Trwa ładowanie...
Artykuł zweryfikowany przez eksperta: Dr n. med. Jolanta Popielska

Owsica u chłopców i u dziewczynek

Avatar placeholder
05.12.2017 14:35
Owsica a płeć
Owsica a płeć (123rf.com)

Owsica może dotknąć każdego, bez względu na wiek czy płeć. Choroba wywołuje u wszystkich podobne objawy, choć w różnym natężeniu. Ze względu na umiejscowienie może też inaczej przebiegać u chłopców i dziewczynek.

spis treści

1. Rozprzestrzenianie się owsików

Owsicą można zarazić się tylko od zakażonego człowieka, nigdy od zwierzęcia. Zachorowaniom sprzyjają duże skupiska, szczególnie dzieci, ponieważ nie mają one jeszcze wyrobionych nawyków higienicznych. A wszyscy doskonale wiemy, że mycie rąk po każdej wizycie w toalecie, przed jedzeniem czy po przyjściu do domu jest najlepszą profilaktyką różnego rodzaju chorób.

Owsica tak łatwo i szybko się rozprzestrzenia, że wystarczy jedna zakażona osoba w grupie, aby skutecznie zarazić wszystkich rówieśników – zarówno kolegów, jak i koleżanki. Dzieje się tak, ponieważ chory przenosi na rękach i ubraniach jaja pasożytów. Dotykając zabawek, przedmiotów czy pożywienia, powoduje dalsze rozprzestrzenianie się inwazyjnych jaj.

Zobacz film: "Pomysły na rodzinną aktywność fizyczną"

Sytuację pogarsza poczucie wstydu u rodziców i w efekcie nieinformowanie placówki o wystąpieniu zachorowania u ich dziecka. Wtedy rodzice innych nie dzieci nie są świadomi, że powinni zwrócić uwagę na zachowanie swoich dzieci i podjąć ewentualne leczenie. Zdrowe już dziecko, trafiając znów do grupy rówieśniczej, w której rozprzestrzenia się owsica, ponownie zakaża się i choruje. Błędne koło wstydu i owsicy zamyka się.

2. Przedszkole sprzyja zachorowaniom

Przebywanie w grupie przedszkolnej naraża dzieci (zarówno dziewczynki, jak i chłopców) na towarzystwo owsików. Sprzyja temu korzystanie ze wspólnych sprzętów i zabawek, a przede wszystkim niewyrobione dostatecznych nawyki higieniczne – niemycie rąk po wyjściu z toalety czy przed posiłkiem, wkładanie rączek do buzi, obgryzanie paznokci.

Inwazyjne jaja owsików cechują się dużą przeżywalność poza organizmem ludzkim – aż do 20 dni. Aby zachorować, nie trzeba nawet bezpośrednio kontaktować się z osobą zakażoną. Wystarczy dotykać tych samych przedmiotów. Połknięcie jaj owsika (poprzez włożenie do buzi brudnych dłoni, przedmiotów czy pożywienia) skutkuje dalszym rozwojem choroby.

3. Objawy owsicy

Owsica wywołuje szereg objawów, które pojawiają się zarówno u chłopców, jak i u dziewczynek. Są to m.in. uporczywe swędzenie w okolicach odbytu, bóle brzucha, nudności i wymioty, słabsze przybieranie na wadze, osłabienie łaknienia i zwiększony apetyt na słodycze, bóle głowy, nocne zgrzytanie zębami, niespokojny sen, częste wybudzanie się, bladość skóry, osłabienie.

Nasilenie symptomów w dużym stopniu zależy od czasu inwazji, a także od organizmu osoby zarażonej. Niemniej, przebieg choroby może się nieco różnić u dziewczynek oraz u chłopców.

U tych pierwszych larwy owsików mogą wywołać zapalenie narządów płciowych – sromu, pochwy, macicy oraz jajowodów. W dużej mierze jest to uwarunkowane bliskim sąsiedztwem pochwy i odbytu.

Ponadto owsica może skutkować u dziewczynek powikłaniami wynikającymi z niepodejmowania leczenia, m.in. infekcjami dróg moczowych, wspomnianymi stanami zapalnymi czy przewlekłym zapaleniem jajowodu. Bez względu na ewentualne różnice w przebiegu owsicy, kuracja przebiega tak samo w przypadku obu płci.

4. Leczenie owsicy u chłopców i dziewczynek

Owsica zwykle nie powoduje poważnych powikłań, jednak niepodejmowanie leczenia stwarza chorobie warunki do rozwoju. Jedynym szybkim i skutecznym sposobem na pozbycie się pasożytów jest podjęcie leczenia farmakologicznego. Preparat z apteki, dostępny również bez recepty, powinni przyjąć wszyscy domownicy zamieszkujący z chorym dzieckiem.

Pamiętajmy jednak, że samo podanie leków będzie niewystarczające, jeśli nie podejmiemy działań wspomagających w czasie leczenia. Przede wszystkim należy gruntowne wysprzątać mieszkanie, zmienić pościel, bieliznę, wyprać je w wysokiej temperaturze oraz wyprasować. Pomocna będzie również odpowiednia dieta.

Dawkę leku należy ponownie przyjąć po upływie 2–3 tygodni, aby pozbyć się pasożytów, na które preparat nie zadziałał w pierwszej fazie, czyli owsików w postaci larw i jaj, które w tym okresie rozwinęły się w dorosłe osobniki.

Polecane dla Ciebie