Pierwsze potrawy twojego dziecka (recenzja)

„Mała, poręczna książeczka obfita w wiedzę i porady, których potrzebuje każda mama” - tak w kilku słowach określiłabym tę lekturę. Gina Ford oferuje wszystkim poszukującym pomocy w dziedzinie kulinariów mamom garść porad, dotyczących podawania pociechom pokarmów stałych. Autorka pomaga w podjęciu decyzji - czy dziecko gotowe jest do przyjmowania normalnych - stałych posiłków, co może spożywać, czego nie powinno, jak urozmaicić dietę malca i jak każdy pokarm wpływa na zachowanie pociechy. Pierwszy rozdział książeczki pomaga nam podjąć decyzję we wprowadzeniu pokarmów stałych.

Gina Ford wyjaśnia i tłumaczy

Gina Ford podaje garść wskazówek dotyczących tego właśnie kroku, skupiając się nie tylko na samym sednie sprawy, ale także na całej otoczce - przedstawia szereg problemów, jakie mogą wyniknąć na skutek wprowadzania nieodpowiednich produktów, zbyt szybkiego odstawienia od piersi itp. Dodatkowo, w bardzo przejrzysty i zrozumiały dla wszystkich sposób, podaje grupy produktów, jakie powinny znaleźć się w pełnowartościowej diecie. Proces wprowadzania stałych pokarmów autorka dzieli na trzy zasadnicze etapy:

  • etap pierwszy
  • etap drugi (7-8 miesięcy)
  • etap trzeci (9-12 miesięcy)

Odżywianie na trzech etapach

Każdy z trzech etapów jest wyczerpująco opisany, począwszy od godzin podawania posiłków, przez ich skład oraz zawartość, po zachowanie mamy w czasie karmienia. Kolejnym elementem książki jest opis sposobu żywienia dziecka powyżej dwunastu miesięcy. Gina Ford podaje tu dania, które może spożywać mały łakomczuszek oraz odpowiada wyczerpująco na najczęściej powtarzane pytania zaniepokojonych rodziców.

Prócz porad, odpowiedzi na najbardziej nurtujące rodziców zagadnienia i wiedzy ogólnej, dotyczącej żywienia malucha, Gina Ford podaje także szereg przepisów odpowiednich dla małych dzieci. Przepisów, warto dodać, bardzo oryginalnych: „Chleb pita z dipem z avokado”, „Wołowina duszona z soczewicą”, czy „Zapiekanka warzywna”. Palce lizać!

Poradnik, książka pełna kulinarnej wiedzy oraz książka kucharska. Tych kilka słów to pełna i kompletna deskrypcja lektury „Pierwsze potrawy twojego dziecka. Jak wprowadzać pokarmy stałe podczas odstawiania od piersi”. Mimo swych niezbyt dużych rozmiarów, książka jest pełna potrzebnych informacji nie tylko suchych, encyklopedycznych, ale także takich „od serca”, a wiemy, że ów sposób najlepiej trafia do wiadomości często zdezorientowanych mam. Warto zainwestować w taki poradnik, zwłaszcza jeśli chcemy mieć zdrowego, silnego i pełnego radości malucha. Wydawnictwo Esprit - szczerze polecam!

_Pierwsze potrawy twojego dziecka. Jak wprowadzać pokarmy stałe podczas odstawiania od piersi

Gina Ford

Wydawnictwo Esprit

Kraków 2010_

Ewelina Niestrawska-Mazur, ponad rok temu
Komentarze

DYSKUSJE NA FORUM

Artykuły Testy i recenzje
Testy i recenzje

"Pomocy, będziemy dziadkami!" Roman Leuthner

"Pomocy, będziemy dziadkami!" Roman Leuthner

Jaką rolę w życiu dziecka mają dziadkowie? Zapraszamy do przeczytania książki "Pomocy, będziemy dziadkami!" napisaną przez Romana Leuthnera w wydaną przez GWP.