Ponad połowa Polaków chce wprowadzenia kar finansowych za nieszczepienie dzieci. Wyniki badań
Temat szczepień wraca jak bumerang. U naszych zachodnich sąsiadów szaleje odra. Niemiecki rząd postanowił wprowadzić w życie ustawę, która zmusza rodziców do szczepień, a także nakłada na nich kary finansowe, jeśli z jakiegoś powodu tego nie zrobią. Powinniśmy brać przykład z Niemców? Czy Polacy chcą podobnego rozwiązania? Nowe wyniki badań nie pozostawiają złudzeń.
1. Kary finansowe za nieszczepienie dzieci
Ilość osób, które uchylają się od obowiązku szczepień ochronnych dla dzieci w Polsce, systematycznie rośnie.
Według danych opublikowanych przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny: tylko w 2018 r. odnotowano ponad 40 tys. takich przypadków. Dla porównania, w 2010 r. było ich około 3,4 tys. Różnica jest ogromna, stąd pomysł z nałożeniem kar finansowych na rodziców lub opiekunów, którzy nie szczepią dzieci.
Z badań przeprowadzonych na zlecenie Wirtualnej Polski wynika, że 80 proc. badanych popiera szczepienie dzieci, a tylko 8 proc. jest przeciwna tej praktyce. Poglądy polityczne nie mają znaczenia w budowaniu na ten temat opinii w Polsce.
Aż 55 proc. badanych uważa, że pomysł wprowadzenia kar finansowych za nieszczepienie dzieci jest dobry i powinno się go wdrożyć. 19 proc. nie ma zdania, jednak 26 proc. ankietowanych staje w opozycji do kar finansowych.
Tutaj sporą rozbieżność można obserwować u wyborców Prawa i Sprawiedliwości – 53 proc. badanych chce wprowadzić kary finansowe, a 26 proc. tego nie chce. Ale to wyborcy Koalicji Obywatelskiej częściej są zdecydowani na wprowadzenie kar - 73 proc. było za, a 16 proc. przeciw.
Zapytaliśmy osoby, które wyraziły swoją aprobatę do karania za nieszczepienie dzieci, ile powinna wynosić jednorazowa kara finansowa. 44 proc. badanych wskazuje na kwotę mniejszą niż 1 tys. zł., a 30 proc. chce, aby kary były wyższe i sięgały 5 tys. zł.
11 proc. uważa, że kara finansowa powinna być znacznie wyższa i sięgać ponad 10 tys. złotych.
Badanie zostało przeprowadzone na zlecenie Wirtualnej Polski przez ogólnopolski portal badawczy Ariadna, w dniach 15-19 listopada 2019 r. Próba wynosiła 1024 osoby w wieku powyżej 18 lat.
2. Nie szczepisz – zapłacisz?
Ogólnopolskie Stowarzyszenie Wiedzy o Szczepieniach jest zdania, że kary finansowe nałożone na opiekunów dzieci nie przyniosą pożądanego skutku.
- Wszelkie formy przymusu przynoszą odwrotny od oczekiwanego skutek. Powodują utratę zaufania do lekarzy i instytucji państwa. Liczba rezygnacji ze szczepień rośnie najszybciej w państwach, gdzie szczepienia są obowiązkowe. Stowarzyszenie STOP NOP chce wolnego wyboru, z jakiego korzystają rodzice w 20 krajach europejskich. Europejski Trybunał Praw Człowieka wkrótce rozpatrzy pierwsze cztery skargi na Polskę za nakładanie grzywien. Jest wielu lekarzy, którzy myślą podobnie. Podkreślam, że nie jesteśmy ruchem antyszczepionkowym – komentuje Justyna Socha, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Wiedzy o Szczepieniach STOP NOP.
Sami opiekunowie dzielą się na dwa obozy, pierwszy uważa, że warto zaszczepić dziecko, drugi, że nie jest to konieczne, a organizm dziecka sam poradzi sobie z chorobami.
- Nie zaszczepiłam Zuzi, ponieważ uważam, że szczepionki niosą za sobą za duże ryzyko niepełnosprawności. Znajomy zaszczepił córkę i teraz prowadzi zbiórkę na jej leczenie – mówi Helena Kuś, przeciwniczka szczepień.
Innego zdania jest Maria Szczęsna, która swoją córkę szczepi.
- Szczepię, bo uważam, że to jest dobre. Szczepionki ratują życie miliardom ludzi na świecie i cieszę się, że jesteśmy na tyle cywilizowanym krajem, że mamy do nich dostęp. Z tego co wiem, żłobki i przedszkola nie chcą przyjmować dzieci, które nie są zaszczepione i ja się z tym zgadzam – mówi.
Faktycznie jest tak, że niektóre prywatne żłobki i przedszkola przyznają rodzicom dodatkowe punkty, kiedy dziecko jest zaszczepione. Są placówki, które odmawiają przyjęcia dzieci niezaszczepionych.
Należy jednak pamiętać, że informacja na temat stanu zdrowia dziecka jest objęta tajemnicą – to podstawowe prawo pacjenta (Ustawa z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta), a ujawnienie jej osobom trzecim, w tym przypadku dyrektorowi placówki, wymaga wyraźnej podstawy prawnej lub zgody opiekuna prawnego dziecka.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl