Trwa ładowanie...

Przedszkole a owsiki

Owsica jest chorobą, która niezwykle szybko i łatwo się przenosi. Pasożyty ją wywołujące występują tylko u ludzi, nie można zarazić się nimi od zwierząt. Zachorowaniu sprzyja uczęszczanie do żłobka, przedszkola czy szkoły. Są to miejsca, gdzie dzieci kontaktują się ze sobą, korzystając z tych samych toalet oraz sprzętów.

spis treści

1. Zarażanie się owsicą w przedszkolu

Choroba przenosi się tak łatwo, że wystarczy, by w grupie jedno dziecko było zarażone, by pozostałe również uległy zakażeniu. Chory, mając na rękach czy ubraniach inwazyjne jaja pasożytów, roznosi je w swoim otoczeniu.

Ideałem byłoby, gdyby wszystkie dzieci myły dokładnie ręce ciepłą wodą z mydłem po skorzystaniu z toalety czy przed posiłkiem. Niestety, maluchy w tym wieku nie mają jeszcze tak dobrze wyrobionych nawyków higienicznych. Co więcej, chory, idąc do domu, zaraża domowników.

Mimo że owsica jest chorobą często występującą, nadal wywołuje wstyd i zażenowanie. Rodzice, których dziecko ma owsiki, powinni powiadomić o tym fakcie przedszkole czy placówkę, aby inni opiekunowie mogli zwrócić baczną uwagę na stan zdrowia swoich domowników. Niestety, dorośli, wstydząc się i nie informując siebie nawzajem, zwiększają prawdopodobieństwo tego, że ich wyleczone dziecko wróci do środowiska, w którym nadal będą inwazyjne jaja pasożytów. Tym samym maluch może zarazić się ponownie.

2. Dlaczego przedszkole sprzyja przenoszeniu się pasożytów?

Rozprzestrzenianiu się pasożytów w przedszkolu sprzyjają dwie podstawowe okoliczności:

  • duże skupisko dzieci korzystających ze wspólnych sprzętów i toalet,
  • brak wyrobionych nawyków higienicznych.

Osoba zarażona owsikami i niemyjąca rąk po skorzystaniu z toalety przenosi na dłoniach inwazyjne jaja pasożytów, które mogą ulokować się dosłownie wszędzie – na klamkach, desce klozetowej, zabawkach, ręczniku itd. Dużej zachorowalności sprzyja również zdolność przeżycia owsików (poza organizmem ludzkim - do 20 dni) i zakażania (przez 3 tygodnie).

Aby się zarazić, ich inwazyjne jaja muszą zostać połknięte. Nie trzeba bezpośrednio kontaktować się z chorym, wystarczy styczność z przedmiotami, których uprzednio dotknął, pozostawiając na nich jaja pasożytów. Latem liczba zachorowań wzrasta jeszcze bardziej, w związku m.in. z zabawami dzieci brudnym piaskiem w piaskownicach.

3. Przełamać wstyd, by móc działać

Wiedza o tym, że w danej grupie dzieci wystąpił przypadek zachorowania na owsicę, nie ma prowadzić do naznaczania danego dziecka, ale ma pozwalać na szybkie i skuteczne działanie. Mimo że zarażenie daje wiele objawów, mało który rodzic potrafi powiązać je z tą chorobą.

Najczęściej świadomość, że w grupie przenosi się owsica, pozwala na uzmysłowienie sobie, że dolegliwości u dziecka wynikają z obecności w organizmie pasożytów (m.in. swędzenie w okolicach odbytu, szczególnie w godzinach wieczornych, zwiększona ochota na słodycze, a jednocześnie osłabienie apetytu, bóle brzucha i głowy, zmęczenie, niespokojny sen).

4. Świadomość o zachorowaniu pozwala na podjęcie leczenia

Choroba wymaga w pierwszej kolejności podania preparatu doustnego, dostępnego również bez recepty w postaci syropu o słodkim smaku. Co ważne, lek muszą przyjąć wszyscy domownicy mieszkający z zarażonym dzieckiem! Ponadto konieczne jest dokładne wysprzątanie domu, a także włączenie diety wspomagającej leczenie. Jednak, żeby podjąć działania zwalczające owsicę, potrzebna jest wiedza o zachorowaniu. Poinformowanie w przedszkolu, że wystąpił przypadek zakażenia, nie wymaga zażycia leków przez wszystkich przedszkolaków, ale pozwala na obserwację zdrowia dzieci.

Dr n. med. Jolanta Popielska
Polecane dla Ciebie
Komentarze
Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.