Ortografia z Kapitanem Nauką
1. Jak się dobrze bawić jednocześnie poznając pisownię problematycznych wyrazów?
Zasady polskiej ortografii na pewno nie należą do łatwych, trudno więc się dziwić, że nauka ortografii potrafi być dla dzieci prawdziwą zmorą. Jednak gdy podejdziemy do nauki w odpowiedni sposób, przyswojenie zasad pisowni stanie się wciągającą zabawą!
W nauce warto wykorzystywać i rozwijać u najmłodszych głód wiedzy i zdolność łatwego przyswajania nowych umiejętności, dzięki którym dziecko poznaje świat i zachodzące w nim procesy. Kluczowe jest tutaj pytanie: „dlaczego”: Dlaczego „samochód” piszemy przez „ó”, a „auto” przez „u”? po jakich spółgłoskach piszemy „rz”? Dziecko nie zadowoli się wytłumaczeniem: „bo tak”, naprawdę chce poznać odpowiedź! Musi być ona jednak podana w formie atrakcyjnej dla małego człowieka. Nie miejmy złudzeń, że najmłodsi będą chcieli uczyć się na pamięć nudnych i niezrozumiałych regułek. Nie oznacza to jednak, że nie mogą się uczyć w inny sposób! Wystarczy zaproponować im taką formę nauki, która będzie stanowić dla nich rozrywkę.
Przede wszystkim zadbaj o to, by nauka była jednocześnie zabawą, a zdobywanie wiedzy dawało dzieciom radość i przyjemność. Wiadomo skądinąd, że jedną z najskuteczniejszych i najbardziej lubianych przez dzieci metod uczenia się są wszelkiego rodzaju gry.
Pamiętaj, że w przypadku najmłodszych forma gry jest równie ważna jak treść. Ma przyciągnąć ich uwagę, pobudzić wyobraźnię, a także ułatwić zapamiętywanie treści. W tej roli świetnie sprawdzają się kolorowe, zabawnie ilustrowane karty obrazkowe do nauki ortografii. Zadbaj o to, by miały wysoką wartość estetyczną, ponieważ gust Twojego dziecka kształtuje się od najmłodszych lat!
Nie zapominajmy też o treści. Ważne, by materiały edukacyjne zostały przygotowane przez doświadczonych specjalistów, posiadających gruntowną wiedzę. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że dziecko w trakcie zabawy nie tylko pozna zasady pisowni, ale rozwinie też różnorodne umiejętności, np. pamięć, zdolność koncentracji, spostrzegawczość.
Omówionymi wyżej zasadami kierowali się twórcy Pakietów ortograficznych Ortografia z mrówką i borówką oraz Ortografia z muchą i pietruchą. Tworzono je z myślą o potrzebach dzieci w wieku 6-9 lat, a całość materiału idealnie uzupełnia naukę w trzech pierwszych klasach szkoły podstawowej.
W skład każdego pakietu wchodzą: poradnik dla opiekunów z pomysłami na gry i zabawy z wykorzystaniem kart, 100 dwustronnych, ilustrowanych kart uczących pisowni stu problematycznych słówek oraz 10 kart specjalnych z zasadami pisowni. Dodatkowo, atrakcyjnym uzupełnieniem nauki jest kolorowanka ortograficzna XXL (55 x 41 cm) oraz fantastyczny plakat z kłopotliwymi słówkami w formie zabawnych ilustracji.
Karty ortograficzne można wykorzystać do 21 gier opisanych w książeczce – nic też nie stoi nie przeszkodzie, by wymyślać nowe! Dzięki temu, z Pakietem Ortografia z... dziecko będzie uczyło się ortografii z przyjemnością! Mimochodem zapamięta zasady ortograficzne i przyswoi sobie pisownię trudnych słówek, a przy okazji będzie świetnie przygotowane do nauki w szkole.
W skład serii wchodzą następujące zestawy:
- Pakiet Ortografia z mrówką i borówką
- Pakiet Ortografia z muchą i pietruchą
Wszystkie tytuły z edukacyjnej serii Kapitan Nauka można kupić w sieciach Empik, Smyk, Matras, w dobrych księgarniach oraz na www.KapitanNauka.pl.