Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Dr n. med. Jolanta Popielska

Pielęgnacja skóry przy owsicy

Avatar placeholder
05.12.2017 13:38
Skóra dziecka a owsica
Skóra dziecka a owsica (123rf.com)

Zachorowanie na owsicę sprawia, że u pacjenta pojawiają się nieprzyjemne objawy, takie jak świąd skóry w okolicy odbytu. Intensywne drapanie się (zwykle nieświadomie i przez sen) sprawia, że pojawiają się na niej przeczosy, zadrapania, zaczerwienienia. Właśnie dlatego należy ją odpowiednio pielęgnować.

spis treści

1. Kontakt owsików ze skórą chorego

Do zakażenia owsicą dochodzi, gdy człowiek (choroby nie przenoszą zwierzęta) połknie jaja owsików w fazie inwazyjnej, czyli posiadające zdolność do zarażania. Może się tak stać na skutek wkładania do buzi rąk, przedmiotów bądź pożywienia, na które wcześniej dostały się jaja. Następnie w przewodzie pokarmowym wylęgają się z nich larwy, które w ciągu 3 miesięcy dojrzewają do zapłodnienia.

Dopiero wtedy samice, zwykle wieczorową lub nocą porą, wędrują w stronę odbytu, przez który wydostają się na zewnątrz. Celem jest złożenie jaj właśnie w tym miejscu, ponieważ panują tu idealne dla pasożytów warunki – przede wszystkim ciepło i wilgoć. Złożonych jaj jest bardzo dużo, a pokrywa je lepka wydzielina.

Wędrowanie sami wywołuje nieprzyjemny i niezwykle uporczywy świąd. Osoba zarażona śpi niespokojnie, drapiąc pupę. W efekcie na dłoniach i pod paznokciami, na pościel i bieliznę przenoszone są jaja pasożytów. Jeśli ponownie trafią one do ust pacjenta, dojdzie do samozarażenia się.

Zobacz film: "Pomysły na rodzinną aktywność fizyczną"

Inwazyjne jaja, które trafią do otoczenia z czasem wysychają i unoszą się w powietrzu wraz z kurzem. Wtedy również mogą trafić do układu oddechowego oraz pokarmowego człowieka, powodując ponowne zarażenie.

2. Pielęgnacja skóry przy owsicy

Najskuteczniejszym sposobem pielęgnacji w przebiegu owsicy jest przede wszystkim całkowite wyleczenie choroby. Konieczne jest wprowadzenie farmakoterapii, przeprowadzenie gruntownych porządków oraz wspomaganie leczenia odpowiednią dietą.

Niepodjęcie kuracji będzie skutkowało zaostrzeniem objawów, również tych pojawiających na skórze.

Szczególnie miejsce wokół odbytu może być mocno zaczerwienione. Istnieje też ryzyko wystąpienia stanów zapalnych. Sytuację pogarsza częste drapanie i pocieranie okolic odbytu oraz nieprzestrzeganie higieny. Najtrudniejsza jest jednak sytuacja, gdy rodzice nie wiedzą, że dziecko cierpi z powodu owsicy i zdają sobie sprawy z tego, że powinni tę chorobę leczyć. Samo smarowanie skóry maściami czy kremami łagodzącymi nic nie da, jeśli leczenie nie zostanie podjęte.

3. Higiena ciała w leczeniu owsicy

Oprócz obowiązkowego podania leków czy gruntownego sprzątania ważne miejsce zajmuje zachowanie wysokiej higieny osobistej. Dotyczy to częstego mycia się osób chorych, co najmniej dwukrotnego – rano i wieczorem – podmywania okolic intymnych. Konieczne jest częstsze mycie rąk, szczególnie każdorazowo po skorzystaniu z toalety, przed jedzeniem czy po powrocie do domu.

Wszystko to ma służyć nie tylko zwalczaniu choroby, ale również ochronie przed ponownym zarażeniem.

4. Dlaczego samo leczenie skóry nie wystarcza?

Stosowanie leczenia objawowego w przypadku zaczerwienionej skóry odbytu w przebiegu owsicy zdecydowanie nie jest działaniem wystarczającym. O ile aplikacja miejscowa kremów czy maści przynosi chwilową ulgę, o tyle problem wciąż pozostaje nierozwiązany.

Świąd wywoływany przez zapłodnione samice owsików składające w okolicach odbytu jaja jest tak uporczywy, że działanie z zewnątrz jest jedynie krótkotrwałe. Nieleczona choroba skutkuje tym, że każdej nocy przybywa jaj i kolejnych pasożytów, a więc problem narasta. Jedynym skutecznym sposobem przeciwdziałania jest podanie leków, dokładne sprzątanie i restrykcyjne przestrzeganie zasad higieny.

Polecane dla Ciebie