Trwa ładowanie...

„Prawdziwa miłość” Justyny Wacławik od Wydawnictwa Vocatio – recenzja

Właśnie miałam przyjemność zapoznać się z książką „Prawdziwa miłość” Justyny Wacławik. To była nasza (moja i mojej 4-letniej córeczki) lektura na dzisiejszy wieczór i bardzo się cieszę, że mogłam przeczytać i pokazać ją mojej Amelce. Na „świeżo” postanowiłam też napisać na jej temat kilka słów, gdyż publikacja zrobiła na mnie ogromne wrażenie.

Książka została przepięknie wydana i niesie ze sobą prawdziwe przesłanie miłości i miłosierdzia. To szósta już publikacja z serii „Budowanie charakterów” od Wydawnictwa Vocatio. Ilustracje Jakuba Kuźmy wprost mnie zauroczyły, a opisana historia poruszyła coś w głębi mojego serca…

Opowieść dotyczy Małej Pandy, która nie posłuchała się rodziców i oddaliła się od nich, gubiąc się w bambusowym lesie. Nadeszła noc, a przerażona Pandzia podskakiwała na każdy dźwięk. Dobrze wiemy, jak bardzo ciemność wyostrza zmysły, przez co zwykły szelest przybiera rozmiary straszliwego ryku… Mała Panda nie miała szczęścia – a przynajmniej tak początkowo sądziła. W nocy obok niej pojawił się Śnieżny Leopard, który takie zwierzątko jak ona z przyjemnością schrupałby na śniadanie. Stała się jednak rzecz niesłychana! Nie dość, że Leopard nie zjadł Pandy, to jeszcze postanowił jej pomóc. Inne leopardy z jego stada wyśmiewały się z niego i nie rozumiały jego postępowania, jednak Śnieżny Leopard w myśl nauki Starego Lwa – króla zwierząt – okazał Małej Pandzie prawdziwą miłość i – wbrew swoim własnym emocjom i chęciom – pomógł jej odnaleźć rodziców. Co jeszcze wpłynęło na postępowanie drapieżnika? Niedawno sam uzyskał pomoc od Wielkiego Czarnego Niedźwiedzia, mimo że chciał porwać mu dziecko. Niedźwiedź pokazał więc mu w praktyce, co oznacza prawdziwa miłość, dzięki czemu on sam może pokazywać ją innym.

Historia jest naprawdę wzruszająca i urocza. W zrozumiały sposób i prostym językiem pokazuje czytelnikowi lub słuchaczowi, że w prawdziwej miłości nie chodzi o nagłe uczucia, rozemocjonowanie, porywy serca, cielesność czy erotyzm. Prawdziwa miłość to decyzja, którą każdy musi podjąć indywidualnie, czasem wbrew sobie, wbrew swoim odczuciom. Autorka w książce „Prawdziwa miłość” wręcz kłóci się z powszechnym rozumieniem miłości jako uczucia. Zaznacza, że chodzi w niej właśnie o coś zupełnie innego. Nie o zakochanie i motyle w brzuchu, ale o świadomie podejmowane działanie, dawanie dobra innym.

Powszechnie wiadomo, że jakiekolwiek zmiany w życiu społeczeństwa należy rozpoczynać właśnie od siebie. W przypadku bambusowego lasu działania podjęte przez Śnieżnego Leoparda odbijają się szerokim echem wśród mieszkańców i z czasem wszyscy zauważają, że tak jest lepiej, łatwiej im się ze sobą żyje, nikt nie czuje się zaszczuty i nierozumiany. W zamian pojawia się przyjaźń, spokój i zaufanie.

Na końcu książki znajdują się dodatkowo wskazówki dla rodziców i opiekunów oraz przykładowe pytania, które można wykorzystać w czasie rozmowy z dzieckiem na temat wspólnie poznanej historii i wartości, jakie ze sobą niesie. To bardzo ważna część książki, gdyż małe dziecko, mimo że podświadomie może czuje, o co chodzi w opowieści, potrzebuje ukierunkowania i wyjaśnienia ze strony dorosłego. Moja córka również, słuchając, zadawała mnóstwo dodatkowych pytań odnoszących się do ilustracji i do treści.

Jako rodzic jestem jej „mentorem”. Moje zadanie polega właśnie na wyjaśnianiu i na dawaniu dobrego przykładu. Uważam, że „Prawdziwa miłość” to książka, która również mnie nauczyła, o co tak naprawdę w tym wszystkim chodzi. Mam więc nadzieję, że swoim życiem pokażę córce, co to znaczy prawdziwie kochać – nie za coś, ale mimo czegoś, nie po coś, ale zupełnie bezinteresownie.

Dziękuję Wydawnictwu Vocatio za tak wartościową książkę.

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska Media SA z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.