Recenzja audiobooka "Pulpet i Prudencja. Smocze Pogotowie Przygodowe" - czyta Krzysztof Tyniec
Co by było, gdyby smoki istniały naprawdę? Jak by wyglądały i jak się zachowywały? Byłyby straszne czy przyjaźnie nastawione? Joanna Olech jest autorką książek o smoku Pomponie i jego rodzinie, a swoich bohaterów umieszcza we współczesnej Polsce. Jej publikacje zostały wydane nie tylko w wersji papierowej, ale również jako audiobooki czytane przez znanego aktora Krzysztofa Tyńca.
„Pulpet i Prudencja. Smocze Pogotowie Przygodowe” opowiada o bliźniętach, potomkach Pompona – Pulpecie i Prudencji, którzy należą do rodu smoków i mieszkają w Krakowie w… smoczej jamie! Jednak nie tak, jak myślicie. Ze smoczej jamy na Wawelu prowadzą schody i drzwi, przez które wchodzi się do mieszkania dzisiejszych smoków! A czym charakteryzują się te rzadko spotykane gady? Autorka opisuje je jako bardzo szybko dojrzewające stworzenia długowieczne, które jednak bardzo wolno rosną. Są niezwykle mądre i szybko się uczą, więc w ciągu jednego roku szkolnego zaliczają program kilku klas. Nie wszystkie smoki są takie same – tak jak i ludzie. Przykładem są tu tytułowi bohaterowie. Opowieść snuta jest z punktu widzenia Prudencji, która jest taką trochę chłopczycą, czyli interesuje się matematyką, potrafi naprawić samochód, wymienić w nim oponę i jest bardzo praktyczna oraz dosłowna, ale ciężko jej idzie np. nauka tańca. Pulpet z kolei jest artystą, któremu zależy na tym, by być rozpoznawalnym, nie lubi przeklinania, pisze wiersze i wypowiada się kwiecistym językiem.
Krzysztof Tyniec doskonale wczuwa się w emocje bohaterów i dopasowuje swój głos tak, że nadaje każdemu z nich wyjątkowego charakteru. Audiobook świetnie się słucha i według mnie idealnie nadaje się przede wszystkim do lektury w czasie jazdy samochodem. Dziecko nie nudzi się i z zainteresowaniem wysłuchuje kolejnych rozdziałów, a podróż mija wtedy niezwykle szybko.
Ponadto każdy młody słuchacz w historii Pulpeta i Prudencji odnajdzie siebie i swoje rozterki. Dzieci posiadające rodzeństwo z pewnością będą rozumiały Prudencję i jej niechęć do porównywania się z bratem, a jednocześnie odkryją (jeśli jeszcze tego nie zrobiły) wiele zalet codziennego obcowania z siostrą lub bratem. Autorka fantastycznie pokazuje relacje między rodzeństwem, a wartka akcja i liczne przygody (np. w radiu, na urodzinach u koleżanki, na krakowskiej starówce, w czasie Halloween) z każdą chwilą przybliżają nas do odkrycia, że smoki z Krakowa nie są jedynymi na świecie! Liczne przygody, które zostały opowiedziane na ponad 3-godzinnej płycie, prowadzą słuchacza do Transylwanii, gdzie Pulpet i Prudencja poszukują swoich przodków i rodziny.
Nowoczesny język opowieści może niektórych razić, jednak jest bardzo zbliżony do realnego sposobu porozumiewania się dzisiejszej młodzieży, więc z pewnością nie powinien nikogo szokować. Cała książka jest bardzo „na czasie”, a więc internet, laptop czy Facebook czy laptop nie są tu obce. Jednocześnie autorka skupia się na bardzo pozytywnych wartościach przekazywanych z pokolenia na pokolenie, takich jak tolerancja, przyjaźń, uprzejmość, dobre wychowanie. Odmienność jest tutaj pokazana jako coś normalnego, co wystarczy zaakceptować, by to, że Pulpet jest smokiem, a doktor Rąbek człowiekiem, nie miało żadnego znaczenia. Każdy słuchacz zobaczy, że warto nabrać dystansu do siebie samego, doceniać swoje zalety i podchodzić do życia z humorem. Wtedy wszystko będzie znacznie prostsze i będziemy mieli więcej odwagi, aby przeciwstawić się nieodpowiedniemu zachowaniu innych ludzi.
Jestem przekonana, że takie wartości – podane młodemu słuchaczowi językiem, którego używa na co dzień – będą lepiej przyswajane, a więc staną się bliższe kolejnemu pokoleniu. Zatem zachęcam do posłuchania audiobooka od Biblioteki Akustycznej „Pulpet i Prudencja. Smocze Pogotowie Przygodowe”.