Trwa ładowanie...

Recenzja książki "Uspokajanie dziecka" Brazeltona i Sparrowa

Gdy po dziewięciu miesiącach oczekiwania, na świecie pojawia się wreszcie nasze upragnione maleństwo, ogarnia nas euforia i radość. Tyle czasu czekaliśmy na ten moment i w końcu stało się. Nasz mały cud jest z nami. Jednak chwilę potem pojawia się troska i niepewność – jak sobie poradzę z taką małą istotką. Na szczęście natura tak to sobie wymyśliła, że rodzice lepiej lub gorzej dają sobie radę w wychowywaniu dziecka. Mimo tego warto ułatwić sobie ten proces i zamiast nauki jedynie na własnych błędach, spróbować metod, które zalecają specjaliści.

Koniecznie przeczytaj książkę Brazetona i Sparrowa, by poznać metody uspokajania dziecka.

zobacz galerię

Wiele ciekawych wskazówek o wychowywaniu dziecka znajdziesz w książce „Uspokajanie dziecka”. Napisali ją Thomas Berry Brazelton i Joshua D. Sparrow. Pierwszy jest wybitnym amerykańskim pediatrą, autorem wielu książek o wychowywaniu dzieci, m.in. światowego bestsellera „Rozwój dziecka. Od 0 do 3 lat". Drugi jest amerykańskim psychiatrą, specjalizującym się w psychiatrii dziecięcej. Wspólnie napisali 8 książek, które zostały przetłumaczone na wiele języków.

Książka „Uspokajanie dziecka” to stosunkowo krótka lektura, którą łatwo i przyjemnie się czyta. W mojej opinii proste słownictwo i przejrzysty podział książki pozwalają w łatwy sposób odnaleźć interesujące nas zagadnienie. A tych poruszanych jest w niej kilka. Autorzy głównie skupiają się na radach dla młodych rodziców, jak pomóc w uspokojeniu dziecka. A to, jak każdy rodzic wie, często nie jest prostą sprawą.

Najważniejszą kwestią, jaka jest poruszana w tej książce jest radzenie sobie z płaczem dziecka. Sądzę, że każdy młody rodzic szybko uczy się odróżniać rodzaje płaczu dziecka - czy dziecko płacze, bo jest głodne, czy może trzeba je przewinąć. Jednak pozostaje jeszcze kwestia tzw. kolki, która jest zmorą wielu z nas. Temu problemowi poświęcone są liczne strony tego poradnika. Autorzy w prosty i przystępny sposób proponują nam wiele rozwiązań, których możemy spróbować, gdy nasze dziecko płacze, a my nie wiemy już, co moglibyśmy zrobić. Myślę, że dzięki tym radom każdy rodzic poczuje się pewniej, bo będzie wiedział, że są jeszcze jakieś rozwiązania. Z mojego doświadczenia wynika, że rady te są w wielu przypadkach doskonałe. Pomogły mi w uspokajaniu mojej córki i w nauczeniu jej dłuższego snu.

Oprócz rozróżniania płaczu dziecka i przedstawienia możliwości reagowania na niego, w książce znajdują się również przydatne informacje, jak wychowywać dziecko, aby nie było ono rozpieszczone, czego wielu rodziców się obawia. Poradnik zawiera wiele istotnych wskazówek o tym, jak nauczyć dziecko samouspokojenia oraz jak odczytywać jego emocje. Chyba każdy rodzic przyzna, że uśmiech jego pociechy jest jednym z najwspanialszych widoków w życiu. Gorzej, gdy na twarzyczce maluszka pojawia się grymas i niezadowolenie. Wtedy staramy się zrobić wszystko, aby jak najszybciej zniknął on z jego twarzy. Jednak gdy opadamy z sił i nie mamy już pomysłu, dlaczego nasza kruszynka jest niezadowolona, to właśnie wtedy moim zdaniem idealnie sprawdzą się rady autorów podręcznika.

Uważam, że najważniejsze przesłanie, jakie płynie z tego podręcznika, to aby wierzyć we własną intuicję, gdyż to ona zwykle najlepiej cię prowadzi. I mimo tego, że otrzymasz wiele rad od znajomych, rodziców, babć, pamiętaj, że to twoje dziecko i prawdopodobnie właśnie ty wiesz najlepiej, czego mu trzeba, aby było szczęśliwe. Tę ideę autorzy starają się przemycić od początku do końca książki. Niestety wiara we własne umiejętności u młodych rodziców często jest niewielka, co powoduje ich bezradność i frustrację. Myślę, że dzięki tej książce choć trochę uda ci się ją podnieść i zmniejszyć lęki, jakie cię dopadają.

Jeszcze w trakcie ciąży przeczytałam wiele książek i poradników skierowanych do rodziców, opisujących, jak radzić sobie z problemami pojawiającymi się podczas wychowywania dziecka. Wiele z nich zawierało ciekawe wskazówki, jednak często podane w bardzo zawiły i skomplikowany sposób. Książka „Uspokajanie dziecka” jest pod tym względem inna. Podaje odpowiedzi i konkretne rozwiązania wprost, można je łatwo wprowadzić w życie i sprawdzić ich przydatność. W moim przypadku wiele z nich okazało się bardzo pomocnych i w chwilach zwątpienia pomogły mi poradzić sobie z napotkanymi problemami.

Moim zdaniem ta książka jest idealną propozycją dla rodziców, którzy spodziewają się pierwszego dziecka. Pierwsza pociecha to nie lada wyzwanie, a każde zadanie wydaje się ponad nasze siły, dlatego warto je sobie trochę uprościć i wykorzystać sprawdzone wcześniej przez specjalistów metody. Poradnik sprawdzi się także dla rodziców, którzy mają bardzo marudne dzieci, takie które dużo płaczą i niewiele metod na nie działa. Myślę, że dzięki tej pozycji ich życie stanie się troszkę prostsze a dzieci będą radośniejsze.

Poradnik „Uspokajanie dziecka” został w Polsce wydany przez Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne i jest jednym z ciekawszych pozycji tego typu na rynku. Dzięki ogromnej wiedzy i doświadczeniu jego autorów, dostajemy sporą dawkę porad i wskazówek, opisanych w jasny sposób. Myślę, że ta lektura będzie pomocna dla wielu zatroskanych rodziców i pomoże im wychować szczęśliwe i uśmiechnięte dziecko.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.