Trwa ładowanie...

Recenzja książki "Joga na czas ciąży i porodu"

Przyznam szczerze, że podeszłam do tej książki z lekkim sceptycyzmem. Joga do tej pory kojarzyła mi się z marnowaniem czasu na trwanie w jednej pozycji. Jednak dzięki rekomendacji dobrej koleżanki postanowiłam zapoznać się z nią, mimo wszystko. Dziś mogę powiedzieć, że nie żałuję czasu poświęconego na przeczytanie tego poradnika. Wprost przeciwnie, uważam go za dobrze wykorzystany. A to z kilku powodów.

Joga dla kobiet w ciąży
Joga dla kobiet w ciąży

Joga pomoże Ci uspokoić umysł i zrelaksować ciało.

zobacz galerię

Po pierwsze, autorką książki „Joga na czas ciąży i porodu” jest Dorothy Guerra - instruktorka jogi dla kobiet w ciąży, a także duola. Jakoś nie przekonują mnie podręczniki napisane przez osoby, które nie praktykują na co dzień opisywanych przez siebie porad. Dorothy Guerra prowadzi zajęcia z jogi dla par przygotowujących się do porodu tą metodą, a także szkolenia dla instruktorów i personelu medycznego właśnie z jogi przedporodowej. Autorka jest również gospodynią programu telewizyjnego Yoga Life.

Po drugie, poradnik nie jest zbyt długi. Przebrnięcie przez 500 stron zwykle już na samym początku mnie zniechęca, dlatego naprawdę doceniam umiejętność zwięzłego przekazywania swoich myśli, co w tej pozycji ma miejsce.

Po trzecie, i pewnie najważniejsze, książka bardzo mi pomogła właśnie podczas ciąży. Najważniejszą jej zaletą są opisane ćwiczenia, które można wykonywać w czasie ciąży. Właśnie one pomogły mi w trzecim trymestrze na nieustające bóle pleców i kręgosłupa. Już po kilku dniach zastosowania dwóch ulubionych pozycji (pozycji kota i pozycji krowy), czułam ulgę. Co ważne, pozycje te są proste do wykonania nawet dla totalnego laika, jak ja, który nigdy wcześniej nie miał do czynienia z jogą. Co równie istotne, każda pozycja jest precyzyjnie opisana oraz zilustrowana, dzięki czemu nie sprawia trudności podczas wykonywania. Dodatkowo znajdziemy informacje, która pozycja przynosi jakie korzyści, a także jak ją wykonać, gdy powoduje nam trudności.

Po czwarte, opisane w książce pozycje pomagają w przyspieszeniu porodu. Niestety w naszym kraju możliwość ich stosowania podczas porodu jest dość ograniczona, jednak dopóki jesteś w domu, zanim wybierzesz się do szpitala, możesz je wykonywać.

Kolejną zaletą książki są dość dokładnie opisane etapy porodu - czym się charakteryzują, jakie zmiany zachodzą w twoim ciele, a także w umyśle. Znajdziemy tutaj także opisane komplikacje, jakie mogą pojawić się podczas ich trwania. Jeśli to twój pierwszy poród, a wcześniej nie miałaś okazji zapoznać się informacjami na temat porodu, to w tym poradniku znajdziesz wiele istotnych wskazówek, które pomogą ci spokojniej przejść przez cały proces rodzenia dziecka. Dowiesz się także, jakie są możliwości wywoływania porodu oraz jak mogą one wpłynąć na ciebie i dziecko. Dzięki temu będziesz mogła świadomie podjąć decyzję odnośnie do ich stosowania.

Ostatnie, lecz nie mniej ważne, jest przygotowanie do psychicznego przejścia przez poród. Książka skupia się na intencjach, które mogą ci przyświecać podczas porodu oraz pomaga w nastawieniu się, aby przebiegł on spokojnie, szybko i bezproblemowo dla ciebie i dziecka. Wiadomo, że to nie zawsze się udaje, jednak im lepiej jesteś do tego przygotowana, tym większa wasza szansa na szczęśliwy poród.

To, co podoba mi się w tej książce, to także możliwość włączenia partnera zarówno do ćwiczeń w trakcie ciąży, jak i podczas porodu. Jasne i zrozumiałe ilustracje pomogą wam w tym. Dodatkowo na pewno dzięki wspólnym ćwiczeniom zwiększycie więź, jaka was łączy.

Książka dodatkowo wzbogacona jest o prawdziwe historie porodów u kobiet, które zastosowały metodę jogi. Moim zdaniem uwierzytelniają one opisane techniki, a także stanowią spore źródło wiedzy na temat przebiegu samego porodu.

Poradnik „Joga na czas ciąży i porodu” to dobra pozycja dla kobiet, które właśnie rozpoczęły swoją ciążę. Ćwiczenia w niej zaprezentowane nadają się do stosowania już od drugiego trymestru. Ponadto sprawdzi się także dla pań, które panicznie boją się porodu drogami natury i chciałyby się do niego przekonać. Zaprezentowane tu wskazówki mogą być bardzo skuteczne, szczególnie te dotyczące kontroli bólu porodowego oraz sposobów oddychania podczas porodu. Jednak przede wszystkim jest to podręcznik dla kobiet, które chcą przygotować się do naturalnych narodzin.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.