Trwa ładowanie...

Recenzja książek Wydawnictwa "Małe Jeżyki"

Wydawnictwo MAŁE JEŻYKI proponuje nam dwie swoje nowe książki. Pierwszą z nich jest 1. część zestawu pomocy dydaktycznych „Fiku-miku w kalendarzyku” autorstwa Katarzyny Bayer, Katarzyny Campbell oraz Donaty Dominik-Stawickiej. Druga z kolei „Mali tancerze” Katarzyny Bayer to swego rodzaju pomoc instruktażowa, która ma ułatwić nauczenie małych dzieci prostych stylów tanecznych. Aranżacje muzyczne do poszczególnych książek przygotowało Studio Split Jarosław Woźniewski.

Dosyć sceptycznie podeszłam do tych książeczek, jednak rozczarowałam się w bardzo pozytywny sposób. Przede wszystkim spodziewałam się instruktaży i nudnych planów zajęć oraz uwag na temat przeprowadzania zajęć, a spotkałam ciekawe treści przekazane w różnej formie (piosenka, wiersz, opowiadanie) oraz kolorowe ilustracje i zdjęcia. Może opiszę oddzielnie obie książeczki, aby na zakończenie znaleźć ich cechy wspólne.

Fiku-miku w kalendarzyku cz. I

Okładka książki
Okładka książki

zobacz galerię

Książeczka „Fiku-miku w kalendarzyku” jest to wyjątkowa pozycja, która została napisana przede wszystkim dla nauczycieli przedszkolnych i wczesnoszkolnych z myślą o małych dzieciach. Jest to pierwsza część specjalnego zestawu pomocy dydaktycznych, dlatego skupia się ona na pierwszej połowie roku szkolnego i dotyczy ważnych wydarzeń w życiu szkolnym, które mają miejsce od września do grudnia.

Proponowane treści są autorskie i całkowicie nowe, nie można ich spotkać w żadnym innym podręczniku. Można tu znaleźć piosenki, do których dobrane są i opisane specjalne zabawy ruchowe. Jednocześnie w książeczce pojawiają się wierszyki i opowiadania, a nawet scenariusze. Treści pozwalają zapoznać dzieci z jesienią i zimą oraz uroczystościami, które w tym czasie występują, np. początek roku szkolnego. Dzięki temu proponowane ćwiczenia i piosenki przybliżają małym dzieciom trudne zagadnienia związane np. ze Świętem Zmarłych, Dniem Lekarza, Sprzątaniem Świata. Jednocześnie pokazują, że są również uroczystości w roku skierowane tylko i wyłącznie do dzieci, np. Dzień Pluszowego Misia, Dzień Uśmiechu czy też Dzień Chłopaka.

Udowodniono naukowo, że dzieci, a nawet osoby dorosłe, znacznie łatwiej uczą się i zapamiętują nowe informacje poprzez zabawę, ruch, rymowanki, dlatego książka obfituje właśnie w tego typu elementy. Doskonałym i niezwykle potrzebnym uzupełnieniem treści książki jest płyta CD, na której poza piosenkami są również melodie, które idealnie sprawdzą się w czasie przedstawień, kiedy dzieci znają już słowa utworów. Praktycznie każda piosenka na CD jest zamieszczona w wersji śpiewanej i instrumentalnej. Część z nich jest przeznaczona do zabaw ruchowych i ćwiczeń, więc jest również dostępna w wersji instruktażowej. Dodatkowo na płycie można znaleźć karty pracy, które wystarczy wydrukować dla każdego dziecka w grupie, urozmaicając w ten sposób zajęcia oraz ułatwiając wykonywanie zadań. Wszystkie piosenki w książce opatrzone są pięciolinią z nutkami, co znacznie ułatwia opiekunowi lub nauczycielowi pracę nad utworem razem z dziećmi.

Kompozycja książki jest bardzo przejrzysta, a tematyka jest chronologicznie uporządkowana, dlatego nie sprawia żadnego kłopotu odnalezienie w niej odpowiednich utworów i informacji. Taka pomoc dydaktyczna z pewnością pozwoli uatrakcyjnić dzieciom lekcje i zajęcia. Maluchy z niecierpliwością będą czekały na kolejne spotkanie i świetnie będą się na nim bawiły, jednocześnie ucząc się nowych rzeczy. Zajęcia takie rozszerzą ich wiedzę o świecie, a także rozwiną wyobraźnię. Ponadto aktywne ćwiczenia w rytm muzyki wspomogą rozwój ich koordynacji i poprawią kondycję fizyczną, a także uwrażliwią na muzykę, rytm i taniec. Myślę, że każdy opiekun przedszkolny i wczesnoszkolny powinien posiadać tę książkę i korzystać z niej na swoich zajęciach. Dzieci z pewnością będą zachwycone ciekawymi pomysłami i wiele się dowiedzą o ważnych dniach, uroczystościami i świętach.

