Hebrajskie imię bije rekordy popularności. Nosi je ponad milion Polek
Wybór imienia dla dziecka to nie taka prosta sprawa. Niektórzy rodzice szukają inspiracji w tradycji, inni kierują się popularnością. Jedno imię Polacy upodobali sobie szczególnie. Nosi je ponad milion osób.
1. Rekordowe imię
Jeśli spojrzeć na ranking popularności, to liderka jest jedna i bije konkurencję na głowę. Anna to jedyne imię, które nosi w Polsce ponad milion osób. Ze statystyki rejestru PESEL (31 stycznia 2023 roku) wynika, że tak nazywa się aż 1 075 653 kobiet.
Na kolejnych miejscach znalazły się dwa męskie imiona Piotr (692 120 osób) i Krzysztof (645 674). Tuż za podium jest Katarzyna (605 826), Maria (594 197), Małgorzata (579 481) i Agnieszka (548 636).
Pierwszą dziesiątkę najpopularniejszych imion zamykają Andrzej (542 386), Tomasz (538 080) i Paweł (507 624).
2. Tradycyjne imiona zawsze w modzie
Najpopularniejsze polskie imiona to zarazem te tradycyjne, nadawane od pokoleń. Anna, które pochodzi od hebrajskiego słowa "channah", które oznacza wdzięk oraz łaskę.
Katarzyna powstało najprawdopodobniej od słowa "katharos" oznaczającego: czysta i dziewicza. Z kolei Maria wywodzi się z hebrajskiego "mariam", co oznacza napawać radością lub od egipskiego meri-jam, czyli ukochana przez Boga.
Z kolei z języka greckiego wywodzą się dwa najpopularniejsze męskie imiona. Piotr pochodzi od słowa "petros", czyli skała i można je tłumaczyć jako "niezłomny jak skała". Natomiast Krzysztof pochodzi od "Christo-pheros" powstałego ze złączenia "Christos" i "phero", co w dosłownym tłumaczeniu znaczy "niosący Chrystusa".
3. Kto decyduje o wyborze imienia dla dziecka?
W Polsce wybór imienia dla dziecka należy do opiekunów. Jednak kierownik urzędu stanu cywilnego ma prawo odmówić przyjęcia oświadczenia o wyborze imienia dla dziecka, jeśli nie jest zgodne z przepisami. Imię nie może być obraźliwe lub nieprzyzwoite. Listę tzw. imion niezalecanych można znaleźć również na stronie Rady Języka Polskiego.
Według zaleceń Rady Języka Polskiego rodzice powinni wystrzegać się imion:
- pochodzących od wyrazów pospolitych, nazw geograficznych,
- o pisowni archaicznej,
- zawierających błędy ortograficzne,
- zdrobniałych,
- brzmiących zabawnie,
- przywodzących negatywne skojarzenia.