Trwa ładowanie...

Hebrajskie imię bije rekordy popularności. Nosi je ponad milion Polek

 Katarzyna Prus
14.11.2023 10:12
Najpopularniejsze imiona w Polsce
Najpopularniejsze imiona w Polsce (Getty Images)

Wybór imienia dla dziecka to nie taka prosta sprawa. Niektórzy rodzice szukają inspiracji w tradycji, inni kierują się popularnością. Jedno imię Polacy upodobali sobie szczególnie. Nosi je ponad milion osób.

spis treści

1. Rekordowe imię

Jeśli spojrzeć na ranking popularności, to liderka jest jedna i bije konkurencję na głowę. Anna to jedyne imię, które nosi w Polsce ponad milion osób. Ze statystyki rejestru PESEL (31 stycznia 2023 roku) wynika, że tak nazywa się aż 1 075 653 kobiet.

Na kolejnych miejscach znalazły się dwa męskie imiona Piotr (692 120 osób) i Krzysztof (645 674). Tuż za podium jest Katarzyna (605 826), Maria (594 197), Małgorzata (579 481) i Agnieszka (548 636).

Pierwszą dziesiątkę najpopularniejszych imion zamykają Andrzej (542 386), Tomasz (538 080) i Paweł (507 624).

2. Tradycyjne imiona zawsze w modzie

Zobacz film: "Cyfrowe drogowskazy ze Stacją Galaxy i Samsung: część 2"

Najpopularniejsze polskie imiona to zarazem te tradycyjne, nadawane od pokoleń. Anna, które pochodzi od hebrajskiego słowa "channah", które oznacza wdzięk oraz łaskę.

Katarzyna powstało najprawdopodobniej od słowa "katharos" oznaczającego: czysta i dziewicza. Z kolei Maria wywodzi się z hebrajskiego "mariam", co oznacza napawać radością lub od egipskiego meri-jam, czyli ukochana przez Boga.

Z kolei z języka greckiego wywodzą się dwa najpopularniejsze męskie imiona. Piotr pochodzi od słowa "petros", czyli skała i można je tłumaczyć jako "niezłomny jak skała". Natomiast Krzysztof pochodzi od "Christo-pheros" powstałego ze złączenia "Christos" i "phero", co w dosłownym tłumaczeniu znaczy "niosący Chrystusa".

3. Kto decyduje o wyborze imienia dla dziecka?

W Polsce wybór imienia dla dziecka należy do opiekunów. Jednak kierownik urzędu stanu cywilnego ma prawo odmówić przyjęcia oświadczenia o wyborze imienia dla dziecka, jeśli nie jest zgodne z przepisami. Imię nie może być obraźliwe lub nieprzyzwoite. Listę tzw. imion niezalecanych można znaleźć również na stronie Rady Języka Polskiego.

Według zaleceń Rady Języka Polskiego rodzice powinni wystrzegać się imion:

  • pochodzących od wyrazów pospolitych, nazw geograficznych,
  • o pisowni archaicznej,
  • zawierających błędy ortograficzne,
  • zdrobniałych,
  • brzmiących zabawnie,
  • przywodzących negatywne skojarzenia.
Polecane dla Ciebie
Pomocni lekarze