Mali tancerze

Okładka książki Katarzyny Bayer
Okładka książki Katarzyny Bayer

zobacz galerię

Mali tancerze jest to kolejna propozycja wydawnictwa Małe Jeżyki. Jest specjalną książeczką, która została przygotowana po to, aby najmłodsi mogli poznać i nauczyć się różnych stylów tanecznych.

Taniec jest pierwszą formą porozumiewania się, która jest znana od najstarszych lat. Właśnie z tego powodu tańczyć powinni wszyscy - bez względu na to, czy mają słuch muzyczny i poczucie rytmu, czy też nie. Im wcześniej człowiek dowie się, co tak naprawdę jest istotne w tańcu, tym łatwiej będzie mu pokonać swoją nieśmiałość oraz wyrazić siebie. Taniec pomaga w pokazaniu swoich uczuć, zwalcza stres i jednocześnie daje niezwykłą radość. Taniec jest szczególnie ważny w rozwoju małych dzieci, dlatego powstaje coraz więcej kursów tanecznych przeznaczonych specjalnie dla najmłodszych (książka „Mali tancerze” może być wykorzystywana właśnie w czasie tego rodzaju zajęć). Taniec pomaga dzieciom wyćwiczyć ich koordynację ruchową, poprawić kondycję fizyczną, a dodatkowo uczy współdziałania i koncentracji. Poza tym, dzieci uwielbiają muzykę i taniec, dlatego warto to wykorzystać, aby wspomóc ich rozwój fizyczny i intelektualny. Moja córeczka od samego początku czerpała ogromną radość ze wspólnego poruszania się w rytm muzyki, a jak nauczyła się sama upominać o coś, to jednym z pierwszych jej słówek było „opa”, co oznaczało prośbę o włączenie muzyki i wspólny taniec. Teraz pięknie sama tańczy na środku pokoju i każe się podziwiać wszystkim naokoło, co oczywiście robimy z wielką ochotą i radością. W związku z tym uważam, że elementy tańca powinny być obecne w każdej szkole, przedszkolu, a nawet w żłobku.

Książka „Mali tancerze” z pewnością wspomoże w rozwijaniu zdolności fizycznych, emocjonalnych i intelektualnych dzieci w każdym wieku właśnie poprzez taniec. Dzięki temu każdy maluch stanie się bardziej pewny siebie, wesoły i chętny do działania oraz podejmowania owych wyzwań. Każdy utwór przeznaczony do tańczenia znajduje się na dołączonej do książki płycie CD w dwóch wersjach: instrumentalnej oraz instruktażowej. Wersja instruktażowa charakteryzuje się tym, że na linię melodyczną naniesione zostały specjalne hasła, które są dokładnie wyjaśnione w poszczególnych rozdziałach książki. Wszystko to po to, aby dziecko wiedziało, jaki ruch powinno wykonać po usłyszeniu konkretnego słowa. Każdy taniec jest nie tylko opisany w książce, ale również ilustrowany obrazkami i fotografiami. Pokazane w książce style taneczne są nie tylko dla par, ale również dla całych grup tanecznych lub osób indywidualnych (latino). Niektóre tańce opisane są jako kompletne przedstawienia taneczne, do których można wykorzystać nagrane wersje instrumentalne utworów znajdujące się na płycie CD.

W książce możemy znaleźć kroki do różnych stylów tanecznych, np. walca, polki, jive'a, boogie, paso doble. Jednocześnie, dzięki tego rodzaju pomocy dydaktycznej, dzieci mogą nauczyć się maszerować w rytm muzyki, poznają chodzony styl taneczny oraz dowiedzą się, jak bawić się muzyką i tańcem. Książki nie należy więc traktować jako sztywnego instruktażu, ale jako element wyjściowy, z którego można stworzyć wiele ciekawych zabaw i zajęć.

Tańce dostępne w książeczce są bardzo proste i przyjemne, więc mogą się ich uczyć dzieci w bardzo różnym wieku, a z pewnością dorośli również mogą dowiedzieć się z niej czegoś nowego i poćwiczyć razem z dziećmi swoją koordynację ruchową i wyobraźnię.

Obie książki są bardzo ciekawe, a ich treść urozmaicona zdjęciami, nutkami, obrazkami. Do obu pozycji jest dołączona unikalna płyta CD, która idealnie uzupełnia poszczególne książki. Spis zawartości płyt został zamieszczony od razu na pierwszych stronach każdej z książeczek. Dodatkowo przy tytułach piosenek i utworów w każdej książce widnieją specjalne nutki z cyframi, które wskazują numer danego utworu na załączonej płycie CD, co sprawia, że sprawniej można wyszukać odpowiednią wersję piosenki.

„Fiku-miku w kalendarzyku” oraz „Mali tancerze” wydawnictwa MAŁE JEŻYKI to książki, które z powodzeniem mogą być wykorzystywane zarówno w edukacji przedszkolnej i wczesnoszkolnej przez opiekunów i nauczycieli, jak i w domu przez rodziców. Obie pozycje nie tylko przekazują wiedzę i pomagają ćwiczyć nowe umiejętności, ale też pozwalają na wesołą i aktywną zabawę w gronie innych osób - dzieci i dorosłych.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.