Trwa ładowanie...

Recenzja gry Dobble od Wydawnictwa Rebel

 Alicja Barszcz
17.02.2015 12:12
Recenzja gry Dobble od Wydawnictwa Rebel
Recenzja gry Dobble od Wydawnictwa Rebel

Co w przyjemny sposób wyćwiczy spostrzegawczość Twoją i Twojego dziecka? Co sprawi, że poprawicie swój refleks, percepcję, a jednocześnie świetnie się będziecie bawić i wzmocnicie więzy rodzinne? Tylko Dobble od Wydawnictwa Rebel!

Gra składa się z 55 okrągłych kart, które są umieszczone w poręcznej i solidnej metalowej puszce, w której doskonale mieści się również instrukcja. Na każdej karcie znajduje się 8 symboli, m.in. serce, ser, bałwanek, ognisko, igloo. Na dwóch kartach jest tylko jeden taki sam symbol różniący się jedynie wielkością. Zadanie polega na jak najszybszym odnalezieniu tego wspólnego symbolu i nazwaniu go. W tym jednym zdaniu zawiera się cała instrukcja gry! Banalne? Tak się wydaje tylko na pierwszy rzut oka…

W grę może grać teoretycznie od 2 do 8 osób – najważniejsze jest to, by każdy miał jednakowo łatwy dostęp do kart znajdujących się na środku stołu. Rozgrywka jest dynamiczna, szybka i głośna, więc nie za bardzo wychodzi granie w Dobble wieczorem, kiedy mamy z mężem chwilę czasu, a nasza córka już śpi. Instrukcja sugeruje, że gra jest przeznaczona dla dzieci od 6 roku życia, jednak doświadczenie pokazuje, że karty są idealne również dla młodszych dzieci, które mogą przy ich pomocy poćwiczyć refleks, spostrzegawczość i język. W związku z powyższym uważam, że Dobble są doskonałe zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych, a nawet dla osób starszych, którym przyda się poćwiczenie refleksu i łączenia mowy ze wzrokiem.

W instrukcji gry zapisane są zasady dla pięciu minigier, więc mamy tutaj 5 w 1. Każda z tych gier polega na tym samym, czyli trzeba znaleźć powtarzający się symbol na karcie swojej i jednej, którą posiada inny gracz lub która jest na środku stołu. Raz trzeba pozbyć się swoich kart, raz zdobyć ich jak najwięcej. Dzięki tym kilku wariantom gra nie nudzi się i zawsze z przyjemnością się do niej wraca, a każdy znajdzie taki rodzaj zabawy, który będzie mu najbardziej odpowiadał. Mamy więc do wyboru: „Piekielną wieżę”, „Studnię”, „Parzy”, „Złap je wszystkie” i „Zatruty podarunek” – oryginalne nazwy minigier, a każda jest tak samo emocjonująca i wciągająca.

Gra wydaje się bardzo prosta, ale wystarczy jedna partyjka, by dowiedzieć się, jak ciężko wśród ośmiu symboli znaleźć ten jeden, choć czasem jest on bardzo duży i znajduje się w samym środku karty! Bardzo często miałam tak, że patrzyłam i patrzyłam, a nie widziałam żadnego symbolu, który by pasował: „No u mnie nie ma!” – ale jest, zawsze jest. Trudne jest też szybkie nazwanie poszczególnych symboli. Po prostu czasem ciężko znaleźć odpowiednie słowo – szczególnie, gdy się człowiek śpieszy. Dobble zmuszają do wytężenia umysłu i nakierowania go na inne tory – nie ma tutaj logiki, strategii, długiego zastanawiania się. Ważna jest szybkość i spostrzegawczość, jest to więc idealne odprężenie dla zmęczonego nauką lub pracą człowieka, to chwila relaksu i zabawy.

Każda rozgrywka przynosi bardzo dużo śmiechu, radości i interakcji między graczami. Wywołuje pozytywne emocje i pozwala cieszyć się chwilami spędzonymi w gronie najbliższych. Karty są jednak dosyć delikatne, więc przy rozgrywce warto, by ktoś hamował zapędy pozostałych i nie pozwalał wyrywać sobie z rąk poszczególnych kart (a czasami gra robi się naprawdę emocjonująca). Można wyznaczyć jedną osobę na swego rodzaju sędziego, który dopilnuje uczciwości i poprawności rozgrywki. Obserwatorzy, którzy początkowo nie chcą zagrać, bardzo szybko wciągają się, podpowiadają innym i w końcu sami proszą o rozdanie im kart. Dobble ma po prostu niezwykłą moc przyciągania.

Mimo dosyć wysokiej ceny, jak na 55 kart i metalową puszką, gra jest warta poniesionych kosztów. Mamy 5 minigier, które wyzwalają bardzo pozytywne emocje, są rodzinne, a jednocześnie bardzo imprezowe. Dodatkowo nie nudzą się, można w nie grac i grać, a ciągle chce się rewanżu. Bardzo solidnie ćwiczą pamięć wzrokową, percepcję, spostrzegawczość, refleks. Dobble łączy pokolenia i pokazuje, że nawet buntowniczy gimnazjaliści będą potrafili dogadać się z rodzicami, młodszym rodzeństwem lub dziadkami.

Polecam tę grę wszystkim, którzy lubią dobrą zabawę.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze