Recenzja serii książek "Biedronka Fionka"
W dzisiejszych czasach czytanie książek staje się bardzo mało powszechne. Komputery i telewizja zbyt często stają się jedyną rozrywką coraz młodszych dzieci. Mimo to nie znam maluchów, które nie posiadają swojej skromnej lub bogatszej biblioteczki z książeczkami przeznaczonymi tylko dla nich. Od najmłodszych lat mają dostęp do bajek, baśni i wierszyków napisanych z myślą o nich i chociaż media oraz gry komputerowe są dla nich bardzo pociągające, nic nie może zastąpić chwil spędzonych z rodzicami lub dziadkami nad książką. Moja córeczka, od kiedy nauczyła się siadać, czyli na długo przed ukończeniem pierwszego roku życia, potrafiła już oglądać ilustracje i słuchać rymowanych historyjek, a nawet sama przekręcać kartki książek, które jej czytałam.
Książki o biedronce Fionce, które napisali Elen Lescoat oraz Benedicte Carboneill, a przetłumaczyła na język polski Tamara Michałowska, są znakomitą lekturą zarówno dla młodszych, jak i starszych dzieci. Seria składa się z czterech niedługich historyjek wydanych przez wydawnictwo Siedmioróg w osobnych książkach. Kolejno noszą one tytuły: „Zawsze wesoło z biedronką Fionką”, „Śniadanie na trawie”, „Kuzynki mrówki Podkówki” oraz „Marzenie mrówki Podkówki”. Każda z bajeczek ma niesamowity urok i przekazuje mnóstwo pozytywnych emocji, które są bardzo potrzebne maluchom.
Seria opowiada o biedronce Fionce i jej przygodach, które zwykle przeżywa w towarzystwie swojej kochanej przyjaciółki mrówki Podkówki. Bohaterki poznajemy w chwili, kiedy zawierają ze sobą przyjaźń i w ten sposób zaczynają nas oprowadzać po swoim świecie, przedstawiają nam swoje marzenia, odczucia oraz zapoznają ze swoimi bliskimi. W każdej z książeczek podkreślana jest rola przyjaciół i rodziny, czyli wartości niezwykle ważnych dla dzieci i właściwie pierwszych, z jakimi mają kontakt. Uosobione biedronki, mrówki i inni bohaterowie pozwalają najmłodszym utożsamić się z nimi i lepiej zrozumieć uczucia towarzyszące im w życiu codziennym: strach przed samotnością, zmęczenie, obawy przed „potworami”. Kiedy biedronce Fionce wyrastają dodatkowe kropeczki, maluch słuchający opowieści może od razu odnieść tę historię do siebie. Zauważa podobieństwo tej sytuacji do czasu, kiedy rosną mu ząbki ‒ tak jak biedronka czuje wtedy ból i szuka kontaktu z matką, aby go pocieszyła i pomogła o nim zapomnieć.
Seria udziela dzieciom licznych rad, np. dotyczących pomagania innym oraz wytrwałości w dążeniu do celu, do zrealizowania swoich marzeń. Maluch dowiaduje się też, że łakomstwo jest złym nawykiem ‒ w historii „Śniadanie na trawie” Fionka i Podkówka na początku swojej wyprawy zjadają wszystkie smakołyki i potem nie mają co jeść, przez co bardzo głodne wracają do domu. Z kolei w innej opowieści narrator zwraca uwagę maluchów na to, że pracowitość i samodzielność są zauważane i chwalone przez innych. Bardzo ważne okazują się też posłuszeństwo i uczciwość, zarówno w kontaktach z rodziną, przyjaciółmi, jak i z innymi.
Dużym plusem książeczek o biedronce Fionce jest język, jakim zostały napisane. Nie jest on infantylny, ale literacki i bardzo poprawny. Dzięki temu dziecko nie nabiera złych nawyków w mówieniu i może nauczyć się prawidłowego słownictwa. Dodatkowo tekst jest rymowany i zawiera wyrazy dźwiękonaśladowcze, więc łatwo wpada w ucho i pozwala na zabawę z dzieckiem w trakcie lektury. Na poszczególnych stronach tekstu jest niewiele, więc niecierpliwy maluch na pewno nie znudzi się oglądaniem jednej strony przez dłuższy czas. Z kolei piękne, duże i proste ilustracje dają możliwość pokazywania dziecku poszczególnych postaci lub obiektów, takich jak kwiaty czy grzyby. Gdy moja córeczka zobaczyła te książeczki, od razu usiadła do ich przeglądania i prosiła o przeczytanie. Z wielkim zainteresowaniem wpatrywała się w obrazki, co już świadczy o ich wspaniałym wykonaniu. Za jednym podejściem przeczytałyśmy i obejrzałyśmy razem wszystkie cztery książeczki.
Seria jest wydana w sposób idealny dla małych dzieci. Kartki nie są tak cienkie, aby dziecko przypadkowo je podarło lub skaleczyło się nimi, a jednocześnie nie należą do grubych kart, które z kolei mają tendencję do rozwarstwiania się. Takie rozwiązanie sprawia, że książki są wyjątkowo trwałe. Ich kolorystyka i wykonanie szybko wpada w oko, a dziecko wprost nie może się od nich oderwać.
Wspólne czytanie o przygodach biedronki Fionki jest doskonałym sposobem na spędzenie czasu rodzica lub opiekuna z dzieckiem w trakcie dnia albo wieczorem przed pójściem spać. Prosty język jest wprost idealny do wczesnej nauki czytania przez trochę starsze dzieci. Pełne ciepła, przyjaźni i miłości historie pozytywnie usposabiają i uspokajają nie tylko malucha, ale też rodzica, a chwile razem spędzone przy lekturze na pewno będą w przyszłości jednymi z najlepiej wspominanych. Ponadto czytanie dziecku pomaga mu w prawidłowym rozwoju emocjonalnym, intelektualnym i poznawczym. Seria „Biedronka Fionka” jest naprawdę godna polecenia dla wszystkich ‒ nie tylko maluszków, ale też dla starszych dzieci, rodziców, dziadków czy opiekunów.