Podsumowanie Targów HOBBY
W dniach 19-20 października odbyły się Targi Modelarstwa i Gier Towarzyskich HOBBY. Jubileuszową edycję targów HOBBY oraz blok imprez odbywających się w tym samym czasie odwiedziło aż 41 tysięcy zwiedzających! To 6 tysięcy więcej niż w zeszłym roku!
Poznań stał się w ostatni weekend stolicą miłośników kolei, makiet modelarskich, modeli sterowanych radiem, komiksów oraz gier planszowych. Tu spotkali się doświadczeni pasjonaci z całego kraju, oraz ci, którzy przygodę z modelarstwem i planszówkami dopiero zaczynają. Zwiedzający podziwiali kunszt i precyzję wykonania makiet kolejowych, tworzonych z pojedynczych modułów i łączonych na miejscu w zminiaturyzowaną rzeczywistość, oddaną z zadziwiającą precyzją i dokładnością. Nic dziwnego, że jeden fragment takiej makiety może sięgać kosztami nawet kilkanaście tysięcy złotych. Warto także pamiętać, że stworzenie zaprezentowanych na HOBBY makiet stanowi ogrom pracy. Widać było to szczególnie na specjalnie przygotowanych warsztatach, gdzie uczestnicy mieli szansę przyjrzeć się z bliska pracy cenionych modelarzy. Oprócz makiet kolejowych, zwiedzający zobaczyli również modele samochodów, samolotów i statków. Piękno modeli można było również podziwiać na wystawie Pana Mirosława Mizery pt. „Piękna Helena”. Artysta fotograf uchwycił na zdjęciach zabytkowy parowóz Pm 36 z 1937 roku.
W trakcie HOBBY odbyła się XIII edycja Mistrzostw Polski Modeli Kolejowych. Zaszczytny tytuł POLSKI MODEL ROKU 2013 powędrował do dwóch znakomitych modelarzy: Jarosława Ochęckiego i Feliksa Jaworskiego.
Dziesiąta, jubileuszowa odsłona Targów stanowiła doskonałą okazję do upamiętnienia i docenienia zasług osób, które przyczyniły się do powstania HOBBY. Nagrodę Specjalną Prezesa Zarządu MTP, za całokształt pracy na rzecz rozwoju wydarzenia, otrzymał Ryszard Pyssa, prezes Polskiego Związku Modelarzy Kolejowych.
HOBBY to także emocje sportowe, jakie towarzyszą wyścigom samochodów sterowanych radiem. Blisko 150 zawodników z całej Europy przyjechało do Poznania, by rywalizować o zwycięstwo w I Rundzie EUROPEAN OFFROAD SERIES. Zawody rozgrywane na liczącym ponad 1000m2 torze przyciągały uwagę każdego uczestnika targów, zapewniając emocje równe z oglądaniem F1. Szalone prędkości oraz wyskoki tych niewielkich samochodów były naprawdę imponujące. Do udziału w zawodach zgłosili się reprezentanci z 17 krajów: m.in. U.S.A., Francji, Czech, Wielkiej Brytanii i Niemiec. Co ciekawe, w czołówce europejskiej coraz większe sukcesy odnoszą polscy zawodnicy, którzy jeszcze kilka lat temu stawiali w tej dyscyplinie pierwsze kroki właśnie na targach HOBBY. Przykładem na to są Michał Orłowski oraz Bartek Zambrzycki.
- Kolejny raz udział w organizacji zawodów na targach HOBBY, okazał się dla nas niezapomnianym doświadczeniem. To cudowne móc widzieć te wszystkie rodziny z dziećmi, które z radością odwiedzają HOBBY, by móc między innymi oglądać nasze zawody - mówi Uwe Rheinard, organizator cyklu Euro Offroad Series.
W trakcie HOBBY toczyło się wiele wojen i bitew – oczywiście w grach. Na specjalnie przygotowanych stołach pięknie pomalowane figurki i makiety oddawały realia historyczne lub fantastyczne wizje – znane bardzo dobrze wszystkim miłośników gier.
Nieodłączną częścią HOBBY była druga edycja Poznańskiego Festiwalu Gier Planszowych GRAnat. W czasie jego trwania można było zagrać w kilkaset planszówek – oprócz gier familijnych znalazły się między innymi gry strategiczne, ekonomiczne, przygodowe, logiczne, wojenne, kooperacyjne czy imprezowe. Każdy zatem mógł znaleźć coś dla siebie. W zależności od poziomu zaawansowania stworzono strefy, gdzie każdy mógł wypożyczyć dowolną grę i spróbować swoich sił: dla oficerów (doświadczonych graczy) oraz rekrutów (początkujących). Pierwszy kontakt z nowymi tytułami nie stanowił przeszkody dzięki wsparciu animatorów, którzy chętnie wyjaśniali zasady każdej gry. Nowo poznane tytuły z łatwością można było nabyć w trakcie targów.
Targi Hobby budzą zainteresowanie nie tylko miłośników modelarstwa i gier, ale i całych rodzin, które tłumnie uczestniczą w każdej edycji. Dla małych hobbystów przygotowano 300-metrową kolejkę ogrodową oraz naukę jazdy samochodami sterowanymi radiem. Dużym zainteresowaniem cieszył się również ogródek Brudera, w którym dzieci mogły bawić się zabawkami tej firmy oraz zjeżdżać z ogromnego dmuchanego traktora. Natomiast na najmłodszych spragnionych planszowej rozrywki czekał Games Room Junior, specjalna strefa z grami dla dzieci, od lat 3, przygotowana przez firmę CUBE. Dzieciaki mogły tam wziąć udział w warsztatach oraz konkursach z malowaniem figurek, a także w pokazach licznych gier.
Miłośnicy fantastyki w szczególności upodobali sobie stoisko Stowarzyszenia DRUGA ERA, gdzie na każdym kroku magia mieszała się z rzeczywistością. Nauka walk rycerskich, warsztaty charakteryzatorskie z przemieniania się w fantastyczne postaci oraz szereg gier, zabaw i konkursów – wszystko to czekało na osoby przekraczające próg tego wyjątkowego miejsca. Równie mocnym punktem programu był pokaz na ogromnych planszach gier z rodziny Carcassonne, przygotowany przez Centrum Gier BARD.
Doskonałym miejscem wytchnienia i relaksu była specjalnie przygotowana strefa chilloutu, na której zwiedzający mogli w pełni oddać się lekturze komiksów przywiezionych przez Bibliotekę Uniwersytecką: m.in. przygód Tytusa, Kapitana Żbika, Kajko i Kokosza oraz serii historii o superbohaterach. Na stoisku Poznańskich Spotkań Komiksowych zorganizowano również serię warsztatów i wykładów poświęconych komiksom. Zwiedzający dowiedzieli się z nich podstawowych zasad kreowania komiksowych światów oraz poznali historię najciekawszych, kultowych już postaci.
Targi HOBBY kolejny raz okazały się idealnym miejscem, by znaleźć ciekawe rodzinne zajęcie na jesienne i zimowe szarugi. Bo właśnie tu rodzą się nowe pasje, nowe przyjaźnie. Kolejna edycja Targów HOBBY odbędzie się już za rok - 25 i 26 października. Organizatorzy już teraz zapowiadają większą liczbę atrakcji oraz nieustannie rozwijającą się formułę „Zabawy z Pasją” !