Trwa ładowanie...

Recenzja książek z serii "Fancy Nancy" - "Balet syrenek" i "Modny butik"

Seria „Fancy Nancy” to już 6 książeczek wydanych w języku polskim! I jest mi wstyd, że dopiero teraz się na nie natknęłam… „Fancy Nancy. Niebywale wyjątkowa dziewczynka”, „Fancy Nancy i wytworny szczeniaczek”, „Fancy Nancy. Witaj motylku”, „Fancy Nancy. Najpiękniejsza lalka na świecie” i najnowsze części, czyli „Fancy Nancy. Modny butik” oraz „Fancy Nancy. Balet syrenek”. Książeczki zostały napisane przez Jane O’Connor oraz zilustrowane przez Robin Preiss Glasser. W Polsce wydaniem serii zajęło się Wydawnictwo Papilon z Grupy Wydawniczej Publicat, za co wszyscy powinniśmy być wdzięczni, a szczególnie mamy takich malutkich „fancy” księżniczek, jak np. moja córeczka.

Fancy Nancy
Fancy Nancy [2 zdjęcia]

Fancy Nancy w powyższej opowieści otwiera na podwórku butik i zajmuje się sprzedażą swoich starych sukienek....

zobacz galerię

Pierwszym elementem książki, jaki widać, jest okładka. Każda z części ma kolorowe, błyszczące brokatem okładki, które jednak nie są przesadzone ani kiczowate, co wcale nie jest takie proste do osiągnięcia. Historie o Nancy zostały napisane ciekawą czcionką, po kilka zdań na stronie, co sprawia, że słuchające dziecko nie znudzi się szybko, szczególnie że ilustracje są niezwykle bogate, pobudzają wyobraźnię i mobilizują do wytężania zmysłów. Słownictwo użyte w opowieściach również jest wyrafinowane, jednak trudniejsze sformułowania Nancy tłumaczy. Są to prawie zawsze „niebywale wyjątkowe” określenia, których młody słuchacz lub czytelnik może się nauczyć.

A jaka jest Nancy? Posiada piękne, falbankowe sukienki, zawsze pasujące buciki, a nawet biżuterię. Do tego „fryzurę na cebulę”, a nie zwyczajne warkoczyki czy kucyki. Wyróżnia się na tle rówieśniczek nie tylko wyglądem, ale też pomysłowością i zaradnością. Np. urządza butik, w którym sprzedaje swoje sukienki i akcesoria, gdy chce zarobić na wachlarz. Jej gesty są bardzo aktorskie, ale szczere i pełne emocji. Jest też bardzo wrażliwa. Smutno jej, gdy nie potrafi cieszyć się szczęściem przyjaciółki, która otrzymała rolę syrenki w przedstawieniu baletowym (Nancy też chciała grać syrenkę). Pragnie sprawić, by jej młodsza siostra miała najlepsze urodziny z możliwych i potrafi poświęcić swoje marzenie (wachlarz) na rzecz spełnienia prośby Rhondy i wręczenia jej w prezencie naszyjnika.

Egzaltacja Nancy, jej sposób bycia i przeżywanie każdej sytuacji nasunęło mi jedno i to bardzo wyraźne skojarzenie. Mianowicie Anię Shirley z powieści Lucy Maud Montgomery. To samo wyszukane słownictwo, szczerość, kłopoty egzystencjalne. To bardzo pozytywne według mnie skojarzenie, gdyż uwielbiałam Anię i jeszcze w szkole podstawowe przeczytałam wszystkie tomy powieści o niej. „Fancy Nancy” jest więc taką „Anią z Zielonego Wzgórza” dla młodszych dzieci – przede wszystkim dla dziewczynek.

Każda z opowieści w poszczególnych książeczkach serii jest dosyć krótka i zabawna, a jednocześnie niesie ze sobą pozytywne, nawet edukacyjne przesłanie, które pokazuje, że z trudnych sytuacji zawsze można wybrnąć. Zawsze można też liczyć na rodzinę i przyjaciół, którzy doradzą i pomogą przebrnąć przez najgorsze chwile.

„Fancy Nancy” jest bardzo dziewczęcą propozycją, którą jako kobieta i matka mogę serdecznie polecić każdemu, kto chce sprawić, by jego dziecko poczuło się również „niebywale wyjątkowe”.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.