Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Dagmara Zagrodny

Rodzaje bólu głowy, które mogą pojawić się u dziecka

 Agnieszka Gotówka
05.02.2018 22:26
ból głowy u dziecka
ból głowy u dziecka (123rf)

Z powodu bólu głowy cierpieć mogą już niemowlęta. Najczęściej przyczyna dolegliwości jest błaha i łatwo ją wyeliminować. Zdarza się jednak, że ból głowy zwiastuje poważną chorobę, której szybkie rozpoznanie przyspiesza powrót do zdrowia.

Bóle głowy u dzieci mogą być samoistne, objawowe i niekwalifikowane. Wywołać je może również stres i niehigieniczny tryb życia.

Wbrew pozorom na ból głowy skarży się wiele dzieci. Pomimo tego, że rodzice bardzo się tym martwią, najczęściej jest to mało niepokojący objaw. W każdym przypadku należy pilnie obserwować malucha, a gdy dolegliwość będzie nawracać lub ból stanie się bardzo intensywny, konieczna może okazać się wizyta u lekarza.

1. Dlaczego dziecko boli głowa?

W większości przypadków ból głowy u dzieci ma charakter napięciowy i jest odpowiedzią organizmu na stres, przemęczenie i niehigieniczny tryb życia. Nasze pociechy zbyt krótko śpią, spędzają dużo czasu przed ekranem telewizora lub komputera, a mało na świeżym powietrzu. Problemem jest też dieta uboga w warzywa i owoce, a obfitująca w produkty z białej mąki i słodycze, nierzadko z dodatkiem barwników i konserwantów.

Zobacz film: "Pomysły na rodzinną aktywność fizyczną"

Jeśli nasza pociecha skarży się na ból głowy po południu i wieczorem, możemy podejrzewać, że dolegliwość ma związek ze stresem. Może wiązać się z kłopotami w przedszkolu, szkole lub domu. Dziecko odczuwa wówczas ból w okolicy czoła, potylicy i skroni.

2. Kiedy ból głowy jest objawem choroby?

Ból głowy sam w sobie nie jest chorobą, ale może być jej objawem. Jego pojawienie się wskazuje nie tylko na problemy neurologiczne, ale też okulistyczne lub związane z układem pokarmowym.

Jeśli bólowi głowy towarzyszy dodatkowo mrużenie oczu i siadanie blisko telewizora, by móc zobaczyć obraz, warto wybrać się z nim na konsultację do okulisty. Okaże się najprawdopodobniej, że złe samopoczucie naszej pociechy ma związek z wadą wzroku i konieczna będzie jej korekta.

Ból głowy może również towarzyszyć infekcji, zwłaszcza jeśli pojawił się katar. Może także świadczyć o zapaleniu zatok, szczególnie gdy umiejscowiony jest u nasady nosa i nasila się przy nachylaniu.

Zdarzają się jednak sytuacje, w których ból głowy jest objawem poważnej choroby. Może pojawić się m.in. w przebiegu zapalenia opon mózgowych. Na ten rodzaj infekcji wskazują ponadto: bóle mięśniowo-stawowe, wysoka gorączka, sztywność karku, nudności i wymioty. Ich pojawienie się wymaga natychmiastowej interwencji lekarskiej.

3. Czy dziecko może mieć migrenę?

Choć migrena najczęściej kojarzy się z dolegliwością ludzi dorosłych, to okazuje się, że dzieci również doświadczają trudnego do zniesienia bólu migrenowego. Dolegliwości najczęściej nie towarzyszy aura, ból jest zlokalizowany obustronnie, pojawia się światłowstręt. Dziecko może wymiotować, być senne, płaczliwe, niespokojne. Nie ma apetytu i chęci do zabawy.

W takiej sytuacji konieczne jest podanie leku przeciwbólowego, który działa szybko i przez długi czas. Takie właściwości ma lek z ibuprofenem, który w porównaniu z paracetamolem wymaga rzadszego podawania i jest równie bezpieczny.

4. Kiedy ból głowy u dziecka jest niepokojący?

Jeśli dziecko sygnalizuje ból głowy, w każdej sytuacji trzeba je obserwować. Najczęściej podanie leku przeciwbólowego łagodzi dolegliwość i sprawia, że nasza pociecha wraca do zwykłej aktywności. Jeśli jednak preparat nie zadziała lub pojawią się dodatkowe objawy, np. wymioty, nadmierna senność, drgawki, zaburzenia świadomości, konieczna jest natychmiastowa wizyta u lekarza.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze
" "