Olivia urodziła się z ogromnym guzem na twarzy. Jak wygląda teraz?
Kiedy Teresa zaszła w ciążę nic nie wskazywało na to, że będą jakieś komplikacje. Dopiero po narodzinach jej córeczki okazało się, że dziewczynka ma ogromny guz na twarzy - malformację limfatyczną.
1. Straszna diagnoza
Teresa i Ivan Chicchon poznali się w 2004 roku i od razu się w sobie zakochali. Nieco ponad dekadę później postanowili się pobrać i wkrótce na świecie powitali swoją pierwszą córkę Olivię. Mimo że termin porodu był zaplanowany na koniec stycznia 2017 roku, dziewczynka urodziła się dwa miesiące wcześniej. Powodem była straszna diagnoza, którą usłyszeli rodzice.
"Nasz aniołek przybył wcześniej, niż przewidywano. Zdiagnozowano u niej malformację limfatyczną, która utrudnia oddychanie i przy najmniejszej infekcji zamknąć jej drogi oddechowe. Otrzymaliśmy ogromne wsparcie i mamy świetny zespół lekarzy, którzy się nią opiekują. Jest tak silna i zadziorna, że mamy nadzieję, że zwycięży tę bitwę" – napisała Teresa tuż po narodzinach córki.
Olivia urodziła się z malformacją naczyniową, która sięgała od ucha do powieki. Lekarze wyjaśnili rodzicom, na czym polega choroba ich córki i jak będzie przebiegało leczenie. Od razu zaznaczyli, że najprawdopodobniej trzeba będzie przeprowadzić operację.
"Pamiętam ten dzień, jakby to było wczoraj. Nigdy nie zapomnę, jak bardzo czułam się bezradna i jak bardzo bałam się o moją córeczkę" – wspomina Teresa.
2. Malformacja naczyniowa – co to?
Malformacje naczyniowe dotykają jedno na 4 tys. noworodków, powodując zmiany na głowie lub szyi, w wyniku nieprawidłowego rozwoju naczyń limfatycznych. Jednak przyczyna powstawania malformacji nie jest dokładnie znana.
Według specjalistów do jej rozwoju dochodzi najczęściej między 4. a 19. tygodniem ciąży. Kiedy zmiany są bardzo duże, można je zauważyć podczas badań obrazowych. Jednak zazwyczaj diagnoza jest stawiana tuż po urodzeniu, a czasem nawet po upływie miesięcy lub lat.
Istnieją przypadki, w których malformacja naczyniowa może być niezdiagnozowana przez całe życie. Jej ujawnienie się może być spowodowane miejscowym urazem, infekcją lub znacznymi zmianami hormonalnymi. Malformacje nie znikają samoistnie i by je usunąć, należy przeprowadzić operację.
3. Leczenie Olivii
4-latka przeszła przez leczenie, dzięki któremu udało się zmniejszyć rozmiar obrzęku. Całkowite usunięcie malformacji będzie musiało poczekać, aż dziewczynka będzie starsza. Do tej pory będzie znajdować się pod opieką lekarzy.
Mimo problemów zdrowotnych Olivia jest pełną życia dziewczynką, która uwielbia śpiewać i tańczyć. W tym roku poszła po raz pierwszy do "zerówki" i natychmiast znalazła przyjaciół. Jej rodzice są bardzo dumni z postępów, jakie poczyniła w ostatnim roku.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl