Trwa ładowanie...

Hebrajskie imię bije rekordy popularności. Nosi je ponad milion Polek

 Katarzyna Prus
14.11.2023 10:12
Najpopularniejsze imiona w Polsce
Najpopularniejsze imiona w Polsce (Getty Images)

Wybór imienia dla dziecka to nie taka prosta sprawa. Niektórzy rodzice szukają inspiracji w tradycji, inni kierują się popularnością. Jedno imię Polacy upodobali sobie szczególnie. Nosi je ponad milion osób.

spis treści

1. Rekordowe imię

Jeśli spojrzeć na ranking popularności, to liderka jest jedna i bije konkurencję na głowę. Anna to jedyne imię, które nosi w Polsce ponad milion osób. Ze statystyki rejestru PESEL (31 stycznia 2023 roku) wynika, że tak nazywa się aż 1 075 653 kobiet.

Na kolejnych miejscach znalazły się dwa męskie imiona Piotr (692 120 osób) i Krzysztof (645 674). Tuż za podium jest Katarzyna (605 826), Maria (594 197), Małgorzata (579 481) i Agnieszka (548 636).

Zobacz film: "Jak radzić sobie z infekcjami u dzieci?"

Pierwszą dziesiątkę najpopularniejszych imion zamykają Andrzej (542 386), Tomasz (538 080) i Paweł (507 624).

2. Tradycyjne imiona zawsze w modzie

Najpopularniejsze polskie imiona to zarazem te tradycyjne, nadawane od pokoleń. Anna, które pochodzi od hebrajskiego słowa "channah", które oznacza wdzięk oraz łaskę.

Katarzyna powstało najprawdopodobniej od słowa "katharos" oznaczającego: czysta i dziewicza. Z kolei Maria wywodzi się z hebrajskiego "mariam", co oznacza napawać radością lub od egipskiego meri-jam, czyli ukochana przez Boga.

Z kolei z języka greckiego wywodzą się dwa najpopularniejsze męskie imiona. Piotr pochodzi od słowa "petros", czyli skała i można je tłumaczyć jako "niezłomny jak skała". Natomiast Krzysztof pochodzi od "Christo-pheros" powstałego ze złączenia "Christos" i "phero", co w dosłownym tłumaczeniu znaczy "niosący Chrystusa".

3. Kto decyduje o wyborze imienia dla dziecka?

W Polsce wybór imienia dla dziecka należy do opiekunów. Jednak kierownik urzędu stanu cywilnego ma prawo odmówić przyjęcia oświadczenia o wyborze imienia dla dziecka, jeśli nie jest zgodne z przepisami. Imię nie może być obraźliwe lub nieprzyzwoite. Listę tzw. imion niezalecanych można znaleźć również na stronie Rady Języka Polskiego.

Według zaleceń Rady Języka Polskiego rodzice powinni wystrzegać się imion:

  • pochodzących od wyrazów pospolitych, nazw geograficznych,
  • o pisowni archaicznej,
  • zawierających błędy ortograficzne,
  • zdrobniałych,
  • brzmiących zabawnie,
  • przywodzących negatywne skojarzenia.
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze