Trwa ładowanie...

Recenzja książek Harvey'a Karp'a

 Alicja Barszcz
17.02.2015 12:20
Recenzja książek Harvey'a Karp'a
Recenzja książek Harvey'a Karp'a

Wychowywanie dziecka jest tak trudnym zadaniem, że wielu rodziców czuje się bardzo zagubionych po szczęśliwym porodzie, mimo że z niecierpliwością oczekiwali na przyjście malucha na świat. Życie staje się jeszcze bardziej skomplikowane, kiedy ze swoimi dobrymi radami wkraczają rodzice, teściowie i przyjaciele, których poglądy znacznie się od siebie różnią. Sama miałam z tym trudne przejścia... Doktor Harvey Karp wyszedł naprzeciw problemom, które nękają biednych rodziców już od pierwszych dni po narodzinach ich upragnionego dziecka i stworzył swoiste poradniki dla rodziców tzw. trudnych dzieci.

spis treści

1. „Najszczęśliwsze niemowlę w okolicy” Harvey Karp

Dr Harvey Karp
Dr Harvey Karp

Pozycja książkowa dla rodziców niemowląt pozwoli im lepiej zrozumieć swoje maluchy.

zobacz galerię

Nie znam nikogo, kto pozostawałby nieczuły na płacz dziecka. Tym bardziej swojego dziecka. Wielu lekarzy i wspaniałych babć ciągły płacz malucha wyjaśnia jednym magicznym słowem ‒ „kolka”. Uważają oni, że z tego rodzaju płaczem nie da się nic zrobić i trzeba przeczekać, aż dziecko z niego wyrośnie. Czy jednak istnieje możliwość zapobiegania nawrotom nieustającego płaczu u niemowlaka? Okazuje się, że tak, co udowadnia doktor Harvey Karp w swojej książce „Najszczęśliwsze niemowlę w okolicy”.

Autor wykorzystał swoją bardzo szeroką wiedzę i ogromne doświadczenie pediatryczne, by stworzyć niesamowity poradnik dla rodziców, w którym wyjaśnia potrzeby nowo narodzonego dziecka oraz pokazuje metody uspokajania go. Jako rodzic instynktownie wiedziałam, że dziecko trzeba tulić, nucić mu, zaspokajać jego potrzebę ssania. Wtedy maluch czuje się w pełni akceptowany, bezpieczny i kochany. Jednak wykonywanie określonych czynności wpływa też w inny sposób na psychikę dziecka. Niemowlę po prostu zaczyna czuć się tak, jakby wróciło do brzucha swojej mamy, gdzie było w ciągłym ruchu, słyszało szum krwi swojej matki oraz z każdej strony było otoczone przez ciepłą i miękką ścianę macicy.

Harvey Karp w „Najszczęśliwszym niemowlęciu w okolicy” wyjaśnia, że dziecko przechodzi okres buntu i ciągłego płaczu od urodzenia do 3 lub 4 miesiąca życia, dlatego że za wcześnie się urodziło! Brakuje mu czwartego trymestru i dlatego potrzebuje metody 5S, aby spokojnie przyzwyczaić się do „zewnętrznego” świata. Opisywana przez doktora Karpa metoda to Przytuleczenie, które opiera się na Spowijaniu, Stabilnej pozycji, WyciSzszszaniu, Skokołysaniu i Ssaniu. Bardzo ważne jest to, że autor poradnika każdą z tych zasad oddzielnie omawia i uczy jej wykonywania w sposób przystępny i dokładny. Każdy czytelnik może więc zdobyć umiejętność korzystania z metody 5S, a tym samym uszczęśliwić swoje maleństwo.

Po przeczytaniu książki zauważyłam, że przecież razem z mężem sami wpadliśmy na te genialne metody uspokajania niemowlęcia, jednak po prostu wykonywaliśmy je w nieodpowiedni sposób i nie łączyliśmy ich ze sobą. Poradnik wskazuje niezawodną drogę do uszczęśliwienia swojego marudnego dziecka, a autor każdą ze swoich tez popiera odpowiednimi historiami zaczerpniętymi z życia jego pacjentów. Dzięki temu książka jest bardzo wiarygodna i zachęca do wypróbowania przedstawionej metody 5S w rzeczywistych sytuacjach. Przejrzysty i prosty sposób pisania pozwala na łatwe zapamiętywanie najważniejszych informacji. Bardzo podoba mi się humorystyczny styl wypowiedzi i rysunków oraz ciekawe porównania autora. Wypunktowanie najważniejszych informacji sprawia, że automatycznie zwracałam na nie uwagę i zapadły one głęboko w moją pamięć.

Jednak nie tylko wychowywanie niemowląt i ich płacz sprawiają rodzicom wiele trudności. Jak mówi znane przysłowie: „Małe dzieci – mały problem, duże dzieci – duży problem”. Okazuje się, że kolejnym okresem buntu maluchów jest czas ich intensywnego rozwoju od 1,5 roku do około 4 roku ich życia. Na szczęście pediatra Harvey Karp również dla rodziców niesfornych kilkulatków znalazł skuteczne i proste metody porozumiewania się i edukowania ich.

2. „Najszczęśliwsze dziecko w okolicy” Harvey Karp

Okładka
Okładka

Książka zawiera rady dla rodziców kilkulatków, które są często określane jako "żywe srebro".

zobacz galerię

Bardzo trafne jest porównanie kilkuletniego dziecka do jaskiniowca, który nie potrafi hamować swojego gniewu, nie zna dobrych manier, jest niecywilizowany i w ogóle jest poza wszelkimi regułami. Takiego małego szkraba trzeba nauczyć odpowiedniego zachowywania się i pomóc mu w prawidłowym rozwoju. I tu znowu największa odpowiedzialność spada na rodziców. Autor „Najszczęśliwszego dziecka w okolicy” pokazuje sposoby radzenia sobie nie tylko z wybuchami złości u maluchów, ale daje nadzieję na to, że tego rodzaju zachowań można w ogóle uniknąć za pomocą prostych i dostępnych dla każdego rodzica metod.

Podstawą do utrzymania prawidłowych relacji z dzieckiem oraz nauczenia go posłuszeństwa jest tzw. Zasada Fast-Food oraz Dziecięcy Styl Mówienia. Okazywanie dziecku zrozumienia za pomocą prostych i krótkich słów okazuje się idealnym sposobem na opanowanie napadów złego humoru małego buntownika, a jednocześnie daje możliwość na zaznaczenie, że liczymy się z jego zdaniem i je szanujemy.

Obrazowe przedstawianie sytuacji, w których można korzystać z opisanych zasad komunikacji z dzieckiem w doskonały sposób pozwala mi odnieść się do codziennych doświadczeń, kiedy jestem zmuszona wręcz zmagać się ze swoją córką, aby wreszcie mnie posłuchała. Metody przedstawione przez doktora Karpa z pewnością ułatwią życie nie tylko mi, ale też każdemu rodzicowi-czytelnikowi. Jasno określone granice, konsekwencja w działaniu, ale też szacunek i zrozumienie są drogą do tego, aby nasze dziecko było szczęśliwe. Harvey Karp w jednej z części książki opisuje sposoby zachęcania dziecka (zielone światło) do odpowiedniego zachowywania się, ograniczania zachowań (żółte światło), które są irytujące i zbędne oraz hamowania (czerwone światło) tych zachowań, które są złe lub niebezpieczne. Posługuje się wyjątkowo jasnym i trafnym porównaniem działań rodzica do sygnalizacji świetlnej, która zezwala bądź zabrania przejścia przez ulicę.

Autor książki nie tylko wskazuje drogę do zrozumienia dziecka i nagradzania go za każde ‒ nawet drobne posłuszeństwo, ale udowadnia, że malucha, który za nic w świecie nie chce z nami współpracować, można też karać. Oczywiście jest to ostateczność i nigdy nie można sięgać po kary cielesne. Doktor Karp opisuje dokładnie każdy etap komunikacji między rodzicem i dzieckiem, sposoby dawania mu nagród i wyciągania konsekwencji z jego irytujących lub złych zachowań. Każda z metod jest szczegółowo przedstawiana na konkretnych przykładach, dlatego w łatwy sposób można je odnieść do własnego doświadczenia. Jako mama dobrze wiem, że dziecko może wpaść w zły humor w najmniej przewidzianym momencie, obojętnie czy jesteś w domu, w parku, czy w sklepie, dlatego rady doktora Karpa są niezwykle cenne i pozwolą na szybkie pokonywanie trudności przy zachowaniu obopólnego szacunku dziecka i rodzica.

Styl pisania książki nie odbiega od „Najszczęśliwszego niemowlęcia” i ciągle w znacznej mierze opiera się na humorze, przykładach z życia oraz ciekawych ilustracjach. W obu poradnikach przed każdym rozdziałem i podrozdziałem autor przytacza cytaty z różnych źródeł, zaczynając od Biblii, poprzez dzieła literatury, prace naukowe, aż po prawdziwe historie. Takie zabiegi pokazują, że wychowywanie dziecka było od wieków ogromnym wyzwaniem i ciągle jest analizowane przez wielu lekarzy i naukowców, którzy chcą znaleźć sposoby na bezstresowe wspieranie rozwoju maluchów przy jednoczesnej nauce posłuszeństwa i w oparciu o wzajemne zrozumienie.

Na końcu każdego z poradników zamieszczone są specjalne dodatki dla rodziców, które zawierają podstawowe zasady wychowawcze. W każdej chwili można z nich skorzystać i nie trzeba ich szukać po całej książce. Są to swoiste streszczenia najważniejszych informacji zawartych w poradnikach.

Każdy rodzic, który chce dowiedzieć się, jak uczynić swoje dziecko najszczęśliwszym w okolicy, na pewno powinien przeczytać obie książki doktora Karpa. Wtedy będzie uzbrojony we wszelkie potrzebne do wychowywania potomstwa narzędzia, ułatwi życie sobie i dzieciom, zapewniając im odpowiednie podejście i prawidłowe warunki rozwoju nie tylko fizycznego, ale i psychicznego. Bardzo polecam „Najszczęśliwsze niemowlę w okolicy” i „Najszczęśliwsze dziecko w okolicy” każdej osobie, która planuje stworzyć rodzinę lub już ją posiada i chce zrozumieć emocje targające najmłodszymi dziećmi oraz metody porozumiewania się z nimi. Książki są nie tylko wspaniałymi poradnikami, ale też przyjemną lekturą do poduszki.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze