Trwa ładowanie...

Pytają o to zwłaszcza rodzice z dużych miast. Lekarz odradza

Avatar placeholder
03.04.2023 10:20
Czy należy profilaktyczne odrobaczać dzieci?
Czy należy profilaktyczne odrobaczać dzieci? (Instagram)

Temat "rutynowego odrobaczania dzieci" rozgrzewa opinię publiczną w ostatnich latach. Pytanie brzmi: czy warto to robić? Dr hab. n. med. Wojciech Feleszko postanowił udzielić na nie odpowiedzi.

spis treści

1. Profilaktyczne odrobaczanie dzieci

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w ciągu ostatnich 10 lat różnymi pasożytami zaraziło się ponad 4,5 miliarda ludzi. W Europie - co trzecia osoba.

Polska również nie jest wolna od chorób pasożytniczych. W naszym kraju najwięcej osób cierpi na owsicę wywoływaną przez owsiki, czyli pasożyty jelita grubego. Chorują szczególnie osoby pomiędzy siódmym a 14. rokiem życia.

Reklamy w internecie zachęcają do stosowania preparatów, które działają na pasożyty jelitowe. Dlatego też fora internetowe pełne są pytań na temat odrobaczania dzieci. Czy należy robić to profilaktycznie? Jak często trzeba je wykonywać?

Czy należy profilaktyczne odrobaczać dzieci?
Czy należy profilaktyczne odrobaczać dzieci? (Getty Images)

W Polsce nie ma określonych procedur medycznych, które zalecają rutynowe odrobaczanie dzieci. Specjaliści, szczególnie pediatrzy, do których po receptę na leki przeciw pasożytom przychodzą rodzice, sceptycznie patrzą na to zjawisko.

2. Odrobaczać czy nie?

Dr hab. n. med. Wojciech Feleszko, pediatra i tata trójki dzieci, na swoim instagramowym profilu postanowił odpowiedzieć na nurtujące wielu rodziców pytanie - czy dziecko trzeba odrobaczać?

- Wiem, że to pytanie pojawia się często w gabinecie lekarzy pediatrów - zaznacza lekarz.

Dr Feleszko tłumaczy, że takie praktyki są szczególnie popularne w dużych miastach, gdzie niektórzy pediatrzy pochwalają praktykę "rutynowego odrobaczania dzieci".

- Analogia bierze się prawdopodobnie od psów, kotów i innych zwierząt domowych, które rzeczywiście dwa razy do roku powinny przyjmować leki przeciwrobacze. Zauważmy, że w przypadku dzieci poziom tej higieny jest wyższy niż zwierzęcia domowego i odrobaczać regularnie nie trzeba - wyjaśnia pediatra.

Zobacz film: "Trzy razy urodziła bliźnięta - to zdarza się raz na 500 tys. przypadków"

- Taką procedurę należy wykonać, jeśli wykryjemy robaki w kale, jeżeli znajdziemy przeczosy w odbycie, albo jeżeli znajdziemy w badaniu laboratoryjnym kału robaki. Są bardzo charakterystyczne cechy przemawiające za robaczycą i są to cechy związane właśnie z funkcjonowaniem owsików w przewodzie pokarmowym - dodaje.

Dr Feleszko
Dr Feleszko (Instagram)

Lekarz zaznacza, że regularne odrobaczanie dzieci nie jest dobrą praktyką.

Odrobaczanie u dzieci można przeprowadzić tylko i wyłącznie po wykonaniu pełnej diagnostyki w kierunku obecności pasożyta w organizmie malucha. Nie ma potrzeby podawania substancji przeciwrobaczych profilaktycznie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze