"Pippi się wprowadza i inne komiksy" - recenzja

Pippi Pończoszankę zna chyba każdy i nikomu nie trzeba przedstawiać tej rudowłosej, piegowatej, najsilniejszej dziewczynki na świecie. Jej warkocze i piegi rozpoznaje i dziecko, i rodzic, dlatego też warto przyjrzeć się bohaterce książki Astrid Lindgren. Publikacja wydawnictwa Zakamarki „Pippi się wprowadza i inne komiksy” to pierwsza część 3-tomowego wydawnictwa.

„Pippi się wprowadza i inne komiksy” opowiada o przygodach Pippi Pończoszanki, która wprowadza się do Willi Śmiesznotki i poznaje swoich nowych przyjaciół Tommiego i Annikę – dzieci z sąsiedztwa. Razem będą przeżywać najróżniejsze, śmieszne przygody. Komiksowa forma zaciekawia i zachęca do bliższego poznania najsilniejszej dziewczynki na świecie. Książka ta może stać się pierwszą lekturą malucha dzięki przejrzystej formie i drukowanym literom. Pisana jest językiem prostym, który nie powinien nastręczać problemów najmłodszym. Zamieszczone w niej opowiadania stanowią odrębne historyjki, które idealnie nadają się na bajkę przed snem. Każda z nich skupia się na jednym figlu, wydarzeniu z życia Pippi, dzięki czemu możemy poznać ją w codziennych sytuacjach, takich jak wyjście na jarmark czy do cyrku. Przygody Pippi Pończoszanki są wesołe, ale i pouczające. Dzięki nim dziecko może nauczyć się, jak postępować w różnych sytuacjach np. kiedy zobaczy, że ktoś dręczy zwierzę.

W czasie przeglądania książki nie można nie zauważyć jej szaty graficznej. Za ilustracje przygód Pippi odpowiada Ingrid Vang Nyman. Ta urodzona w Kopenhadze artystka okrasiła książkę prostymi rysunkami, bez zbędnych detali. Każdy kadr tworzy żywiołowy rysunek prawie pozbawiony drugiego planu. Pozwala to skupić się dziecku na głównej bohaterce i jej przygodach. Warto zwrócić uwagę na świetne przedstawienie mimiki i odzwierciedlenie emocji, jakie towarzyszą Pippi i jej przyjaciołom. Szata graficzna jest bardzo kolorowa, a barwy żywe i czyste. Nie znajdziemy tutaj mdłych pasteli czy ciemnych smutnych barw, wszystko ma przyciągać oko Małego czytelnika. Twarda oprawa i duży format, sprawiają, że książka nie zniszczy się szybko się i będzie długo służyć dziecku.

Pippi Pończoszanka to niezależna, dobra i rezolutna dziewczynka, którą zna z pewnością każda mama i każdy tata – teraz może poznać ją również dziecko. Z tego spotkania wyniknie wiele wspólnie spędzonych chwil, w których każdy członek rodziny będzie się dobrze bawił. Ta pozycja zdecydowanie powinna się znaleźć na półce każdego przedszkolaka czy pierwszoklasisty.

Kamila Okulska-Kosek, ponad rok temu
Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM