Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Dr n. med. Jolanta Popielska

Owsica w ciąży

Avatar placeholder
05.12.2017 15:25
Owsiki a ciąża
Owsiki a ciąża (123rf.com)

Owsiki przemieszczają się bardzo szybko i łatwo. Pasożytują tylko u ludzi, zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Zachorowanie nie omija również kobiet w ciąży. Najważniejsza w profilaktyce jest szczególna troska o higienę, jednak nawet ona nie zawsze potrafi zapobiec zarażeniom. Obeschnięte z wydzieliny jaja owsików mają bowiem zdolność unoszenia się w powietrzu wraz z kurzem.

1. Rozwój owsicy w ciąży

Cykl rozwojowy pasożytów oraz objawy przez nie wywoływane są identyczne z tymi, jakie dotykają innych zarażonych.

Aby doszło do rozwoju owsicy, kobieta w ciąży musi połknąć jaja w fazie inwazyjnej, co wcale nie jest takie trudne. Wystarczy dotknąć przedmiotu, na który inny chory przeniósł inwazyjne jaja, następnie nieświadomie lub wraz z pokarmem włożyć je do ust.

Następnie wylęgają się z nich larwy, które dojrzewają przez około 3 miesiące w miejscu przechodzenia jelita cienkiego w grube. Zapłodnione samice wędrują w kierunku odbytu, gdzie składają jaja. Już po upływie 4–6 godzin stają się one dojrzałe, przyjmując postać inwazyjną.

Zobacz film: "Pomysły na rodzinną aktywność fizyczną"

Owsiki nie przedostają się do krwi, a więc nie wpływają na rozwój i przebieg ciąży. Ich miejscem występowania jest przewód pokarmowy matki.

2. Objawy owsicy w ciąży

Symptomy tej choroby w ciąży są typowe dla rozwoju owsicy. Pasożyty same w sobie nie są niebezpieczne dla zdrowia, ale wywołują szereg uporczywych dolegliwości. Stopień ich nasilenia jest uzależniony od siły inwazji owsików, długości jej trwania i organizmu osoby zarażonej.

Kobieta w ciąży, która zaraziła się owsicą, będzie po pewnym czasie odczuwać uporczywy świąd w okolicy odbytu, utratę apetytu, rozstrój żołądka, drażliwość, bezsenność i niepokój. Większość tych dolegliwości pojawia się w czasie, kiedy samice składają jaja.

3. Leczenie owsicy w ciąży

Kurację w czasie ciąży zawsze należy przeprowadzać w porozumieniu z lekarzem. Niektórzy specjaliści zalecają niepodejmowanie leczenia aż do porodu, inni przepisują leki.

Kobieta zakażona w pierwszym trymestrze ciąży nie powinna przyjmować preparatów przeciwko owsikom. W tym okresie pozostaje przede wszystkim szczególne przestrzeganie higieny.

Zakładając, że do samoistnego obumarcia owsika dochodzi po ok. 6 tygodniach, można przyjąć, że zakażenie ustąpi. Jednak w tym przypadku konieczne jest spełnienie jednego warunku – przyszła mama nie może w międzyczasie połknąć nowych jaj, ponieważ wtedy ruszy na nowo cykl rozwojowy pasożytów.

Tym samym kobieta ciężarna musi restrykcyjnie przestrzegać zasad higieny. Celem tego jest ograniczenie samorozprzestrzeniania się owsików. Równie ważne jest obcinanie na krótko paznokci oraz zakładanie na noc przylegające bielizny.

Niekiedy w drugim czy w trzecim trymestrze ciąży specjalista zaleca przyjęcie przez kobietę leku. Musi się to jednak odbywać w porozumieniu z lekarzem prowadzącym. Absolutnie zabronione jest przyjmowanie preparatu aptecznego bez konsultacji z ginekologiem.

Przed zastosowaniem leku przyszła mama musi zostać poinformowana o potencjalnym zagrożeniu. Nie istnieją badania dotyczące bezpieczeństwa przyjmowania preparatu aptecznego w okresie ciąży.

Polecane dla Ciebie