„Przełomowe wynalazki" z pięcioma modelami do samodzielnego złożenia, Wydawnictwo Debit - recenzja

Kto lubił uczyć się historii w szkole? Przypuszczam, że niewielu z nas pałało do tej nauki prawdziwą sympatią… Dziecku, które zaczyna poznawać fakty historyczne i wydarzenia z przeszłości ciężko jest zapamiętać daty, postacie, informacje. Jest ich po prostu tak wiele, że nie sposób przyswoić ich wzorowo. Jednak nauka historii może być całkiem przyjemna! Pomyślałam w ten sposób, gdy w moje ręce trafiła pięknie wydana książka pt. „Przełomowe wynalazki”.

"Przełomowe wynalazki"
"Przełomowe wynalazki"

Najnowsza propozycja od Wydawnictwa Debit jest wyjątkowa pod kilkoma względami. Po pierwsze przekazuje odbiorcy sporą dawkę wiedzy na temat osiągnięć ludzkiej myśli - przedstawia wynalazki i teorie, które przez wieki zmieniały świat i wpłynęły na to, jak on wygląda współcześnie.

Słowo pisane wzbogacone jest pięknymi ilustracjami, których nie powstydziłaby się żadna porządna książka do historii! Dodatkowo, co ucieszy zapewne najmłodszych czytelników, książka zawiera pięć trójwymiarowych modeli do złożenia, co pozwala połączyć przyjemne z pożytecznym, czyli zgłębianie wiedzy z zabawą. I ta elegancka, niestandardowa szata graficzna, która cieszy oko!

Książka podzielona jest na pięć części. Każda z nich zawiera inny model wynalazku do złożenia, a są to: Balista, rzymska Katedra, Układ słoneczny, Mechaniczna pompa oraz Maszyna drukarska. Tekturowe elementy oznaczone numerkami i dołączone do nich instrukcje sprawiają, że czytelnik nie ma problemu ze złożeniem modeli.

Pierwsza część książki - Walka i polowanie pokazuje, jak zmieniała się broń używana przez człowieka prehistorycznego oraz jak ewoluowała na przestrzeni dziejów. Miecze, hełmy, kolczugi, kusze – te wszystkie rodzaje broni są dokładnie opisane i zilustrowane, a także jest wyjaśnione kiedy i w jakich okolicznościach były używane. Istotny jest też element edukacyjny i wyjaśnienie, czym była rzymska balista (machina miotająca strzały, włócznie i kamienie).

W drugiej części - Budowle i architektura – czytelnik odkrywa znakomite budowle z Mezopotamii, Egiptu, budowle greckie takie jak Partenon oraz rzymskie, takie jak Bazylika św. Piotra. Dowiaduje się również, w jakim stylu były one budowane, z jakich materiałów i jaką techniką oraz kiedy powstały.

Kolejna część - Odkrywanie świata - jest idealna dla młodego czytelnika zainteresowanego podróżami, astronomią. Łodzie i statki pierwszych podróżników odkrywają swoje tajemnice. Dłubanki, egipskie łodzie trzcinowe, łodzie wikingów, dzięki którym podbijano świat zostały pięknie zilustrowane. Dodatkowo opisane są pierwsze instrumenty naukowe, takie jak kompas, chronometr czy zegar astronomiczny. Wisienką na torcie jest model do złożenia, czyli Układ słoneczny. Nie lada gratka dla młodego astronauty!

Od rolnictwa do przemysłu, czyli czwarta już tematyczna część lektury przekazuje wiedzę na temat zmian w gospodarce od czasów starożytnych do współczesnych. Z pewnością zainteresuje ona każdego badacza rozwoju naszej cywilizacji. Pierwsze narzędzia rolnicze, śruba Archimedesa, rewolucja przemysłowa – to tylko nieliczne kroki milowe w rozwoju naszej cywilizacji przytoczone w tej części „Przełomowych wynalazków”.

W ostatniej części - Pisanie i drukowanie – czytelnik ma szansę zmierzyć się z konstrukcją maszyny drukarskiej. W starożytności wszystkie książki i dokumenty były mozolnie przepisywane na kamieniu, wosku lub papierze. Wynalezienie druku i maszyny drukarskiej było jednym z największych odkryć w historii i przyczyniło się do rozwoju komunikacji międzyludzkiej. Maszyna drukarska upowszechniła ludziom wiedzę, pozwalającą na zrozumienie świata, w którym żyli. Dzięki modelowi do złożenia czytelnik może przenieść się do XV wieku, kiedy to niemiecki złotnik Johannes Gutenberg wymyślił maszynę drukarską z odlewanymi z metalu czcionkami.

Uważam, że „Przełomowe wynalazki” to propozycja nie tylko dla fanów historii i dziejów. To solidna dawka wiedzy oraz inspiracja, która może być idealnym prezentem dla czytelnika w każdym wieku. Polecam serdecznie każdemu rodzicowi zapoznanie się z tą książką, ponieważ może ona pomóc odkryć dziecku nowe zainteresowania, a może nawet i pasję.

Ilona Szczotka, 8 miesięcy temu
Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Testy i recenzje
Testy i recenzje

Krem Pharmaceris baby

Krem Pharmaceris baby

Krem ochronny z filtrem przeciwsłonecznym powinien być aplikowany na delikatną skórę dziecka przed każdym wyjściem na zewnątrz. *Źródło zdjęcia: materiały prasowe

Testy i recenzje

"Historia pewnej dziewczyny" Lindsey Kelk

"Historia pewnej dziewczyny" Lindsey Kelk

Książka od Zysk i S-ka Wydawnictwo Tess Brookes - kobieta, która nagle została pozbawiona wszystkiego, na czym jej zależało... Czy na Hawajach, podszywając się pod współlokatorkę, odnajdzie szczęście?

Testy i recenzje

"I co my z tego MAMY?"

"I co my z tego MAMY?"

Wydawnictwo Znak Agata Puścikowska i Dominika Figurska w rozmowie o macierzyństwie, wielodzietności i stereotypach z tym związanych.