Trwa ładowanie...

Recenzja książek z serii "Księżniczka Adela"

"Księżniczka Adela" to cykl książeczek o mądrej i urodziwej księżniczce. Mieszka ona w królewskim zamku wraz z królem Haraldem oraz służącą Rózią. W jej towarzystwie często przebywa błazen Pawełek oraz duszek Elbit - opiekun królewskiej biblioteki.

Seria książek o księżniczce Adeli obejmuje cztery pozycje. Ich tytuły to "Księżniczka Adela szuka przyjaciela", "Księżniczka Adela i Książę Aleksander", "Księżniczka Adela i prezent dla króla" oraz "Księżniczka Adela i duszek Elbit". Każda z książek posiada twardą oprawę oraz ciekawe ilustracje, których autorem jest Alicja Ignaczak. Najmłodszym z pewnością spodoba się to, że praktycznie każda strona opatrzona jest obrazkiem przedstawiającym daną sytuację. Mimika twarzy poszczególnych bohaterów jest bardzo dynamiczna. Dzieci bez problemu zinterpretują więc odczucia postaci, obserwując ich losy na kolejnych kartkach papieru.

Każda książka o księżniczce Adeli przedstawia odrębną historię, dlatego można czytać je w dowolnej kolejności i wracać do ulubionych części.

W części zatytułowanej "Księżniczka Adela szuka przyjaciela" księżniczkę dopada uczucie samotności. W całym królestwie zorganizowany zostaje konkurs, który ma wyłonić kandydata na prawdziwego przyjaciela Adeli. Laueraci, mimo szczerych chęci, nie spełniają jednak wymagań księżniczki i z biegiem czasu księżniczka dostrzega, że szczęście może być bliżej niż jej się wydawało. Książka ta pokazuje siłę przyjaźni, dzięki której każdy dzień można zaczynać z uśmiechem na twarzy.

Próba zawarcia przyjaźni ukazana jest również w części "Księżniczka Adela i książę Aleksander". Do Bajkowej Krainy przyjeżdża bowiem kuzyn Adeli, dwa lata od niej starszy - książę Aleksander. To wielkie wydarzenie, dlatego wszyscy starają się być dla niego mili i pomocni. Wszyscy... oprócz Adeli. Dziewczynce ciężko jest zrozumieć nadmierne zainteresowanie księciem, w związku z czym czuje się samotna i ignorowana. Pojawia się dotąd nieznane dla niej uczucie zazdrości. Na szczęście dziewczynka próbuje walczyć z tym nieoczekiwanym uczuciem poprzez kontakt z potencjalnym rywalem. Po krótkiej rozmowie książę okazuje się być bardzo sympatycznym kuzynem, dlatego zazdrość przeradza się w zalążki przyjaźni.

W części "Księżniczka Adela i prezent dla króla" dziewczynka staje przed dylematem związanym z wyborem prezentu dla swojego taty. Nie ma pomysłu na upominek dla osoby, która sama może sobie kupić wszystko. Po obchodzie zamku, wizycie na targu owocowo-warzywnym, przejściu dzielnicy, na której sprzedawano różności oraz przemierzeniu uliczki ze sklepami, Adela wpada na pomysł samodzielnego przygotowania prezentu, co towarzyszący jej błazen Pawełek kwituje słowami: "Czasem zdarza się, że patrzysz na to, czego szukasz, a mimo to nie potrafisz tego zauważyć". Pomysł ten okazuje się być najlepszym z możliwych, ponieważ nic tak nie ucieszy bliskiej osoby jak prezent od serca.

Historia przedstawiona w książce pt. "Księżniczka Adela i duszek Elbit" jest bardzo zagadkowa. W pokoju księżniczki Adeli w tajemniczy sposób pojawiają się książki. Jest ich tak dużo, że w pewnym momencie wprost zalewają pomieszczenie i wyrywają drzwi z zawiasów! Przerywając obiad, bohaterowie udają się do biblioteki w poszukiwaniu winowajcy. W części tej poruszane są takie wartości, jak: przyjaźń (księżniczka przyjaźniła się z duszkiem Elbitem), punktualność (autor wspomina, że księżniczka Adela nigdy nie spóźniała się na obiad), umiejętność wybaczania (mała Adelka wybacza duszkowi zasypanie sypialni książkami) oraz zaangażowanie i współpraca (bohaterowie przerywają obiad, aby wspólnie rozwiązać zagadkę).

Autorem książeczek z serii "Księżniczka Adela" jest Jakub Skworz. Pozwala on dzieciom przenieść się do magicznego królewskiego świata i poznać życie nietypowej rodziny. Z tej propozycji może skorzystać każda mała księżniczka i młodziutki królewicz.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.