Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Dagmara Zagrodny

Rodzicu, sprawdź, co powinna zawierać twoja domowa apteczka

 Agnieszka Gotówka
05.02.2018 21:31
domowa apteczka
domowa apteczka (123rf)

Elementem stałym w rzeczywistości rodziców są choroby dzieci, zwłaszcza jeśli uczęszczają one do żłobka czy przedszkola. Warto zatem mieć pod ręką leki, które złagodzą pierwsze objawy infekcji i wspomogą jej leczenie.

Nie trzeba gromadzić całego arsenału medykamentów. Wystarczy kilka sprawdzonych specyfików, które są pomocne w najczęstszych dolegliwościach dotykających małe dzieci.

1. Leki na gorączkę

Rodzice bardzo obawiają się u swojej pociechy gorączki. Warto jednak pamiętać, że to naturalna odpowiedź układu immunologicznego na wtargnięcie do organizmu nieproszonych gości w postaci bakterii czy wirusów. Podwyższona temperatura ciała to zatem nic innego, jak objaw choroby, któremu często towarzyszą inne symptomy, np. katar czy kaszel. Jednocześnie gorączka jest sygnałem, że organizm próbuje poradzić sobie z infekcją. Dopóki temperatura nie jest zbyt wysoka, powinniśmy pozwolić mu na samodzielną walkę. Konieczna jest jednak stała kontrola i w momencie przekroczenia u dziecka 38 stopni należy podać lek przeciwgorączkowy.

Dlatego też podstawowym lekiem, który powinien znajdować się w domowej apteczce, jest preparat na gorączkę. W przypadku najmłodszych mamy dwie możliwości – podajemy im albo paracetamol, albo ibuprofen. Kwasu acetylosalicylowego (pot. aspiryna), mimo że również obniża podwyższoną temperaturę, nie wolno dawać dzieciom poniżej 12. roku życia. Należy pamiętać, że dzieciom nie można podawać również leków zawierających substancje znane z kuracji dla dorosłych, np. metamizol, naproxen, diklofenak czy ketoprofen.

Paracetamol to substancja czynna leków o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym; ibuprofen posiada obie te funkcje, a dodatkowo zwalcza stan zapalny. Podanie leku z ibuprofenem pozwoli na blokadę syntezy prostaglandym prozapalnych w miejscu zapalenia i zapobiega rozwojowi choroby.

Jeśli więc maluch gorączkuje zaleca się stosowanie ibuprofenu lub paracetamolu w formie doustnej czy doodbytniczej [CII]. Gdy wysokiej gorączce towarzyszą inne silne objawy zapalenia (ból, obrzęk, przekrwienie, wysięk), w pierwszym rzucie zaleca się stosowanie ibuprofenu [BII]. Dawkowanie jest dokładnie opisane na ulotce lub opakowaniu danego produktu. Zawsze należy stosować się do tych zaleceń.

Leki są dostępne w różnych formach. W przypadku najmłodszych najlepiej sprawdzą się zawiesiny, a jeśli dziecko wymiotuje lub zaciska usta, utrudniając podanie odpowiedniej dawki – należy zastosować czopki. Dla starszych dzieci dostępne są zawiesiny z łyżeczką ułatwiającą podanie, a także inne formy – saszetki, kapsułki czy nowe, innowacyjne kapsułki do żucia.

123rf
123rf

2. Leki na katar i kaszel

Dzieci, zwłaszcza uczęszczające do żłobka i przedszkola, często mają katar. Może być on albo wodnisty, albo gęsty, który utrudnia oddychanie. Od jego postaci zależy, jakie działania podejmiemy. Warto mieć pod ręką sól morską, która ułatwi wydmuchiwanie nosa lub usuwanie z niej wydzieliny za pomocą aspiratora. Ulgę przynieść mogą również krople obkurczające śluzówkę, jednak należy pamiętać, że można je podawać bardzo krótko – maksymalnie 3-5 dni.

Katarowi często towarzyszy kaszel. Może być on albo suchy, albo wykrztuśny. Również w tym przypadku od jego rodzaju zależy, jaki syrop podamy.

Wśród najmłodszych często spotykaną dolegliwością są infekcje przebiegające z biegunką i wymiotami. Na zaburzenia jelitowe najlepiej jest podawać odpowiedni preparat probiotyczny, a dodatkowo, by uniknąć odwodnienia – elektrolity.

3. Leki na urazy i stłuczenia

Kilkulatek z ciekawością poznaje świat i nie zawsze ma poczucie zagrożenia. Codziennie uczy się nowych rzeczy. Będąc nieustannie w ruchu, łatwo o wypadek. Urazy i stłuczenia są zatem jednym z najczęstszych problemów, z jakimi rodzice zgłaszają się na szpitalne oddziały ratunkowe. Nie po każdym upadku konieczna jest wizyta u lekarza, ale jeśli dziecko jest małe, uderzenie było silne albo rana wydaje się głęboka, nie ma co zwlekać. Lepiej, by naszą pociechę obejrzał specjalista.

Aby zmniejszyć skutki urazu, w apteczce powinien się znajdować preparat na stłuczenia (w postaci żelu lub maści). Przyda się również płyn dezynfekujący oraz zapas plastrów i gazików. Niezbędny jest również lek przeciwbólowy. Odpowiedni będzie lek z substancją czynną, jaką jest ibuprofen, który jest bardzo skuteczny w leczeniu bólu urazowego oraz działa dłużej niż paracetamol.

Mając w domu apteczkę, pamiętajmy, by regularnie sprawdzać, czy leki się nie przeterminowały. Ważna jest nie tylko data zamieszczona na opakowaniu, ale też termin otwarcia danego leku. Wiele z nich bowiem zachowuje swoją świeżość jedynie przez kilka miesięcy. Informacje na temat przydatności do spożycia są dostępne na opakowaniu preparatów.

U kilkulatków najróżniejsze dolegliwości potrafią pojawić się błyskawicznie i bez żadnych wcześniejszych symptomów. Warto mieć pod ręką preparaty, które pomogą zwalczyć chorobę oraz złagodzą przykre objawy.

BII oraz CII – oznaczenia stosowane w medycynie określające poziom zaleceń oraz wiarygodność danych

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze