Trwa ładowanie...

Porady, ciekawostki i wsparcie dla rodziców: o książce "365 dni z kochanym maleństwem" słów kilka

Avatar placeholder
Patrycja Nowak 13.03.2018 17:01
Porady, ciekawostki i wsparcie dla rodziców: o książce "365 dni z kochanym maleństwem" słów kilka
Porady, ciekawostki i wsparcie dla rodziców: o książce "365 dni z kochanym maleństwem" słów kilka (mat. prasowe)

Na rynku jest całe mnóstwo poradników dla młodych rodziców. Wybrać ten idealny jest bardzo trudno. Czym więc na ich tle wyróżnia się książka "365 dni z kochanym maleństwem. Jak bawić się, rozwijać i poznawać świat od noworodka do dwulatka"?

Sheila Ellison i Susan Ferdinandi napisały książkę, w której nie szczędzą dobrych rad i pomysłów na wspólne spędzanie czasu z dzieckiem. To źródło doskonałej inspiracji, które może nam pomóc w rozwoju i wychowaniu naszej pociechy.

1. Komu dedykowany jest poradnik?

Rodzice spędzają z dzieckiem całe dnie. Przez pierwsze lata życia to oni kształtują jego osobowość, uczą i pokazują świat. To bardzo cenne doświadczenie. Nie zawsze jednak wiemy, jak to zrobić. I tu z pomocą przychodzi książka "365 dni z kochanym maleństwem".

Autorki zaczynają od rzeczy podstawowych, takich jak budowanie więzi. Pokazują, w jaki sposób nawiązywać z dzieckiem relacje, wykonując codzienne czynności. Nie szczędzą też praktycznych rad. Ich sposoby na wychowanie dziecka są bardzo łatwe w realizacji, a co najważniejsze – mają na uwadze uczucia i emocje małego człowieka. To ogromna wartość tej publikacji.

W książce rodzice znajdą odpowiedzi na nurtujące ich pytania, m.in.:

  • kiedy dziecko jest gotowe, by samodzielnie korzystać z toalety,
  • jak rozwijać dziecięcą wyobraźnię,
  • w jaki sposób chronić swoją pociechę przed wypadkami w domu,
  • jak przygotować kilkulatka na pojawienie się rodzeństwa.

To tylko niektóre z kwestii poruszanych przez autorki. Wiele miejsca poświęcają również relacjom społecznym. Pokazują, jak można je kształtować już w okresie niemowlęcym. Skupiają się nie tylko na macierzyństwie. Nie umniejszają roli ojca w życiu dziecka. Podpowiadają, w jaki sposób tatusiowie mogą spędzać czas ze swoją pociechą i czego w ten sposób je uczą.

Sheila Ellison i Susan Ferdinandi wiedzą, że młodzi rodzice nie mają zbyt wiele czasu na odpoczynek. Może właśnie dlatego zdecydowały się napisać swoją książkę w formie krótkich porad (jest ich 365), z których każdą przydzielono do jednego z 26 rozdziałów. Taka forma pozwala na wyrywkowe czytanie. Czytelny spis treści umożliwia z kolei szybkie odnalezienie interesującego fragmentu. Całość dopełniają rysunki stworzone przez dzieci.

2. Dobre rady mile widziane

Książka jest utrzymana w bardzo lekkim tonie. Język jest zrozumiały dla wszystkich, a porady uniwersalne (pierwotnie poradnik został wydany w Stanach Zjednoczonych). Wartościowe są krótkie dobre rady, które autorkom nadesłali rodzice. To zbiór cennych doświadczeń i podpowiedzi, które mogą przydać się na każdym etapie rodzicielstwa. Są praktyczne i łatwe do zrealizowania. Mogą stanowić ciekawą inspirację i służyć jako wskazówka przy rozwiązywaniu codziennych problemów.

Sheila Ellison i Susan Ferdinandi na początku książki zaznaczają jednak, że każde dziecko jest inne. Ma inne potrzeby, wymagania, wychowuje się w innym środowisku. Polecają więc obserwować i wsłuchiwać się w jego potrzeby. Działając w ten sposób nie tylko szybciej je zrozumiemy, ale też nabierzemy pewności, że idziemy właściwą drogą.

3. Wspólna zabawa to podstawa!

Czy dziecko potrzebuje wielu zabawek, by móc dobrze spędzić czas? Okazuje się, że nie. W książce "365 dni z kochanym maleństwem" wiele jest pomysłów na wspólną rozrywkę. Są piosenki, wierszyki i ciekawe formy zabawy, które odpowiednie są nawet dla niemowlęcia. A wszystko to nie wymaga żadnego nakładu finansowego.

Na końcu książki znajdują się z kolei przepisy kulinarne opracowane przez prof. dr hab. Halinę Weker z Zakładu Żywienia Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie.

Rodzicu! Jeśli nie masz pomysłu na zabawę z dzieckiem lub szukasz czegoś nowego, książka "365 dni z kochanym maleństwem" jest dla ciebie. Zawarte w niej pomysły nie tylko będą inspirujące, ale też pozwolą lepiej zrozumieć dziecko i jego emocje.

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze