Pierwsze konto dla dziecka – jak wprowadzić dziecko w świat bankowości?
Ekonomii warto uczyć już od małego! Rachunek osobisty będzie tu świetnym narzędziem do stawiania pierwszych kroków w świecie pieniądza. Jak możesz w tym pomóc jako rodzic? Przeczytaj te wskazówki i zobacz, jak nauczyć dziecko rozsądnego zarządzania budżetem! Dowiesz się też, na co zwrócić uwagę, zakładając pierwsze konto osobiste dla dzieci i od ilu lat będzie to możliwe.
Artykuł sponsorowany BNP Paribas
Wielu rodziców otwiera rachunek bankowy dla dziecka, gdy ukończy ono 13. rok życia. W tym wieku nastolatkowie mają już ograniczoną zdolność do czynności prawnych – m.in. mogą samodzielnie robić zakupy i dysponować swoim zarobkiem. Jednak na rynku znajdziesz instytucje finansowe, które pozwolą założyć pierwsze konto dla dziecka już od jego urodzenia. Naturalnie będzie się to wiązać z ograniczeniami, m.in. to Ty jako rodzic lub opiekun prawny zarządzasz kontem, a dziecko otrzyma do niego pełne prawa dopiero po ukończeniu 18. roku życia. Niemniej jednak jest to świetny pomysł na zdobywanie pierwszych doświadczeń finansowych!
Konto dla dziecka – nauka oszczędzania w praktyce!
Codzienne korzystanie z konta bankowego dla dzieci okaże się bezcenną lekcją ekonomii, szczególnie jeśli i Ty będziesz w niej uczestniczyć. Na początek wyjaśnij młodemu człowiekowi podstawowe pojęcia bankowe, które zaobserwuje korzystając z konta. Warto uświadomić mu, że stan rachunku jest nie tylko zmieniającą się liczbą, ale przede wszystkim rzeczywistym pieniądzem, na który trzeba pracować, by osiągnąć konkretny cel. Każdy nieplanowany wydatek będzie natomiast ten cel oddalać. Wyjaśnij też, jak działa konto oszczędnościowe czy lokata dla Samodzielniaka – to rewelacyjny sposób na praktyczną naukę gospodarowania pieniędzmi.
Pokaż, jak korzystać z aplikacji bankowej
Bankowość elektroniczna jest codziennością – zarówno naszą, jak i naszych dzieci. Dlatego warto pokazać młodemu człowiekowi, jak korzystać z niej bezpiecznie. Zainstaluj nastolatkowi aplikację bankową GOmobile, dzięki której będzie mógł stale monitorować swoje pieniądze i robić zakupy za pomocą karty płatniczej. Ubywające cyfry z rachunku będą niepodważalnym dowodem, że pieniądze nie są zabawą. Aby dziecko nauczyło się wartości pieniądza, a także swojej własnej pracy, bądź otwarty na rozmowy i cierpliwie odpowiadaj na pytania – bo te z pewnością się pojawią. Pokaż wszystkie funkcjonalności aplikacji GOmobile i zwróć uwagę na podstawowe zasady bezpieczeństwa (m.in. ustawienie silnego hasła, czujność podczas wpisywania PIN-u). Uświadom, że każdy zakup będzie zmniejszał pulę pieniędzy, a każde zaoszczędzone środki powiększą kapitał. Będzie to cenna lekcja, która na pewno zaprocentuje w przyszłości.
Kieszonkowe na konto, zamiast do skarbonki!
Łatwiej jest uczyć się gospodarowania pieniędzmi mając je na koncie, czy w skarbonce? Idąc z duchem czasu, pierwsze rozwiązanie będzie zdecydowanie prostsze. Warto już od wczesnych lat opierać naukę oszczędzania na koncie dla dziecka – wkrótce będzie mu ono niezbędne. Ogromną zaletą dla Ciebie jako rodzica jest też to, że masz ułatwione zadanie z przekazywaniem kieszonkowego. Łatwo ustawisz przelewy automatyczne, które regularnie będą wpływać na konto dziecka. Nadal zastanawiasz się, czy i jak założyć dziecku konto w banku? Sprawdź, jak w praktyce wygląda prowadzenie takiego rachunku! Najczęściej jest on zwolniony z opłat, a do tego ma przydatne funkcje, które doceni każdy rodzic. Jakie? Konto bankowe dla dzieci w Banku BNP Paribas pozwala ustalić limity na zakupy w sieci, aby mieć kontrolę nad oszczędnościami. System udostępnia bieżące informacje, gdzie i na co są wydawane pieniądze. Rodzic może otrzymywać wiadomości tekstowe na telefon z danymi każdej transakcji.
Jesteś przekonany do tego rozwiązania i wolisz przelewać kieszonkowe na rachunek, zamiast do skarbonki? Sprawdź, jak założyć konto dla dziecka! W Banku BNP Paribas jest to zaskakująco proste i zrobisz to na dwa sposoby, bezpośrednio w banku lub przez bankowość internetową GOonline. Założenie rachunku dla dziecka do 13. roku życia nie wymaga jego obecności ani dodatkowych danych.
Szczegółowe informacje dotyczące zasad otwarcia Konta Samodzielniaka w systemie bankowości internetowej GOonline określa Regulamin zawarcia umowy o Konto Samodzielniaka oraz Konto Karty Samodzielniaka w systemie bankowości internetowej GOonline.
Artykuł sponsorowany BNP Paribas