Trwa ładowanie...

Rodzic będzie musiał podać informacje o szczepieniach dziecka podczas przyjmowania do żłobka. Przełomowy wyrok.

Wojewódzki Sąd Okręgowy w Olsztynie oddalił skargę wojewody warmińsko-mazurskiego, który kwestionował nowe przepisy wprowadzone przez tamtejszą Radę Miejską. Od teraz rodzic będzie musiał złożyć pisemne oświadczenie dotyczące szczepień.

Zobacz film: "Szczepić czy nie szczepić? Zapytaliśmy mieszkańców Lublina"

1. Szczepienie kryterium przyjęcia do żłobka

Wojewoda warmińsko-mazurski zaskarżył do sądu uchwałę Rady Miasta Olsztyn, które regulowała działanie tamtejszych żłobków.

Według niej rodzice lub prawni opiekunowie malucha muszą złożyć pisemne oświadczenie o stanie zdrowia dziecka, które stara się o przyjęcie do żłobka. Bez niego dziecko nie będzie brane pod uwagę w procesie rekrutacyjnym.

W oświadczeniu musiałaby się znaleźć informacja dotycząca odbycia lub długotrwałego odroczenia przez dziecko obowiązkowych szczepień.

W uzasadnieniu wniosku wojewody podnosi on, że brak jest odpowiednich przepisów prawa upoważniających radę gminy do wprowadzenia obowiązku ujawniania takich informacji. Istnieje bowiem przepis mówiący o obowiązku podania "stanu zdrowia" dziecka, lecz według wojewody dotyczy to przebytych chorób, dolegliwości przewlekłych lub uczuleń, na jakie cierpi dziecko.

Sąd nie przychylił się do zastrzeżeń wojewody stwierdzając, że taka informacja mieści się w ustawowej przesłance danych o stanie zdrowia dziecka. Dlatego w najbliższym naborze w Olsztynie rodzice będą musieli podać informacje o przebytych szczepieniach.

Zagadkowe w całej sprawie wydają się również motywy, jakie kierowały działaniem wojewody warmińsko-mazurskiego Artura Chojeckiego.

Kwestionując przepisy wykonuje wprawdzie swoją rolę kontrolną nad pozostałymi organami administracji publicznej, jednak nie powinien zapominać, że posiada również obowiązek kierowania ich działalnością m.in. w zakresie zapobiegania zagrożenia życia lub zdrowia.

Odpowiadałby przed rządem za ewentualne wystąpienie w swoim regionie epidemii. O odpowiedzialności przed wyborcami niestety mowy nie ma, gdyż wojewoda jest mianowany bezpośrednio przez premiera.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Rekomendowane przez naszych ekspertów

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.