Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Dr n. med. Jolanta Popielska

Problemy ze snem przy owsicy – jak sobie radzić?

Avatar placeholder
05.12.2017 13:33
Problemy ze snem w owsicy
Problemy ze snem w owsicy (123rf.com)

Owsica jest chorobą, która wywołuje szereg symptomów, w tym problemy ze snem. Mimo że początkowo zakażenie może przebiegać bezobjawowo, nieleczenie skutkuje zwykle zaostrzeniem zakażenia.

spis treści

1. Zakażenie pasożytami

Za zarażenie odpowiadają małe nicienie czyli owsiki. Te, zdawałoby się, niepozorne pasożyty (osiągają maksymalnie 1 cm długości) są jednak niezwykle inwazyjne. Choroba przez nie wywoływana rozprzestrzenia się niezwykle szybko, a zachorować może każdy – bez względu na wiek czy płeć.

Początkowe objawy mogą zostać niezauważane przez rodzica, jednak z czasem ich intensywność wzrasta. Oczywiście trudno jest oczekiwać od opiekuna podjęcia trafnej diagnozy. Zwykle prowadzi do niej wnikliwość lekarza lub świadomość, że np. owsica pojawiła się w placówce, do której uczęszcza nasze dziecko.

Zobacz film: "Pomysły na rodzinną aktywność fizyczną"

Prawidłowe zdiagnozowanie owsicy może być dość trudne, ponieważ nawet badania laboratoryjne mogą nie dać w 100 proc. prawidłowych wyników. Zdarza się, że jednorazowa analiza wymazu z odbytu nie jest wystarczająca, a otrzymany negatywny wynik wcale nie świadczy o braku pasożytów w organizmie pacjenta.

Najbardziej miarodajną odpowiedź daje ujrzenie owsika "na własne oczy". Wystarczy odczekać 1–2 godziny po zaśnięciu dziecka i poobserwować okolice jego odbytu, najlepiej przyświecając sobie latarką. Istnieje wtedy duże prawdopodobieństwo, że u chorego dziecka zauważymy białego, ruchliwego pasożyta.

2. Objawy wywoływane przez owsicę

Nasilenie objawów zależy w dużym stopniu od siły inwazji, czasu jej trwania oraz organizmu osoby zakażonej. Niemniej, liczba możliwych symptomów jest dość duża i zróżnicowana. Są to m.in.: uporczywe swędzenie w okolicach odbytu, bóle brzucha, nudności i wymioty, słabsze przybieranie na wadze, osłabienie łaknienia i zwiększony apetyt na słodycze, bóle głowy, nocne zgrzytanie zębami, niespokojny sen, częste wybudzanie się, bladość skóry, osłabienie.

U dziewczynek larwy owsików mogą wywoływać nawracające zapalenia sromu, macicy oraz jajowodów. Dojrzałe pasożyty mogą też gnieździć się w wyrostku robaczkowym, doprowadzając do jego zapalenia.

3. Problemy ze snem w owsicy

Zakłócenia snu w przebiegu owsicy są efektem tego, że właśnie w nocy zapłodnione samice owsików wychodzą na zewnątrz przez odbyt, składając w jego okolicy jaja. Są one pokryte lepką wydzieliną. Osoba zakażona przez sen drapie okolice odbytu, przez co wierci się i śpi niespokojnie.

Zdarza się, że świąd jest tak bardzo uporczywy, że wybudza chorego ze snu. Dodatkowo może pojawić się nocne zgrzytanie zębami. Czy z problemami ze snem w owsicy można sobie poradzić?

Postępowanie objawowe, mające na celu np. wyciszenie chorego przed snem, zwykle się niestety nie sprawdza. Owsiki są bardzo inwazyjne, a godziny nocne są dla nich wręcz idealne do namnażania się.

Jedynym skutecznym sposobem, aby poradzić sobie z problemami ze snem w owsicy, jest podjęcie leczenia. Konieczne jest zastosowanie leków, gruntowne sprzątanie, częste wymienianie i pranie w wysokich temperaturach pościeli, bielizny i ręczników oraz ich prasowanie. Kurację wspomoże odpowiednia dieta, a także restrykcyjne przestrzeganie zasad higieny. Dopiero skuteczne uporanie się z pasożytami może przywrócić spokojny sen.

Polecane dla Ciebie