Pierwsze objawy alergii - o jakich mowa?
Artykuł sponsorowany
Na alergię cierpi coraz więcej osób. W skrócie jest to niewłaściwa odpowiedź ze strony układu odpornościowego na różnego rodzaju alergeny, które zazwyczaj są bardzo ciężkie do zdiagnozowania. Układ immunologiczny, dla którego substancje te traktowane są jako obce, reaguje w postaci stanu zapalnego. Co warto wiedzieć o objawach alergii? Podpowiadamy.
Rozwój alergii - czy geny mają wpływ?
Ciężko określić co konkretnie wpływa na rozwój alergii. Specjaliście twierdzą, że jeśli jedno z rodziców ma alergen, który wywołuje np. uczulenie, to istnieje czterdzieści procent szans na to, że dziecko również to odziedziczy. Jeśli natomiast z alergią zmaga się dwoje rodziców, to szanse te rosną.
Rodzaje alergii i ich objawy
Warto mieć świadomość tego, że istnieje kilka rodzajów alergii, które mogą dawać zupełnie inne objawy. Pierwszą z nich jest alergia pokarmowa, która daje głównie objawy żołądkowe. Na ten rodzaj alergii choruje wiele osób, a jednym z głównych alergenów jest laktoza. Zdarza się, że po zetknięciu z substancją uczulającą dochodzi również do powstawania pokrzywki, bądź nawet egzemy. Inne objawy alergii to między innymi zaburzenia ze strony układu oddechowego.
W wyniku alergii mogą powstać plamy starcze, dlatego tak ważny jest skonsultowanie problemu z lekarzem.
Możemy wyróżnić również alergię wziewną, która jest szczególnie męcząca wiosną, gdy drzewa i rośliny zaczynają pylić. Odpowiadają za nią wszystkie substancje, które znajdują się w powietrzu, między innymi roztocze kurzu czy sierść zwierząt.
Alergia kontaktowa pojawia się po bezpośrednim zetknięciu z substancją alergizującą. W tym przypadku odpowiedzią są zmiany skórne, które zaczynają się od lekkich zaczerwienień, a potrafią skończyć nawet na bolących ranach. Są one dosyć specyficzne.
Możemy spotkać się również z alergią na jad. Alergenem są głównie osy, pszczoły i szerszenie.
Typowe objawy alergii
Nie dzieląc alergii na poszczególne rodzaje, możemy zaobserwować typowe objawy, które stale powielają się i dotyczą prawie każdej osoby, która zetknie się z alergenem. Pierwszym z nich jest alergiczny nieżyt nosa, który charakteryzuje się seryjnym kichaniem oraz wodnistą wydzieliną. Jest on dość specyficzny, dlatego ciężko pomylić go katarem, który występuje podczas przeziębienia.
Innymi objawami są między innymi świąd oraz zaczerwienie oczu i wysypki skórne.
Co zrobić w przypadku pierwszych objawów alergii?
Pierwszą reakcją powinna być oczywiście wizyta u specjalisty, który pomoże nam zdiagnozować problem, dobrać odpowiednie leczenie oraz ustalić, jaki alergen wywołuje określoną reakcję.
Problemy skórne najlepiej załagodzić odpowiednią pielęgnacją, między innymi oczyszczaniem przez emulsję hipoalergiczną. Zaleca się również stosowanie kremów nawilżających, które pomogą odbudować warstwę hydrolipidową.
W przypadku wystąpienia alergii skórnej, należy używać tylko sprawdzonych kosmetyków od rekomendowanych marek, które nie zaognią dodatkowo stanów zapalnych.
Artykuł sponsorowany