje poszczególne kroki i wie, że właśnie nadszedł czas na sen.
Warto postarać się o samodzielne zasypianie maluszka, by przebudzając się w nocy, nie domagał się obecności rodziców. Oczywiście może się to okazać dosyć trudne. Z pewnością zadanie to ułatwi miękka przytulanka.
Marka Fisher-Price proponuje Wydrę Usypiankę-Przytulankę Oddychający Uspokajacz, która nie tylko jest miła w dotyku, ale również naśladuje czynność oddychania, rytmicznie unosząc swój brzuszek. Ponadto zabawka ma funkcję wydawania odgłosów takich jak pochrapywanie, bicie serca, biały szum (odgłos przypominający dźwięk przepływającej przez pępowinę krwi, co towarzyszyło dziecku przez cały okres prenatalny) czy spokojna muzyka.
Niemowlę poczuje się bezpiecznie i z pewnością łatwiej będzie mu zasnąć. Funkcje Wydry Usypianki-Przytulanki nie tylko uspokajają niemowlę, ale również oddziałują na jego zmysły – wzroku, słuchu, dotyku – i wspomagają ich rozwój.
Pamiętajmy również o tym, by dziecko nie miało ani zbyt ciepło, ani za zimno w pokoju, w którym śpi. Najlepiej, by temperatura powietrza wynosiła około 20 st. C.
Dobry sen dziecka to większa chęć do odkrywania świata, lepszy humor, a przede wszystkim – zdrowie, na którym każdemu rodzicowi zależy najbardziej.
Wydrę Usypiankę-Przytulankę możesz nabyć w Smyku oraz na Allegro.
Partnerem materiału jest marka Fisher-Price