Trwa ładowanie...

Pomoc psychologa dla dziecka po hospitalizacji - dlaczego to takie ważne?

Avatar placeholder
11.10.2022 19:55
Kobieta z dzieckiem w szpitalu
Kobieta z dzieckiem w szpitalu (Materiał Partnera)

Artykuł sponsorowany

Pobyt w szpitalu może być dla dziecka trudnym przeżyciem. Nieważne, czy znajdzie się w nim na skutek wypadku czy zachorowania. Nie jest istotne, czy spędzi tam jedną noc, parę dni, a może wiele tygodni. Oprócz zdrowia fizycznego młodej osoby, należy także pomyśleć o jej zdrowiu psychicznym. Trudne doświadczenia, zupełnie odmienne od wszystkiego do czego dziecko przyzwyczaiło się do tej pory, mogą w młodych pacjentach pozostawić lęki i emocje, które nieprzepracowane będą się ciągnąć za nimi przez wiele lat.

Pobyt w szpitalu a reakcja dziecka

Dziecko może znaleźć się w szpitalu nagle i z różnych powodów. Czasem w wyniku wypadku w domu, przedszkolu, szkole czy na wakacjach lub na skutek zachorowania. Niektóre urazy lub choroby mogą wymagać krótkiego pobytu w szpitalu, zamykającego się w dobie, czy kilku dniach. Inne, poważniejsze, mogą sprawić, że dziecko będzie musiało spędzić dłuższy czas w szpitalu. Niektóre dzieci podchodzą do pobytu w szpitalu jak do przygody. Są otwarte na nowe sytuacje i nowych znajomych. Jeśli personel jest przyjazny i profesjonalny, poziom stresu u młodej osoby bywa minimalny. Natomiast w większości przypadków tego typu przeżycie jest doświadczeniem trudnym i nie ma co się dziwić.

Najtrudniejszym aspektem, poza samym bólem lub dyskomfortem związanym z przypadłością czy urazem, jest lęk przed pobytem w nowym miejscu, który łączy się z tęsknotą za rodzicami. Dodatkowo młody pacjent musi podporządkować się określonym procedurom, z którymi nie miał wcześniej do czynienia. Obowiązuje mniejsza swoboda niż w domu, a dodatkowo ilość zupełnie obcych osób kumuluje się w bardzo krótkim czasie na bardzo niewielkiej przestrzeni.

Reakcje dzieci na pobyt w szpitalu zależą od wielu czynników - między innymi wieku i rodzaju urazu lub choroby, poziomu bólu, długości pobytu w szpitalu a nawet samych warunków w nim panujących. Nie każda placówka posiada przyjazne dzieciom kolorowe sale, w których nasza pociecha może poczuć się nieco lepiej.

U najmłodszych dzieci w wieku przedszkolnym w ekstremalnych przypadkach może dojść do regresji w sferze emocjonalnej związanej z mutyzmem (blokada mowy) lub zahamowaniem rozwoju mowy, zamrożenia uczuć, niezdolnością do wyrażania emocji, werbalizowania potrzeb, a czasem niekontrolowanymi wybuchami złości i agresji.

U dzieci w wieku szkolnym często obserwuje się dodatkowo poczucie winy, związane z przeświadczeniem, że zrobiły coś złego, w wyniku czego trafiły do szpitala. Może pojawić się agresja lub zamknięcie się dziecka, a brak możliwości prawidłowego zrozumienia sytuacji może wywołać traumę związaną z procesem leczenia, czy pobytem w szpitalu.

Cała paleta zupełnie nowych doświadczeń i trudnych emocji, często łączących się z fizycznym bólem może sprawić, że dziecko po powrocie do domu będzie potrzebować specjalistycznej pomocy psychologa.

Hospitalizacja małej dziewczynki
Hospitalizacja małej dziewczynki (Materiał Partnera)

Pomoc psychologiczna dla dziecka po hospitalizacji

Gdy mówimy o pomocy psychologa dla dziecka po hospitalizacji musimy zdawać sobie sprawę z tego, że przede wszystkim ma ona na celu przeciwdziałanie traumie dziecięcej lub leczenie owej traumy. Czym ona jest w praktyce? To doświadczenie cierpienia i bólu, które może mieć ogromny wpływ na całe życie człowieka. Dlatego tak ważna jest fachowa, kompleksowa pomoc.

Spotkanie z psychologiem zaowocuje pomocą dziecku z poradzeniem sobie z jego emocjami, pomoże mu się otworzyć (psycholog dysponuje szeregiem narzędzi, praktyką, doświadczeniem, możliwościami). Specjalista zaleci odpowiednią terapię indywidualną lub udział w grupie terapeutycznej. Lepiej jest opanować wszystko w zarodku i nie pozwolić, by dziecko zostało ze swoim doświadczeniem osamotnione, bez pomocy, ponieważ to wszystko odbije się na jego przyszłych doświadczeniach.

Dziecięcy psycholog i psychiatra - problem z dostępnością

Już od kilku lat mówi się o problemach w dziecięcej psychiatrii i psychologii w naszym kraju. W praktyce szalenie trudno jest dostać się do specjalisty na NFZ. Specjaliści prywatni często mają już zamknięte listy pacjentów. Pandemia COVID-19, izolacja dzieci w domach, nauka zdalna i wiążące się z tym problemy najmłodszych, pogłębiły kryzys. Brakuje fachowców i placówek.

Nie każdy jednak wie, że decydując się na prywatne ubezpieczenie NNW dziecka w niektórych firmach ubezpieczeniowych, oprócz odszkodowania, strukturalnej pomocy, w ramach umowy podstawowej lub dodatkowych przysługuje między innymi właśnie pomoc psychologa po hospitalizacji. To niezwykle ważna i przydatna opcja, o której nie każdy pamięta. A przecież często należy z tej możliwości skorzystać, choćby po to, by mieć pewność, że z naszą pociechą jest wszystko w porządku.

Ubezpieczenie NNW, często nazywane „szkolnym”, dla dzieci od momentu urodzenia do skończenia osiemnastego roku życia, dziś można wykupić online. W praktyce oznacza to, że nie musimy wychodzić z domu, by nasze dziecko posiadało odpowiednią polisę. Możemy zasiąść przed własnym komputerem, porównać różne oferty i wybrać tą najlepszą. Uwaga! Jeśli posiadamy więcej niż jedno dziecko (nawet w różnym wieku), możemy je ubezpieczyć na jednej polisie. Jednym dokumentem obejmiemy nawet do dziesięciorga dzieci.

Warto jest zastanowić się nad opcją posiadania „zaplecza psychologicznego”. Rozwój osobisty młodej osoby czasem może być zablokowany przez jedną, pozornie banalną rzecz, której na co dzień nie dostrzegamy, a która może okazać się bardzo ważna i mieć wpływ na całe życie.

Artykuł sponsorowany

Polecane dla Ciebie