Trwa ładowanie...

Poradniczek Gabrysi i Kajtka - Jedzenie i świętowanie (recenzja)

Avatar placeholder
23.01.2015 15:04
Poradniczek Gabrysi i Kajtka - Jedzenie i świętowanie (recenzja)
Poradniczek Gabrysi i Kajtka - Jedzenie i świętowanie (recenzja)

Jesteście rodzicami dzieci, które trudno utrzymać przy czytaniu książek? A może posiadacie więcej niż jedno dziecko w różnym wieku, o różnych zainteresowaniach? Te książeczki są właśnie dla Was i dla Waszych dzieci.

Poradniczek Gabrysi i Kajtka - Jedzenie i świętowanie
Poradniczek Gabrysi i Kajtka - Jedzenie i świętowanie

zobacz galerię

Pierwsze wrażenie, kiedy weźmiesz „Poradniczek” do ręki, jest bardzo pozytywne. Kolorowa, gruba okładka, kartki odporne na atak ze strony kilkuletnich dzieci i mnóstwo, mnóstwo rysunków na każdej stronie.

Poradniczek Gabrysi i Kajtka pt. „Jedzenie i świętowanie, Tomik 1”, został przeczytany zaraz po tym, jak go przyniosłam do domu. Dzieci z ogromnym zainteresowaniem słuchały opowieści. Na bieżąco pojawiały się pytania. Z zainteresowaniem oglądały rysunki. Niby książeczka zawiera treści, które dzieci w wieku 7 i 4 lat powinny znać, a mimo wszystko sposób, w jaki jest napisana, mocno przykuwa uwagę.

1. Czego możemy się dowiedzieć czytając pierwszy tomik?

Co należy jeść, by być zdrowym. Moje dzieci urzekło porównanie: śniadanie należy jeść jak królowe i królowie, obiad jak hrabiny i hrabiowie, a kolację jak żebraczki i żebracy. Od razu musiałam wyjaśniać skąd takie porównanie.

Z ogromnym zainteresowaniem dzieci słuchały opowieści o tym, jaką drogę pokonuje pokarm od momentu połknięcia pierwszego kęsa. Oczywiście wszystko opatrzone zostało interesującym rysunkiem.

Nie obyło się bez praktycznych rad dla dzieci typu: jak ważne jest mycie rąk przed jedzeniem, ile płynów powinniśmy wypijać, dlaczego nadmiar soli w potrawach szkodzi, dlaczego powinniśmy jeść wolno i z uczuciem niedosytu.

Druga część „Poradniczka” poświęcona została świętom.

Na wstępnie zostały wymienione wszystkie ważne święta w ciągu całego roku. O niektórych z nich część z nas pewnie nawet nie słyszała.

Dwóm najważniejszym poświęcono większość rozdziału. Boże Narodzenie i Wielkanoc.

Możemy dowiedzieć się o tradycjach tych świąt, ile trwają, kiedy wypadają, jak wyglądają w innych krajach.

Syn z zainteresowaniem wysłuchał historii o zwyczaju strojenia drzewka. Dowiedział się, że każda z ozdób ma swój wymiar symboliczny, o którym większość z nas pewnie już nie pamięta: jabłka zapewniają zdrowie i urodę, orzechy – energię i siłę, dzwonki zwiastują dobre wiadomości, lampki chronią przed złem i ciemnościami, łańcuchy symbolizują więzi rodzinne, zaś gwiazda na czubku choinki Gwiazdę Betlejemską.

Poza tym wspólnie z „Poradniczkiem” możemy zrobić kartki świąteczne, wykonać gałgankową choinkę czy jajko Wielkanocne, dowiedzieć się czym są kraszanka, pisanka i jak wykonać gałgankowe jajko z kolorowego polaru. W nawiązaniu do jajek – symbolu Wielkiej Nocy, dzieci dowiedziały się co oznaczają liczby – symbole na jajkach kupionych ze sklepu, jak ugotować je na twardo lub miękko.

Ja i moje dzieci dajemy zatem maksymalną liczbę punktów.

"Poradniczek Gabrysi i Kajtka. Jedzenie i świętowanie", Joanna Krzyżanek, Ilustracje Zenon Wiewiurka, Wydawnictwo Święty Wojciech

Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze