Recenzja audiobooka "Pulpet i Prudencja. Smocze Pogotowie Przygodowe" - czyta Krzysztof Tyniec

Co by było, gdyby smoki istniały naprawdę? Jak by wyglądały i jak się zachowywały? Byłyby straszne czy przyjaźnie nastawione? Joanna Olech jest autorką książek o smoku Pomponie i jego rodzinie, a swoich bohaterów umieszcza we współczesnej Polsce. Jej publikacje zostały wydane nie tylko w wersji papierowej, ale również jako audiobooki czytane przez znanego aktora Krzysztofa Tyńca.

Audiobook czytany przez Krzysztofa Tyńca z pewnością przyniesie wiele radości każdemu słuchaczowi.

„Pulpet i Prudencja. Smocze Pogotowie Przygodowe” opowiada o bliźniętach, potomkach Pompona – Pulpecie i Prudencji, którzy należą do rodu smoków i mieszkają w Krakowie w… smoczej jamie! Jednak nie tak, jak myślicie. Ze smoczej jamy na Wawelu prowadzą schody i drzwi, przez które wchodzi się do mieszkania dzisiejszych smoków! A czym charakteryzują się te rzadko spotykane gady? Autorka opisuje je jako bardzo szybko dojrzewające stworzenia długowieczne, które jednak bardzo wolno rosną. Są niezwykle mądre i szybko się uczą, więc w ciągu jednego roku szkolnego zaliczają program kilku klas. Nie wszystkie smoki są takie same – tak jak i ludzie. Przykładem są tu tytułowi bohaterowie. Opowieść snuta jest z punktu widzenia Prudencji, która jest taką trochę chłopczycą, czyli interesuje się matematyką, potrafi naprawić samochód, wymienić w nim oponę i jest bardzo praktyczna oraz dosłowna, ale ciężko jej idzie np. nauka tańca. Pulpet z kolei jest artystą, któremu zależy na tym, by być rozpoznawalnym, nie lubi przeklinania, pisze wiersze i wypowiada się kwiecistym językiem.

Krzysztof Tyniec doskonale wczuwa się w emocje bohaterów i dopasowuje swój głos tak, że nadaje każdemu z nich wyjątkowego charakteru. Audiobook świetnie się słucha i według mnie idealnie nadaje się przede wszystkim do lektury w czasie jazdy samochodem. Dziecko nie nudzi się i z zainteresowaniem wysłuchuje kolejnych rozdziałów, a podróż mija wtedy niezwykle szybko.

Ponadto każdy młody słuchacz w historii Pulpeta i Prudencji odnajdzie siebie i swoje rozterki. Dzieci posiadające rodzeństwo z pewnością będą rozumiały Prudencję i jej niechęć do porównywania się z bratem, a jednocześnie odkryją (jeśli jeszcze tego nie zrobiły) wiele zalet codziennego obcowania z siostrą lub bratem. Autorka fantastycznie pokazuje relacje między rodzeństwem, a wartka akcja i liczne przygody (np. w radiu, na urodzinach u koleżanki, na krakowskiej starówce, w czasie Halloween) z każdą chwilą przybliżają nas do odkrycia, że smoki z Krakowa nie są jedynymi na świecie! Liczne przygody, które zostały opowiedziane na ponad 3-godzinnej płycie, prowadzą słuchacza do Transylwanii, gdzie Pulpet i Prudencja poszukują swoich przodków i rodziny.

Nowoczesny język opowieści może niektórych razić, jednak jest bardzo zbliżony do realnego sposobu porozumiewania się dzisiejszej młodzieży, więc z pewnością nie powinien nikogo szokować. Cała książka jest bardzo „na czasie”, a więc internet, laptop czy Facebook czy laptop nie są tu obce. Jednocześnie autorka skupia się na bardzo pozytywnych wartościach przekazywanych z pokolenia na pokolenie, takich jak tolerancja, przyjaźń, uprzejmość, dobre wychowanie. Odmienność jest tutaj pokazana jako coś normalnego, co wystarczy zaakceptować, by to, że Pulpet jest smokiem, a doktor Rąbek człowiekiem, nie miało żadnego znaczenia. Każdy słuchacz zobaczy, że warto nabrać dystansu do siebie samego, doceniać swoje zalety i podchodzić do życia z humorem. Wtedy wszystko będzie znacznie prostsze i będziemy mieli więcej odwagi, aby przeciwstawić się nieodpowiedniemu zachowaniu innych ludzi.

Jestem przekonana, że takie wartości – podane młodemu słuchaczowi językiem, którego używa na co dzień – będą lepiej przyswajane, a więc staną się bliższe kolejnemu pokoleniu. Zatem zachęcam do posłuchania audiobooka od Biblioteki Akustycznej „Pulpet i Prudencja. Smocze Pogotowie Przygodowe”.

Alicja Barszcz, ponad rok temu
Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Testy i recenzje
Testy i recenzje

Książeczki do kąpieli od Wydawnictwa Święty Wojciech

Książeczki do kąpieli od Wydawnictwa Święty Wojciech

"Stworzenie świata" Książeczka do kąpieli od Wydawnictwa Święty Wojciech "Stworzenie świata". "Historie biblijne" Książeczka do kąpieli od Wydawnictwa Święty Wojciech "Historie biblijne". "Narodziny Jezusa" Książeczka do kąpieli od Wydawnictwa Święty...