Trwa ładowanie...
Przejdź na WP

Ostatnie dni na wygranie wakacji w zamku!

IV Ogólnopolski Konkurs Literatury Fantasy „Źródła Marzeń – Sources of Dreams” 2018, dedykowany uczniom wszystkich typów szkół, to doskonały sposób na sprawdzenie swojej pamięci, zapamiętywania oraz weryfikacji umiejętności czytania ze zrozumieniem.

Zobacz film: "Defekty odporności u dzieci"

Konkurs rozgrywany jest w dwóch kategoriach wiekowych i aż czterech zakresach tematycznych. Do pierwszej grupy wiekowej zaliczają się uczniowie szkół podstawowych oraz II klasy gimnazjum. Mogą oni zmierzyć się w znajomości literatury J. K. Rowling, J. Flanagana oraz C. S. Lewisa. Starsza młodzież, czyli uczęszczająca do III klasy gimnazjum oraz szkół średnich rywalizuje o nagrody główne, rozwiązując zadania z literatury J. R. R. Tolkiena.

Cały turniej jest dwuetapowy. Pierwszy etap odbywa się w szkołach, które zgłoszą uczniów do konkursu i ma charakter testu ze znajomości treści poszczególnych publikacji. Test obejmuje w głównej mierze zadania jednokrotnego wyboru, typu prawda/fałsz oraz jednego zadania otwartego – zredagowania krótkiego tekstu użytkowego. Najlepsi zapraszani są do finałów, rozgrywanych w trzech zamkach w woj. opolskim, pomorskim i podkarpackim. Wśród zadań finałowych znaleźć można mapy, cytaty, pytania o bohaterów…

Na finałowy dzień do zamków uczestnicy przyjeżdżają często ze swoimi rodzicami lub nauczycielami. Oprócz posiłków organizator zapewnia różne atrakcje, np. zwiedzanie zamku, zajęcia integracyjne, sportowe, czy z kategorii zajęć dawnych, typu łucznictwo, fechtunek. Nauczyciele biorą udział w warsztatach metodycznych. Finały są prawdziwym świętem literatury fantasy we wspaniałej, tajemniczej atmosferze zamków.

Konkurs od lat organizowany jest pod honorowym patronatem Stowarzyszenia Nauczycieli Polonistów oraz Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich z Warszawy. Partnerami w organizacji wydarzenia są wydawnictwa wszystkich pozycji książkowych, czyli Media Rodzina, Jaguar, Muza oraz Iskry, a także polskie zamki i pałace: Zamek w Baranowie Sandomierskim, Zamek Moszna i Zamek Gniew, czyli lokalizacje finałów konkursu oraz Zamek Czocha, Kliczków, Zamek Giżycki, Golubski, Zamek w Krasiczynie oraz Pałac Witaszyce. Patronat medialny z kolei nad konkursem objęły portale: Wirtualna Polska oraz Silesion.

Organizatorem głównym jest QUBUS Institute Instytut Doskonalenia Zawodowego oraz Instytut Doskonalenia Nauczycieli z siedzibą w Katowicach oraz portal Quatronum – fundator głównych nagród, czyli 12-dniowych fabularyzowanych kolonii i obozów na wybranym zamku w klimacie szkoły tropicieli, czy też szkoły czarodziejów, jednych z najbardziej popularnych imprez turystycznych dla dzieci i młodzieży.

W poprzedniej edycji konkursu wzięło udział ponad 3 300 uczestników z około 400 szkół z całego kraju. Regulamin konkursu oraz wszelkie szczegóły organizacyjne można odnaleźć na dedykowanej stronie internetowej.

Informacja prasowa

Polecane dla Ciebie

Pomocni lekarze

Szukaj innego lekarza

Komentarze

Wysyłając opinię akceptujesz regulamin zamieszczania opinii w serwisie. Grupa Wirtualna Polska S.A. z siedzibą w Warszawie jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.