Trwa ładowanie...

Program "Ciąża plus". Ministerstwo Zdrowia przygotowuje zmiany dla przyszłych matek

Avatar placeholder
16.09.2019 19:34
Program roboczo nazwany "Ciąża plus" obejmuje m.in. bezpłatne leki dla ciężarnych
Program roboczo nazwany "Ciąża plus" obejmuje m.in. bezpłatne leki dla ciężarnych (123RF)

Nowy program realizowany przez Ministerstwo Zdrowia zyskał roboczą nazwę ”Ciąża Plus”. Zmiany sukcesywnie mają wchodzić w życie w ciągu najbliższych tygodni. Na czym polega program i co można zyskać?

1. Ciąża plus - bezpłatne leki dla ciężarnych

Szczegóły tzw. programu "Ciąża plus" zapisano w projekcie "o zmianie ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw".

Jakie konkretnie "plusy" czekają na kobiety? Po pierwsze – bezpłatne leki. Nie dotyczy to jednak wszystkich istniejących środków farmakologicznych. Ma powstać lista najczęściej stosowanych przez ciężarne preparatów, które są niezbędne w tym okresie dla utrzymania przyszłej mamy w dobrym stanie zdrowia. Wiadomo już, że witaminy, kwas foliowy czy suplementy na tej liście się nie znajdą.

Ginekolodzy mający umowę z NFZ będą mogli wystawiać recepty na bezpłatne leki. Ma wzrosnąć ogólna pula środków na refundację – z 10 mln zł, które przeznaczono na ten cel w 2019 roku, do 22 milionów w kolejnym roku.

2. Ciąża plus - bezpłatna opieka medyczna, lepsze posiłki w szpitalach

Zobacz film: "Ciało kobiety a ciąża po 30. roku życia"

Ciężarne i kobiety w połogu do 6 tyg. po porodzie są już obecnie objęte bezpłatną opieką medyczną. Dotyczy to nawet osób, które nie są ubezpieczone. W pakiecie są wizyty u lekarza, badania USG, opieka szpitalna, usługi stomatologiczne wraz z materiałami. W ciążach, które nie przebiegają prawidłowo, można na mocy ustawy "za życiem" realizować niezbędne świadczenia w przyspieszonym trybie.

Poprawie mają ulec standardy żywienia ciężarnych i położnic. Kuchnia dla przyszłych i świeżo upieczonych mam ma być lepsza niż dla reszty pacjentów. W tym celu podniesiona zostanie dzienna stawka żywieniowa. Do pomocy dla młodych mam oddelegowani będą też dietetycy w szpitalach.

Dla ojców dzieci przewidziano kolejny bonus, w postaci możliwości wykupienia jedzenia, aby mogli spędzać więcej czasu w szpitalu, także przy wspólnych posiłkach.

Zgodnie z nowymi ustaleniami, nie będzie potrzebne też opieczętowane zaświadczenie od lekarza, że kobieta była objęta opieką medyczną przed 10. tygodniem ciąży. To usprawni formalności niezbędne do uzyskania becikowego.

Są jednak złe wieści – program na razie prognozowany jest na 2 lata, jako pilotażowa forma zmian. Nie wiadomo, czy i w jakim stopniu program będzie potem kontynuowany.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze