Nobel dla Olgi Tokarczuk. "Wyspa" to lektura w liceum. Czy młodzi lubią jej książki?
"Wyspa" Olgi Tokarczuk znalazła się w roku szkolnym 2019/2020 na liście obowiązkowych lektur. Autorka została laureatką Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za 2018 rok. Czy uczniowie szkoły średniej rozumieją jej twórczość? Rozmawiamy z Zuzanną Błońską, nauczycielką języka polskiego.
1. Olga Tokarczuk dostała Nobla
Literacka Nagroda Nobla trafiła do polskiego pisarza po raz piąty. Tokarczuk jest autorką jednej z pozycji lektur obowiązkowych. Minister kultury, Piotr Gliński, przyznał, że nie doczytał do końca książek Tokarczuk. Ale jak się dowiedzieliśmy, jej "Wyspa" podbija serca uczniów.
Zuzanna Błońska, nauczycielka języka polskiego w liceum, opowiada o tym, jak reagują uczniowie na twórczość laureatki Nobla.
Czy uczniowie rozumieją jej dzieła?
- Uczniowie są na tak. Bardzo lubią "Wyspę". Lektura oczywiście wymaga omówienia, ale uczniowie sięgają po nią chętnie – mówi polonistka.- Samo to, że nazwisko autorki pojawia się gdzieś w mediach, jest dla nich zachętą. Pani Tokarczuk pojawia się w popkulturze, jest medialna, dlatego przemawia do uczniów lepiej niż np. Sienkiewicz.
Zuzanna Błońska sama jest fanką twórczości Tokarczuk, dlatego łatwiej jest jej zarazić uczniów miłością do książek noblistki.
- Jestem fanką pani Tokarczuk i bardzo się cieszę z jej nagrody. Świetnie, że jej książka jest w kanonie lektur. Mam wrażenie, ze większość pozycji w lekturach obowiązkowych jest archaiczna, dlatego jej książki są powiewem świeżości – podsumowuje Błońska.
My również bardzo się cieszymy, że polska autorka została doceniona i życzymy jej dalszych sukcesów!
Jesteście fanami twórczości Tokarczuk? Podzielcie się tym z nami w komentarzach.
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl